Chystané Lamborghini Urus rozhodně nebude první takovým autem v historii značky. Už před 31 lety jedno takové auto značka s býkem ve znaku vyráběla, jmenovalo se Lamborghini LM002 A ačkoliv jde o velmi exkluzivní a raritní auto, jeden vůz registrovaný v Nizozemsku se nedávno proháněl po závodním okruhu.

Lamborghini byste na okruhu jistě čekali, nízká placatá auta se stovkami koní výkonu i skvělou technikou, se tu cítí jako doma. Ale tohle červené obrovské hranaté auto, které sice také nosí znaky Lamborghini, vedle všech těch Ferrari, jiných Lamborghini a dalších supesportů vypadá tak nějak zvláštně. Vždyť je několikrát větší, těžší a působí neohrabaně. Přesto je na něj na okruhu neskutečně sexy pohled.

Tohle auto mělo být původně vojenským speciálem a vzniklo z prototypů označovaných jako Cheetah či LM001, které měly americké osmiválce umístěné vzadu (Cheetah měl Chrysler V8, LM001 poháněl V8 AMC). Jenže poměrně těžký motor umístěný vzadu způsoboval v těžkém off-roadovém autě problémy s ovladatelností. Na řadu tak přišel další prototyp LMA002, který použil vidlicový vpředu umístěný dvanáctiválec z modelu Countach, a který dal nakonec vzniknout sériovému modelu LM002. Takové auto už bylo pro armády použitelné, a tak mohlo Lamborghini začít přijímat objednávky. Sto kusů pro Muammara Kaddáfího doplnilo dalších tři sta pro vojsko Saúdské Arábie i další země, například Libanon.

Auto ale poháněl poměrně složitý motor, který často působil problémy. Přeci jen seřizování šesti dvoukomorových karburátorů Weber 44 DCNF někde v poušti nebylo úplně jednoduché. Jenže i díky tomu šlo o velmi svižný off-road, který nějaké písečné duny úplně nezastavily.

Z tohoto vojenského speciálu pak vznikly sériové modely, které dostaly luxusní interiér a další podobné vychytávky. O pohon se staral motor V12 měl objem 5167 cm3 a dosahoval výkonu 333 kW/450 koní a točivým momentem 497 Nm. Pokud by to nestačilo, v záloze byla ještě větší a výkonnější pohonná jednotka, která pocházela původně z rychlých sportovních člunů. Šlo o 7,2litrový vidlicový dvanáctiválec Lamborghini L804 s výkonem kolem 600 koní. Vyrobeny byly pouhé tři stovky kusů, přesné číslo neznáme, ale zdroje hovoří o počtech mezi 301 až 328 kusy.