automania_moneta

Nové vs. ojeté. Jaké auto koupit?

Autor: Komerční sdělení -   27. 11. 2019


Našetřili jste si nebo jste si vzali půjčku na auto a nyní se rozhodujete, jestli si koupit nové nebo ojeté? Ojetina má nižší pořizovací hodnotu, ale o to více do ní budete muset zainvestovat, než s ní poprvé vyjedete na silnici. Nové vozy stojí více, ale zase si můžete vybrat z nejrůznějších doplňků a úprav, nehledě na perfektní stav. Přečtěte si, podle čeho se rozhodnout.

Cena rozhoduje u většiny

Většina kupujících se rozmýšlí jen na základě pořizovací ceny. Kvůli novému vozu budete muset z peněženky vytáhnout větší obnos peněz nebo si sjednat půjčku na vyšší částku. A jakmile převezmete od dealera klíčky, jeho cena prudce klesne. Ztráta hodnoty se nejvíce projevuje právě na nových autech, proto je výhodnější počkat si půl až dva roky a koupit si ojetinu ve výborném stavu a se slušnou slevou.

Oproti tomu při koupi staršího ojetého automobilu na začátku ušetříte a můžete mít podobně dobrý vůz. Na případné opravy ale mějte připravenou ještě před nákupem finanční rezervu. Myslete i na pneumatiky – k novému autu většinou dostanete i sadu letních a zimních gum, zatímco u ojetiny zbyde jejich shánění a výměna na vás.

Stav a doplňky

Nové auto si můžete předem prohlédnout, vyzkoušet a nechat vytvořit přímo na míru tak, aby odpovídalo vašim moderním představám. Pokročilá technologie v podobě různých asistentů a tempomatu ale může někoho obtěžovat – pro milovníky analogu a nepípajícího interiéru bude vhodnější starší automobil, který vlastně „jen“ jede. Určitě si ale důkladně prostudujte servisní knížku a pokud máte možnost, detailně proberte s původním majitelem jeho stav.

Auta z přelomu tisíciletí a starší kusy také vydrží víc. Je na nich méně křehkých věcí, které by se mohly snadno porouchat a najedou stovky tisíc kilometrů bez větších úhon. Nové vozy jsou tak trochu fajnovky, které mívají často problémy již po několika desítkách tisíc kilometrů. Auto ale bude ještě několik let pod tovární zárukou, díky které při sebemenším problému nic platit nebudete. Opravdovou kvalitu však prověří až další roky.

Bezpečnost nade vše

Nová auta nabízí kromě nejnovějších vychytávek i propracovanější airbagy, ABS a další doplňky, které podstatně zvyšují bezpečnost cestujících. Každý řidič se chce nehodě vyhnout, když už ale nastane, je vždy lepší být více a lépe chráněn. U ojetiny se proto zajímejte, jaké bezpečností prvky jsou v ní nainstalovány.

Čekací lhůta se může protáhnout

Pokud potřebujete auto ihned, vyplatí se vám sáhnout po ojetině z autobazaru nebo inzerátu. Jestli nemáte připravené ani peníze, nevadí, v dnešní době si lze sjednat půjčku na auto v podstatě okamžitě. Na nové auto si při větším množství požadavků na speciální výbavu a vzhled nejspíše počkáte, a to klidně i několik měsíců.

Charakter plechu

Časem ozkoušená auta, jejichž tvary a zvuk jste v dětství milovali, si jako dospělí konečně můžete dopřát. Pokud vám jde o jediný model, na který nedáte dopustit a musíte ho mít i za cenu vyšší spotřeby, delšího času a peněz vynaložených na opravy a shánění po bazarech, rozhodněte se pro ojetinu.

Nová auta mají sice bezproblémový chod, ale mohou působit i trochu odosobněně, než si k nim uděláte vztah. Na druhou stranu si můžete přesně vybrat, jak bude vaše auto vypadat i jezdit, proto někteří spíše sáhnou po vlastní zhmotněné dokonalé představě a připlatí si za perfektně vyladěné auto přímo pro sebe. Image zkrátka něco stojí.

Auto přímo pro vás

Rozhodnutí, jestli koupit nové nebo ojeté auto, si dobře promyslete. Bude vaší pravou rukou minimálně několik dalších let, proto si důkladně zvažte všechna pro a proti. Kromě finančních nákladů myslete i na kvalitu a zejména na bezpečnost, která by při výběru automobilu vždy měla hrát hlavní roli.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *