Porsche Carrera GT

Porsche chce svým zákazníkům se staršími auty zpříjemnit zákaz spalovacích motorů. Řešením má být syntetické palivo

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Merkur.de - Foto: Porsche - 28. 5. 2023


Barbara Frenkel je členkou představenstva automobilky Porsche a v rozhovoru pro magazín Merkur.de prozradila, že přestože se Porsche vidí ve výrobě elektromobilů, chce myslet i na majitele současných modelů se spalovacími motory. Zatímco majitelé elektromobilů budou moci bez problémů jezdit a dobíjet i po roce 2035, tak majitelé spalovacích aut to asi budou mí těžší.

Když se objevil finální zákaz prodeje aut se spalovacími motory, zvedla se vlna odporu a ve velkém se začalo mluvit o tom, že by spalovací auta mohla zachránit syntetická paliva. Jedním z jejich velkých výrobců je Porsche, které je chce výhodněji nabídnout svým zákazníkům. Podle ní sice zatím není nutné se o starší a současné modely aut bát ani po roce 2035, ale v dalších desetiletích může být situace jiná. „Evropská komise se věnuje také využívaní syntetických paliv ve spalovacích motorech po roce 2035. V této diskusi je pro mě důležitá jedna věc: syntetická paliva a elektromobilita se navzájem nevylučují. Naopak, dobře se vzájemně doplňují,“ řekla Barbara Frenkel.

„V Porsche se jednoznačně zaměřujeme na elektromobilitu. V roce 2030 chceme zákazníkům dodávat víc než 80 % nových aut s čistě elektrickým pohonem. Myslíme ale i na existujíci vozový park. Na světe je víc než 1,3 miliardy vozidel se spalovacími motory. Řešením pro ně mohou být syntetická paliva,“ říká Frenkel a dodává, že syntetická paliva mohou být používána i v letadlech nebo lodích.

Porsche už nebude prodávat jen auta. Prodá vám i elektrokola, která si i vyvine

Pro Porsche jsou majitelé jejích starších aut velmi důležití, protože velká většina vyrobených modelů Porsche stále jezdí. „Chceme přispět k rychlé dekarbonizaci existujícího vozového parku. Našim zákazníkům bychom chtěli nabídnout možnost jezdit se svými auty šetrnějším způsobem,“ říká Barbara Frenkel. Podle ní se na mobilitu musíme dívat komplexně a globálně. Na světě jsou sice oblasti jako je Evropská unie, ale také oblasti, které se nerozvíjejí tak dobře, tedy například některé části Asie nebo Afriky, kde není dobře vybudovaná infrastruktura k nabíjení elektromobilů. „I pro tyto oblasti by mohla být syntetická paliva řešením,“ uzavírá členka představenstva automobilky Porsche.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru