peugeot-403-cabrio-porucik-colombo

Peugeot 403 Cabrio: Auto, kterým jezdí poručík Columbo

Autor: Pavel Srp - Zdroj: idnes.cz, cartalk.com, csfd.cz - 4. 4. 2020


Asi každý z nás někdy viděl americký seriál ‚Poručík Colombo‘ o detektivovi z oddělení vražd. Je pro něj typický nejen ošuntělý baloňák, ale také kouření doutníku nebo starý kabriolet. Možná víte, že jde o Peugeot 403 Cabrio.

Letos je to už 65 let, kdy byl světu Peugeot 403 poprvé představen. Bylo to ve stejném roce, kdy se světu představila také ikona v podobě Fantomasova Citroënu DS. V případě čtyři sta trojky jde o auto, které se vyrábělo ve Francii mezi lety 1955 až 1966. Kabriolet, který je použit v seriálu, je však na trhu až od roku 1956.

Peugeot 403 Cabrio byl výrazně dražší, než výchozí čtyřdveřový sedan Peugeot 403 Berline Grand Luxe. To znamenalo, že mnoho zákazníků na něj nedosáhlo. Mimochodem nejen díky tomu se mu prý přezdívalo „francouzský mercedes“. Stahovací střecha byla textilní a před deštěm a ostrým sluncem kryla luxusně vybavený interiér, kde nechybělo ani čalounění sedadel kůží.

V britském seriálu „Profesionálové“ si zahrály i škodovky

To, že bylo v seriálu použito právě toto auto, bylo dílem náhody. Peter Falk, který poručíka Colomba hrál, zahlédl auto na vrakovišti filmového studia. Už tehdy bylo obouchané a vypadalo zašle, ale herec se do něj na první pohled zamiloval. Přesvědčil producenty, že tento kabriolet je přesně tím autem, kterým by měl poručík jezdit. Mimochodem podobně se Colombova postava dostala i ke svému kabátu, který si Peter Falk přinesl sám z domova.

Poručíka Colomba provází tento konkrétní Peugeot 403 Cabrio z roku 1959 od úplně prvního dílu, natočeného v roce 1971, až do úplně posledního filmu, který byl natočen v roce 2003. Auto se v čase samozřejmě proměňuje a vypadá stále hůře. V jednom z dílů Colomba v autě dokonce kontrolovala policie a našla spoustu nefunkčních věcí – světlomety, stěrače a podobně.

Po natočení 7. série v roce 1977 se už nepočítalo s tím, že by vznikaly další epizody, takže bylo auto odprodáno. Koupil ho tehdy od filmového studia jakýsi milovník filmových kuriozit. Jenže o dalších 12 let později bylo rozhodnuto o tom, že další série o detektivu Colombovi se natáčet budou. Peter Falk ale chtěl ve „svém“ Peugeotu jezdit i dále, a tak po něm začala filmová produkce pátrat. To se nakonec povedlo v Ohiu, ale za jeho odkup musela zaplatit opravdu hodně peněz.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru