Podívejte se na historický dokument, jak se vyráběl Trabant

Autor: Pavel Srp -   4. 11. 2018


Trabant 601 byl autem, které motorizovalo masy. Tenhle malý automobil s dvoutaktním motorem a karosérií z duroplastu se stal jedním ze symbolů NDR (Východního Německa). Pojďme se podívat na několik dokumentů, které ukazují jeho výrobu.

Ten hlavní dokument, v úvodním videu, má více než půl hodiny, pochází z Německa a dostal český dabing. Další videa jsou beze slov, pouze záběry, ale i v těch si můžeme prohlédnout výrobní linku trabantů.

Vůbec první sériový Trabant P500 vyjel z výroby ve východoněmeckém Cvikově 7. listopadu 1957. Komunisté tím chtěli oslavit čtyřicáté výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Měli v plánu vyrábět levné auta pro masy. A tomu byla podřízena i jednoduchá konstrukce s karoserií z duroplastu, protože byl tehdy nedostatek oceli. I když karoserie nerezla, korozi podléhal podvozek, respektive ocelový rám, nejčastěji tzv. „vlaštovka“, což byl přední příčný nosník karoserie.

První Trabant 601 sjel z výrobní linky v létě roku 1964 a vyráběl se stejně jako jeho předchůdce v továrně v Lipsku. Šlo o velmi malý model, který na délku měřil 3555 mm, široký byl 1504 mm a vysoký 1437 mm. To jsou rozměry srovnatelné s dnešními městskými minivozy velikosti například Peugeotu 108. Standardně se vyráběly verze „kupé“ označovaná jako tudor a „kombi“, které bylo o pouhých 5 mm delší.

O pohon se staral vzduchem chlazený dvoutaktní dvouválec s objemem 0,6 litru, jehož výkon byl 19 kW/26 koní. Hmotnost trabantu ale nebyla vysoká (615 kg, respektive 650 kg pro kombi), takže zrychlení z místa nebylo špatné. Udávaná maximální rychlost byla 100 km/h, ale maximální trvalá rychlost činila 90 km/h. Motor poháněl skrze manuální čtyřstupňovou převodovku s ovládáním pákou pod volantem přední kola.

Poslední model Trabantu 601 s dvoutaktním motorem opustil výrobní pás na konci července roku 1990. Šlo o 2 821 057. kus. V Evropě už totiž v té době bylo možné volně koupit mnohem modernější automobily, takže o trabanty již nebyl zájem. A nenapravila to ani nová verze s novým čtyřtaktním motorem 1,1 litru z Volkswagenu.

A podívat se můžete i na výrobu předchůdce modelu 601, tento krátký film ukáže montáž Trabantu 600.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *