Policisté v rámci akce Speed Marathon řešili stovky až příliš rychle jedoucích řidičů. Další jeli opilí

Od Anina Russová | Zdroj a foto: Policie ČR - 27. 3. 2022


Celoevropská dopravně bezpečnostní akce Speed Marathon se koná už několik let. Pravidelně v první polovině roku policie požádá o spolupráci všechny, kteří ví o místě, kam by se v rámci akce měli zaměřit se svými radary. A ačkoliv jde tedy o dopředu avizovanou policejní akci, řidiči to zjevně poměrně hojně ignorují. Policisté se v jednotlivých krajích nezaměřili jen na rychlost, ale i na alkohol a drogy za volantem, ale také na dodržování všech pravidel provozu.

Podle policie ze Středočeského kraje je zarážející právě to, že ačkoliv dala dopředu vědět o tom, na jakých místech bude měřit, našlo se během dne 388 řidičů, kteří překročili rychlost. Rekordmanem středočeského kraje se stal řidič z Kutnohorska, který jel v obci Přítoky rychlostí 95 km/h. Na dálnici byla nejvyšší rychlost naměřena 196 km/h.

„Během akce policisté zkontrolovali 1256 vozidel a zjistili 516 přestupků. Maximální dovolenou rychlost překročilo celkem 388 řidičů, kdy 367 z těchto přestupků bylo vyřízeno na místě blokovou pokutou v celkové výši 230 tisíc korun, 21 přestupků bylo postoupeno správnímu orgánu. U tří řidičů policisté zjistili, že před jízdou požili alkohol,“ popsal výsledky akce středočeský policejní mluvčí Pavel Truxa.

Pozor na rychlost při předjíždění. Ani v tu chvíli ji totiž nesmíte překročit

„Co se týče držení záznamových a hovorových zařízení za jízdy, policisté odhalili šest řidičů, kteří drželi hovorové zařízení nepovoleným způsobem. Dohromady 16 řidičů nepoužilo za jízdy bezpečnostní pás a 16 řidičů mělo vozidlo v nevyhovujícím technickém stavu. Celkem 32 řidičů si nekoupilo dálniční známku,“ dodal.

Podobné to bylo ve všech krajích

V Karlovarském kraji bylo do akce zapojeno 30 policistů. V průběhu celého dne zkontrolovali 193 vozidel a zjistili celkem 113 přestupků. Přičemž 111 z nich překročilo maximální povolenou rychlost. Dalšími zjištěnými prohřešky řidičů bylo například nepoužití bezpečnostních pásů nebo držení mobilního telefonu při řízení.

V Jihočeském kraji se do Speed Marathonu zapojilo 40 policistů. „Ti na různých stanovištích zastavili a zkontrolovali 437 motorových vozidel, kdy bylo zjištěno 128 přestupků, z nichž v 97 případech se jednalo porušení nejvyšší povolené rychlosti, a to jak v obci, tak i mimo ně. Ve dvou případech požili řidiči před jízdou nebo během ní alkohol,“ řekl krajský policejní tiskový mluvčí Milan Bajcura.

Policisté ze všech krajů se pak shodují na tom, že budou v důkladných kontrolách pokračovat i nadále. Ačkoliv už akce Speed Marathon už skončila. Důvodem je jak vysoký počet řešených řidičů, tak také stále velmi vysoká čísla nehod. „Nepřiměřená rychlost je jedna z hlavních příčin dopravních nehod, které denně evidujeme desítky střetů. Dbejte zvýšené opatrnosti a nikdy nespoléhejte jen na technické vymoženosti vašich vozidel,“ dodal Milan Bajcura.