Policie si převzala prvních 10 policejních BMW v civilním provedení i s polepem. Potkávat je budeme na dálnicích

Od Pavel Srp | Zdroj: BMW - Foto: BMW, Pavel Srp - 15. 7. 2022


Policie před časem vysoutěžila nová policejní auta. V tendru vyhrálo BMW, které policii v letošním a v příštím roce dodá celkem 70 kusů BMW 540i xDrive Touring v civilním provedení i v barvách policie. Prvních 10 vozidel si policisté převzali dnes.

Předání prvních deseti vozů BMW 540i xDrive Touring v rámci uzavřených dvou rámcových dohod na dodávku 70 automobilů proběhlo v pátek 15. července v showroomu BMW Stratos Auto v Praze na Proseku. 40 vozů bude v provedení pro dohled na dálnicích v barvách policie, zbylých 30 bude sloužit pro vysokorychlostní pronásledování bez označení a se skrytým výstražným zvukovým a rozhlasovým zařízením.Těchto 70 kombíků doplní jeden sedan BMW 540i xDrive, který už policie má.

Přečtěte si také:  V Česku to řidičům projde, v zahraničí ne. Za jaké přestupky může na dovolené přijít překvapivá pokuta?

Všechny vozy disponují například speciální výbavou pro užití práva přednosti v jízdě, zvláštním výstražným zvukovým zařízením, speciální zástavbou (úložný prostor s výsuvnými šuplíčky a pracovní deskou) pro službu dopravní policie, nezávislým kamerovým systémem a měřičem rychlosti.

Všech 70 automobilů BMW 540i xDrive Touring bude vybaveno mild-hybridními benzinovými šestiválcovými motory s objemem tří litrů a výkonem 245 kW/333 koní a maximální elektronicky omezenou rychlostí na 240 km/h. Poháněna jsou všechna čtyři kola systémem xDrive. Všechny vozy jsou také vybaveny osmistupňovou automatickou převodovkou Steptronic a adaptivním podvozkem.

Přečtěte si také:  BMW koupilo Alpinu. Plnou kontrolu nad ní převezme za tři roky

Automobily byly pro potřeby policie upraveny. Mají dvě 12V autobaterie, přičemž jedna z nich slouží zejména pro dodatečnou výbavu jako jsou majáky (základna pro střední maják byla v BMW Stratos Auto speciálně vyvíjena a je aerodynamicky tvarována) a další LED světla modré a červené barvy a podobně. Auta také dostala pneumatiky run-flat, díky nimž mohou i s prázdnou pneumatikou dojet rychlostí až 80 km/h. Policejní bavoráky mají i výkonnější brzdy než má běžný sériový vůz, podle Martina Strakoše, majitele BMW Stratos Auto, jde o brzdy z nabídky BMW M Performance Parts.

Úpravy, které policie vyžaduje a které musejí policejní auta mít, se dodělávala přímo ve společnosti BMW Stratos Auto. „Velmi mě těší, že jsme uspěli ve výběrovém řízení s vozy prémiové značky za výhodnější cenu než konkurence. Dálniční policisté dostávají speciálně vybavená vozidla se špičkovými jízdními vlastnosti a vysokou úrovní aktivní i pasivní bezpečnosti, jak je u značky BMW standardem. Věřím, že nová vozidla přispějí ke zvýšení bezpečnosti provozu na našich dálnicích,“  říkal při předání vozidel Policii ČR Martin Strakoš.

Prvních 10 automobilů policie převzala dnes, dalších 10 by měla převzít v říjnu a zbylé kusy pak v roce 2023. Na 33 vozidel dostane finanční prostředky z Fondu zábrany škod. Pro daňového poplatníka je další dobrou zprávou také fakt, že v ceně je servis na 5 let zdarma a na stejnou dobu mají auta také prodlouženou záruku.

„Důležitým krokem pro zlepšení podmínek a kvality policejní práce je také pravidelná obměna vozového parku. Jsem rád, že policisté budou moci ve službě využívat taková moderní, bezpečná a rychlá vozidla, jako je těchto 10 vozidel značky BMW,“  řekl náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku Jaromír Bischof.

„Nová vozidla BMW jak v komerčním provedení, tak i v provedení Policie ČR budou zařazena zejména na dálničních odděleních jednotlivých krajských ředitelství policie a na celorepublikovém útvaru služby dopravní policie, tedy u Speciálního oddělení dohledu Čechy a Morava,“  dodal ředitel služby dopravní policie Jiří Zlý.

Přečtěte si také:  Nové BMW M4 CSL už je nabourané. Stalo se to u ředitelství automobilky

Tato nová BMW 540i xDrive Touring budou postupně nahrazovat starší policejní Škody Superb 2.0 TSI 4×4 DSG třetí generace, které policie využívá od roku 2018 a které na dálnicích můžeme potkávat v současnosti. Obměňovat se budou dle plánu podle stáří anebo nájezdu kilometrů. Všechna BMW budou umět měřit rychlost a to jak vozidel vpředu, tak i vzadu.