2024-porsche_cayenne-interier- (1)

Nové Porsche Cayenne dostane úplně nový koncept interiéru. Svůj displej dostane i spolujezdec

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Porsche -  2. 4. 2023


S novým modelem Porsche Cayenne, který oslaví světovou premiéru 18. dubna 2023 na autosalonu Auto Shanghai v Číně, představuje Porsche průkopnický koncept zobrazování a ovládání. Porsche Driver Experience znamená plně digitální displej, všestrannou individualizaci a intuitivní ovládání. Řidič je v centru dění. Nejdůležitější ovládací prvky jsou seskupeny kolem volantu. To vytváří nový, ještě intenzivnější zážitek z jízdy.

De luxe kokpit přebírá prvky elektrického sportovního modelu Taycan a poprvé je interpretuje ve voze Porsche se spalovacím motorem. Zahrnuje digitální sdružený přístroj v takzvaném zakřiveném a volně stojícím designu s variabilními možnostmi zobrazení, přepracovanou středovou konzolu a volant nejnovější generace. Volič automatické převodovky je nyní umístěn napravo od volantu. Na středové konzole tak vzniká prostor pro velký ovladač klimatizace v sofistikovaném designu černého panelu. Cestující zažívají novou úroveň interakce s vozidlem a řidičem prostřednictvím na přání dodávaného displeje pro spolujezdce. Optimalizované funkce konektivity korunují nový koncept interiéru.

Přečtěte si také:  Porsche 911 mohlo mít 4 turbodmychadla, vznikl i prototyp. Porsche to nakonec smetlo ze stolu

Orientovaný na řidiče a interaktivní: nový kokpit v modelu Cayenne

Řidiči a cestující v novém Porsche Cayenne zažijí zcela nový kokpit. Kombinuje ještě silnější zaměření na řidiče s novými interaktivními prvky, které oživují zážitek z jízdy novým způsobem i pro pasažéry. Přístrojový štít je nyní plně digitální, volně stojící zakřivený displej s úhlopříčkou 12,6 palce – nově nevyžaduje „kšilt“, což mu dává moderní, štíhlý vzhled. V závislosti na stupni výbavy si řidič může vybrat až ze sedmi zobrazení. Otáčkoměr, online navigace, asistent nočního vidění nebo 3D asistenční systém jízdy, to vše může být vybráno tak, aby bylo v popředí. K dispozici je také výrazně omezený setup a klasický režim, z nichž ten druhý přenáší typický design pětitubusového přístrojového štítu Porsche do digitálního věku.

2024-porsche_cayenne-interier- (2)

Klíčovým prvkem nového Porsche Driver Experience je správná rovnováha mezi digitálními a analogovými prvky. Všechny ovládací prvky, které jsou důležité pro zážitek z jízdy, jsou seskupeny přímo kolem volantu. Pro Porsche typické tlačítko pro startování motoru zůstává stále nalevo od volantu. Volič převodovky se však přesunul a je nyní vpravo od volantu mezi sdruženým přístrojem a centrálním displejem. Na středové konzole tak vzniká prostor pro nový, velký ovládací panel klimatizace s analogovými ovládacími prvky a větším úložným prostorem. Porsche také v novém Cayenne umístilo zcela přepracovaný ovladač asistenčních systémů přímo na volant.

Přečtěte si také:  Porsche Cayman GT4, Boxster Spyder a další zajímavé verze už neobjednáte. Ostatní modely 718 znatelně podražily

Nový multifunkční sportovní volant pochází z modelu 911 a ve srovnání s předchůdcem byl zcela přepracován a nyní vyniká vysoce kvalitním, moderním a sportovním designem. Přepínač jízdních režimů pro volbu režimů Normal, Offroad, Sport a Sport Plus přímo na volantu je nyní součástí standardní výbavy. Nové přepínací tlačítko pro volbu funkcí a designu ve sdruženém přístroji je také umístěno přímo na volantu, stejně jako ovládací prvky na přání dodávaného head-up displeje.

Nový ovládací panel klimatizace na středové konzole se skleněným povrchem v černém designu zajišťuje mimořádně kvalitní vzhled. Nastavení klimatizace lze provést rychle a intuitivně na jasně uspořádané ovládací ploše. Kombinace dotykového rozpoznávání a haptické zpětné vazby s mechanickými spínači klimatizace, stejně jako fyzický ovladač hlasitosti, zajišťuje funkčnost, která je pro oko i prsty velmi příjemná.

2024-porsche_cayenne-interier- (3)

Centrální displej s vysokým rozlišením a úhlopříčkou 12,3 palce je řídicím centrem Porsche Communication Management (PCM). Stejně jako dříve zde může řidič ovládat řadu jízdních a komfortních funkcí, podobně jako standardní online navigaci a multimediální funkce. Zcela novou funkcí Porsche Cayenne je na přání integrovaný 10,9palcový displej pro pasažéra. Přídavná dotyková obrazovka umožňuje spolujezdci ulehčit řidičovu práci, například ovládáním navigace nebo výběrem multimédií. Speciální fólie zajišťuje, že displej není vidět ze sedadla řidiče. To znamená, že videa lze streamovat jen na displeji spolujezdce, aniž by docházelo k rozptylování řidiče.

Luxusní, sportovní pocit

Porsche Cayenne je nejsportovnějším vozem ve svém segmentu – a tomu odpovídá i jeho interiér. Sportovní prostředí je kombinováno s dynamickou funkčností, luxusním komfortem a typickými designovými prvky Cayenne.

Přečtěte si také:  Dacia Duster nové generace byla vyfocena v rámci předsériového testování už ve své karoserii

Porsche představuje nový koncept ovládání v novém Cayenne v čistém designu, který zdůrazňuje šířku. Celá přístrojová deska, středová konzola a horní část vnitřku dveří byly kompletně přepracovány. Zvýšený horizontální důraz na palubní desku činí interiér ještě širším. Elegantně navržené výdechy ventilace jsou vertikálně zarovnány typickým způsobem Cayenne. Porsche poprvé navrhlo všechny vývody vzduchu v kokpitu bez žaluzií.

2024-porsche_cayenne-interier- (4)

Komplexně rozšířená konektivita

Porsche v novém modelu Cayenne dále vylepšilo konektivitu. Chlazený úložný prostor pro smartphony s indukční funkcí nabíjení je součástí standardní výbavy. Chlazení umožňuje optimalizovaný nabíjecí výkon až 15 wattů. Rozšířená integrace online služeb poskytuje nové způsoby interakce, jako je použití hlasového asistenta Siri k ovládání funkcí vozidla.

Nové jsou také dva porty USB-C v předním úložném prostoru a další dva porty USB-C v zadní části středové konzoly. Všechny porty USB poskytují funkci rychlého nabíjení. Přední také připojují chytrý telefon k Porsche Communication Management (PCM). Chcete-li spárovat smartphone s vozidlem, stačí naskenovat QR kód zobrazený v PCM na něm. K dispozici je pak řada funkcí konektivity, včetně Apple CarPlay a Android Auto, stejně jako integrované aplikace, jako jsou Spotify a Apple Music.

Přečtěte si také:  Nová generace Hyundai Kona přijíždí na český trh. Cena startuje na 539 990 Kč

Díky nové funkci In-Car Video lze videa sledovat přímo v PCM prostřednictvím poskytovatele streamování Screenhits TV – a to jak na centrálním displeji, když vozidlo stojí, tak na displeji spolujezdce během jízdy.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *