mereni-rychlosti-policie-radar-2

Pozor na rychlost při předjíždění. Ani v tu chvíli ji totiž nesmíte překročit

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR, Ministerstvo dopravy - Foto: Policie ČR - 19. 1. 2021


Španělskem otřásá velká debata na téma změny bodového systému a několika dopravních předpisů a zákonů. Jednou ze změn, kterou španělské ministerstvo dopravy zavádí, je nemožnost překročit maximální povolenou rychlost v době předjíždění. Až doposud přitom Španělé mohli při předjíždění povolenou rychlost překročit i o 30 km/h, tomu je ale konec.

V médiích, ale i mezi veřejností se teď živě debatuje na téma, jestli je tedy předjíždění po této úpravě zákona bezpečné a vlastně reálně možné. Tamní novináři nechápou, jak mají předjíždět bezpečně, když na silnici potkají řidiče, který jede třeba jen o 10 km/h pomaleji než je v místě povoleno. Podle nich je takové předjíždění hazardem se životy, protože pokud bude předjíždějící řidič dodržovat zákon, trval by předjížděcí manévr až příliš dlouho, což je nebezpečné.

U nás je to standard

Co je ve Španělsku novinkou, je u nás naprosto běžné. Přesto to někteří řidiči vůbec nevědí. V České republice tedy platí, že i při předjížděcím manévru je nezbytné dodržet maximální povolenou rychlost. A zároveň je tedy potřeba s tím počítat ještě před tím než řidič předjížděcí manévr začne.

V jedné on-line diskuzi jsme před nedávnem narazili na stížnosti jednoho řidiče, který byl policejní hlídkou s radarem změřen právě ve chvíli, kdy předjížděl. Na okresce, kde je povoleno maximálně 90 km/h, jel v tu chvíli asi 110 km/h a dle svých slov se po zařazení zpět do svého jízdního pruhu vrátil k maximální povolené rychlosti. Jakkoliv je předjíždění o bezpečnosti a není radno se v protisměru zdržovat zbytečně dlouho, jde prostě o překročení maximální povolené rychlosti a může za něj následovat pokuta.

Za rychlost jsou pokuty, body i vězení

A pro zopakování si připomeňme, jak je to s těmi pokutami za rychlost. V případě překročení o jeden až pět km/h ve městě, respektive do 10 km/h, jde o nebodovaný přestupek, ohodnocený na místě pokutou ve výši 1000 Kč, ve správním řízení pak v rozpětí 1500 – 2500 Kč. Jde o paragraf § 125c / 1f) 4.

Překročení o 6 až 19 km/h má finanční hodnocení stejné, ale úřad k tomu přidá dva trestné body. Při překročení o 20 až 39 km/h se řidič vystavuje riziku pokuty až 2500 Kč na místě a až 5000 ve správním řízení. V tomto případě úřady udělují tři trestné body.  

Překročení o 40 km/h a více už je potíž. Na místě jej nejde projednat. Ve správním řízení hrozí pokuta až 10 000 Kč, úřady přidají 5 trestných bodů a až roční zákaz řízení k tomu.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru