2021-BMW_M4_Competition_Cabrio-M_xDrive- (17)

Třetí karosářská verze modelu BMW M v prémiovém segmentu střední třídy je mimořádně exkluzivním ztělesněním vysokovýkonného vozu se skládací střechou.

Mimořádný výkon kombinovaný s jedinečnou individualitou: Nové BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive je nejexkluzivnějším modelem nové generace automobilů BMW M prémiového segmentu střední třídy. Jeho řadový šestiválec s výkonem 373 kW/510 koní a systém pohonu všech kol M xDrive zajišťují mimořádnou dynamiku. Unikátní M designové prvky a nová plátěná střecha vytvářejí mimořádně působivý celek, jehož osobitá přitažlivost vynikne zejména při jízdě se staženou střechou. Ničím neomezené sluneční paprsky a vanoucí vítr spolu s opojným zvukovým doprovodem dovolují BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive poskytnout tyto omamné jízdní zážitky cestujícím na všech čtyřech sedadlech.

Výroba nového modelu BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive bude zahájena v červenci 2021 v továrně BMW v Dingolfingu, kde z výrobních linek sjíždějí kromě jiných modelů také všechny varianty nového BMW M4 Coupé, BMW M5, BMW M8 a nového BMW řady 4 Cabrio. Cena nového BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive je na českém trhu stanovena na 2 619 500 Kč včetně DPH.

Přečtěte si také:  Jaký reálný výkon má nové BMW M3? Test na brzdě překvapí

Design exteriéru: Nová inovativní klenutá plátěná střecha, dynamické linie, osobitá aura

Nové BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive dává na první pohled najevo, že vyznává exkluzivní radost z jízdy a přináší jízdní vlastnosti inspirované světem automobilových závodů. Jeho nová klenutá plátěná střecha, tvořená několika panely, a propracované křivky karoserie společně vytvářejí čistou estetiku a emocionální sílu. Střecha kombinuje praktické výhody pevné skládací střechy s typicky elegantní estetikou střechy plátěné – jinými slovy to nejlepší z obou světů. Vyniká také hmotností, protože je přibližně o 40 procent lehčí než pevná skládací střecha předchozího modelu.

Elektricky poháněný mechanismus plátěné střechy umožňuje její skládání a rozkládání během jízdy stisknutím jediného tlačítka. Celý proces trvá pouhých 18 sekund. Při jízdě se staženou střechou je zavazadlový prostor schopen pojmout 300 litrů zavazadel, což je o 80 litrů více než dříve. Je-li střecha natažená, variabilní úložný prostor pro plátěnou střechu zvětší zavazadlový prostor na objem 385 litrů.

Bez ohledu na to, zda je střecha stažená či natažená, dynamické tvary karoserie nezapřou svoji nezaměnitelnou sportovní eleganci. Specifické M designové prvky vycházející z náročných funkčních požadavků kladených na vysokovýkonný sportovní vůz dávají jasně najevo dynamické zaměření celého vozu. Všechny linie přední části vozu se sbíhají do velké vertikální BMW masky chladiče. Maska chladiče ve tvaru ledvinek spolu s velkými nasávacími otvory po obou stranách zajišťuje, že hnací ústrojí a brzdový systém jsou neustále zásobeny dostatečným množstvím chladicího vzduchu, a to samozřejmě i v situacích maximálně dynamické jízdy. Nízké přední světlomety standardně využívají LED světelné zdroje pro potkávací i dálková světla. Na přání lze objednat Adaptivní LED světlomety s laserovými moduly BMW Laserlight.

Mezi další nezaměnitelné designové prvky nového BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive patří mohutně rozšířené blatníky kol, do boků za předními koly úhledně integrované a nově stylizované M žábry a výrazně rozšířené boční prahy, které v kombinaci se stejně řešenými prvky ve spodní části nárazníků tvoří okolo celého vozu černý pás. Rovněž černý zadní difuzor je lemován dvojicí dvojitých koncovek výfukového systému, což je typický prvek modelů BMW M.

U nového BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive je rozdíl oproti běžným verzím BMW řady 4 Cabrio markantnější, než tomu bylo v minulosti. Kromě dveří, plátěné střechy, víka zavazadlového prostoru, okenních ploch, světlometů a zadních světel je každá část exteriéru M modelu unikátní. „Design je přísně zaměřený na funkčnost, je puristický a nekompromisně zredukovaný jen na to nejdůležitější,“ vysvětluje Adrian van Hooydonk, senior viceprezident BMW Group Design. „Zároveň však nabízí emocionálně silné vyjádření charakteru vozu.“

Přečtěte si také:  BMW M4 CSL už vyjelo na silnici. Automobilka ho pod maskováním testuje

BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive oproti svému předchůdci narostlo na délku o 122 milimetrů a nyní měří 4794 mm. Jeho rozvor se zvětšil o 45 mm na 2857 mm a jeho šířka 1887 mm je oproti předchůdci o 17 mm větší a o 40 mm větší než u BMW řady 4 Cabrio. Nové BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive s nataženou plátěnou střechou měří na výšku 1395 milimetrů.

Vysokootáčkový řadový šestiválec

Řadový šestiválec o objemu 3,0 litru nového BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive kombinuje typický vysokootáčkový charakter motorů vyvinutých BMW M s nejnovější verzí technologie M TwinPower Turbo. Motor vyniká lineární křivkou výkonu až do nejvyšších sfér využitelných otáček. Generuje maximální točivý moment 650 Nm, který je dostupný v rozmezí 2750 až 5500 ot./min, zatímco nejvyšší výkon nastupuje v 5510 ot./min a zůstává konstantní až do zásahu omezovače v 7200 ot./min.

Rychlý test: BMW M4 Competition (2021)

Motor za svůj výkon, hospodárnost a schopnost jízdy na závodních okruzích vděčí mnoha komponentům vyvinutým na pozadí mnohaletých závodních zkušeností BMW M GmbH. Patří mezi ně extrémně tuhá kliková skříň, lehký kovaný klikový hřídel a hlava válce, jejíž vnitřní část byla vyrobena s využitím 3D tisku. Do spalovacích prostorů dodávají stlačený vzduch dvě turbodmychadla s elektronicky řízenými obtokovými ventily. Technologie přímého vstřikování benzinu pracuje s tlakem až 350 barů a vyznačuje se výjimečnou přesností a účinností. Stejně jako chladicí systém byl i systém mazání navržen tak, aby zvládl extrémně dynamické jízdní situace při jízdě na okruzích. M specifický výfukový systém s elektricky ovládanými klapkami přináší emocionálně bohatý zvukový doprovod, který přidává klíčový prvek k celkovému zážitku z výkonu, a to obzvláště se staženou střechou.

Hnací sílu motoru přenáší osmistupňová převodovka M Steptronic s funkcí Drivelogic. Tato výkonná sestava v kombinaci s vylepšenou trakcí pohonu M xDrive se promítá do ohromující akcelerace. Nové BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive potřebuje pouze 3,7 sekundy, než z nulové rychlosti vystřelí na 100 km/h, a 13,1 sekundy, než z klidu dosáhne 200 km/h. Pružné zrychlení z 80 na 120 km/h proběhne za 2,8 sekundy (na 4. rychlostní stupeň) nebo 3,7 sekundy (na 5. rychlostní stupeň). Volitelný paket M Driver’s posouvá elektronicky omezenou maximální rychlost z 250 km/h na 280 km/h.

Osmistupňová převodovka M Steptronic s funkcí Drivelogic: Extrémně sportovní řazení, individuálně nastavitelná charakteristika

Sériově dodávaná 8stupňová převodovka M Steptronic s funkcí Drivelogic dokonale ladí s výkonovou charakteristikou motoru. Ovládá se buď voličem převodovky ve specifickém M provedení na středové konzole, nebo páčkami na volantu. Přímé spojení s motorem a nevšedně rychlé změny převodových stupňů vybízejí spolu s automatickými meziplyny při podřazování v automatickém režimu a možností v manuálním režimu rychle zařadit nejnižší možný rychlostní stupeň k dynamickému stylu jízdy. Řidič může pomocí tlačítek Drivelogic integrovaných ve voliči měnit charakteristiku řazení převodovky, přičemž si může vybrat z komfortně orientovaného, sportovního a okruhového nastavení.

Zvuk motoru je uvnitř vozu zintenzivňován audiosystémem vozu, což zaručuje cestujícím autentický akustický zážitek, i když je střecha natažená. Nejnovější verze technologie Active Sound Design generuje mimořádně sportovní zvukový projev, který vytváří skutečné sluchové drama, zejména při změnách převodových stupňů a doprovodných meziplynech. Od července 2021 bude tento vylepšený zvukový zážitek dostupný také pro stávající modely BMW M3 Sedan a BMW M4 Coupé prostřednictvím dálkových aktualizací softwaru Remote Software Upgrade.

Přečtěte si také:  Poslechněte si, jak zní nové BMW M4 s výfukem M Performance

M xDrive: Precizní rozdělování hnací síly, špičkové jízdní vlastnosti

Systém pohonu všech kol M xDrive nového BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive využívá k plně variabilnímu a super plynulému rozdělování hnací síly mezi kola přední a zadní nápravy elektronicky ovládanou lamelovou spojku. Upřednostňování zadních kol posiluje charakteristický M pocit a zároveň uvážlivým způsobem zlepšuje trakci i agilitu. Mazání lamelové spojky bylo posíleno tak, aby umožňovalo trvalé využití pohonu všech kol dokonce i při ostré jízdě na závodním okruhu. Pohon M xDrive na zadní nápravě doplňuje Aktivní M diferenciál.

BMW M3 a M4 se představují s pohonem všech čtyř kol M xDrive. I tak z nich bude možné udělat zadokolky

Menu SETUP umožňuje řidiči změnit výchozí nastavení pohonu 4WD na režim 4WD Sport, který směruje ještě větší část hnací síly motoru na zadní kola. Řidiči mohou také zcela vypnout systém DSC a aktivovat režim 2WD. V tomto nastavení je hnací síla přenášena pouze na zadní kola a řídicí systémy podvozku nezasahují do stabilizace vozidla. Zkušení řidiči si tak mohou užít strhující jízdní zážitky.

Pro tento model specifické vyztužení karoserie a technologie podvozku

Za mimořádnou ovladatelností nového BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive stojí přesné řízení, které zůstává neutrální i při jízdně na limitu a umožňuje jasně vnímat vůz v celém rozsahu intenzit příčného zrychlení. Velmi vysoká torzní tuhost karoserie a uložení podvozku tvoří dokonalý základ pro precizní ovladatelnost i v extrémně dynamických jízdních situacích. Mezi klíčové vlastnosti zde patří vyztužovací prvky zaměřené na zvýšení jízdní dynamiky a hliníkový panel v přední části, výztuhy pod podlahou a pomocný rám zadní nápravy s pevným spojením s karoserií. Nechybí ani pro variantu Cabrio specifická sada torzních vzpěr v zadní části karoserie.

Přečtěte si také:  BMW připomíná šest generací ikonického modelu M3. Je to parádní podívaná

Speciální provedení přední nápravy se dvěma spodními rameny a svislou pružicí a tlumicí vzpěrou zohledňuje i specifické požadavky spojené s pohonem všech kol. Samozřejmostí je speciálně upravená geometrie přední nápravy a přesně pro daný model navržená charakteristika řízení. Pětiprvková zadní náprava nového BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive se vyznačuje pečlivě propracovanou kinematikou a elastokinematikou. Na seznamu standardní výbavy jsou kovaná 19palcová M kola z lehké slitiny vpředu a 20palcová vzadu.

Řízení M Servotronic umožňuje na jedné straně precizní a dynamické průjezdy zatáček, ale současně také snadné parkování a manévrování. Jde o důsledek spojení posilovače s proměnným účinkem v závislosti na rychlosti a variabilního převodu řízení podle úhlu natočení volantu. Nové BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive je standardně dodáváno s adaptivním M podvozkem s elektronicky řízenými tlumiči.

Brzdy se dvěma charakteristikami odezvy, kontrola trakce nastavitelná v deseti úrovních.
Integrovaný brzdový systém nového BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive iniciuje zásluhou použití elektrického posilovače požadovaný brzdný tlak výjimečně rychle a přesně. Tímto systémem jsou vybaveny jak vozy se standardními M brzdami s dvoudílnými kotouči, tak vozidla s volitelnými M karbon-keramickými brzdami. M specifická verze tohoto řešení umožňuje řidiči zvolit jednu ze dvou charakteristik odezvy brzdového systému.

Mezi funkce stabilizačního systému DSC patří režim M Dynamic Mode, umožňující po stisku tlačítka posunout zásahy systému DSC, a tím nabídnout výjimečně sportovní zážitky z jízdy. Je-li ve voze přítomna volitelná výbava M Drive Professional, mohou řidiči využívat také novou funkci M Traction Control. Tato inovativní podoba kontroly trakce řidiči umožňuje v deseti úrovních individuálně nastavit regulaci prokluzu kol.

M karbonová sedadla a M specifický koncept ovládání

Interiér nového BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive spojuje moderní prémiové prostředí s typickým M závodním stylem. M kožený volant s páčkami řazení, M specifický volič převodovky a červené akcenty udržují řidiče soustředěného na intenzivní zážitky z jízdy. Elektricky nastavitelná a vyhřívaná M sportovní sedadla a rozšířené kožené čalounění Merino jsou součástí standardní výbavy, na přání je k dispozici systém ofukování krku a vůbec poprvé také odvětrávání. Mimořádně zajímavým prvkem seznamu volitelné výbavy jsou nová vyhřívaná M karbonová skořepinová sedadla. Spojují v sobě závodní funkčnost s lehkou konstrukcí s vynikajícím komfortem na dlouhé vzdálenosti a jednoduše dokonalým zpracováním.

Přečtěte si také:  Německý tuner "vyřešil" velké ledvinky na BMW M4. Jeho řešení se nám líbí

Součástí M specifického konceptu obsluhy a nastavování různých funkcí BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive je tlačítko SETUP na středové konzole. Zajišťuje přímý přístup k možnostem nastavení motoru, podvozku, řízení, brzdového systému a pohonu M xDrive. Dvě celková nastavení vozu lze uložit a následně vyvolat pomocí jednoho ze dvou M tlačítek na volantu. Volitelná výbava M Drive Professional byla navržena speciálně pro použití na závodním okruhu. Kromě nastavitelné úrovně kontroly trakce obsahuje také M Drift Analyzer a M Laptimer, které zaznamenávají obzvláště sportovní jízdní manévry. Na ovládacím panelu na středové konzole je umístěno také tlačítko M MODE, navržené k úpravě nastavení asistenčních systémů a zobrazení na přístrojovém panelu a Head-Up Displeji tak, aby se v duchu filozofie M přizpůsobily dané jízdní situaci. Řidič může volit mezi nastaveními ROAD a SPORT, přičemž pokud je ve výbavě M Drive Professional, je připraven také režim TRACK.

Na přání je k dispozici rovněž paket M Race Track, který ve srovnání se standardními vozy snižuje hmotnost přibližně o 25 kilogramů. Součástí této výbavy jsou M karbon-keramické brzdy, odlehčená M kola z lehké slitiny (na přání s pneumatikami semi-slick) a M karbonová skořepinová sedadla.

Exkluzivní a individuální: Vysoce kvalitní volitelné doplňky

Standardní výbava včetně třízónové automatické klimatizace, LED prostorového osvětlení interiéru a hi-fi reproduktory zvyšují komfort při každodenním používání i na delších cestách. Standardem nového BMW M4 Competition Cabrio s M xDrive je také BMW Live Cockpit Professional, cloudový navigační systém BMW Maps a BMW Intelligent Personal Assistant.

Technologický pokrok ve srovnání s předchůdcem se odráží také ve výrazně rozšířené nabídce asistenčních systémů. Mezi nejdůležitější nové přírůstky patří asistent řízení a udržování v pruzích s funkcí aktivního vedení a automatická funkce pro vytvoření záchranářské uličky, které jsou součástí volitelné výbavy Driving Assistant Professional. Připraven je také couvací asistent, který je jednou z volitelných funkcí Parkovacího asistenta.

Velký výběr barev exteriéru, vnější paket M Carbon a díly BMW M Performance Parts pro dynamiku přesně podle představ zákazníků

Pro nové BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive je k dispozici osm barevných odstínů karoserie včetně exkluzivní pastelové žluté barvy Sao Paulo Yellow, červené metalízy Toronto Red a zelené metalízy Isle of Man Green. Zákazníci si mohou objednat také extrémně propracované laky BMW Individual, včetně několika variant Frozen se zářivým matným povrchem. Barevná provedení plátěné střechy – černá a antracitově stříbrná – přinášejí další možnosti pro její sladění s barevným provedením karoserie. Na přání lze automobil vybavit kryty vnějších zpětných zrcátek v barvě karoserie nebo chromovanými 100milimetrovými koncovkami výfuku.

Přečtěte si také:  BMM M3 Touring přistiženo u Nürburgringu. Automobilka důkladně testuje

Na přání dodávaný vnější paket M Carbon obsahuje výplně předních nasávacích otvorů, kryty vnějších zrcátek a zadní difuzor vyrobený z velmi lehkého plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP). Kromě toho je pro nové BMW M4 Competition Cabrio s pohonem M xDrive k dispozici i řada prvků z nabídky dílů BMW M Performance Parts, které majitelům pomáhají přizpůsobit dynamický charakter vozu přesně jejich vkusu.

Leave a Reply