2021-bmw_m3_sedan-a-bmw_m4_coupe-m_performance- (5)

Nová BMW M3 a M4 přijdou na trh v březnu s cenami od 2,23 milionu Kč. Rovnou dostanou i prvky M Performance Parts

Autor: Tisková zpráva - Zdroj a foto: BMW - 23. 9. 2020


S mnoha inovacemi v oblasti pohonu, brzdového systému a podvozků nové BMW M3 Sedan a nové BMW M4 Coupé, stejně jako nové BMW M3 Competition Sedan a nové BMW M4 Competition Coupé již zanedlouho stanoví nová měřítka v segmentu vysokovýkonných sedanů a kupé.

Základem pro špičkovou jízdní dynamiku je jejich nově vyvinutý řadový šestiválec, který je ve srovnání s předchozí generací mnohem výkonnější. Je k dispozici ve dvou úrovních výkonu: variantě produkující 353 kW/480 koní s šestistupňovou manuální převodovkou a také modelu Competition nabízejícím výkon 375 kW/510 koní, který bude spojen s 8stupňovou převodovkou M Steptronic s funkcí Drivelogic. Technologie M TwinPower Turbo a vysokootáčková koncepce použité v těchto motorech zaujmou výkonovou charakteristikou odvozenou přímo ze světa automobilových závodů, ovšem jak je pro M modely typické, bez omezení při použití v každodenním životě. Pro další posílení DNA světa automobilových závodů nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé bude již od jejich uvedení na trh v březnu příštího roku k dispozici také rozsáhlá nabídka dílů z příslušenství M Performance Parts. Ty umožní posílit individualizaci těchto vozů nejen výraznějším vnějším designem, ale také dalším posílením jejich sportovních vlastností.

Mimořádně kvalitní příslušenství bylo vyvinuto v přímé spolupráci s BMW M GmbH s využitím zkušeností získaných na závodních tratích celého světa a aplikací rozsáhlého know-how jeho specialistů na závodní program. Komponenty, které byly speciálně přizpůsobené vlastnostem nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé, dále zvýrazňují jejich extrémně sportovní vzhled. Kromě toho platí, že většina dílů má také funkční přínos, a to zejména ve snížení hmotnosti a zlepšení aerodynamiky, což jsou vlastnosti dále zlepšující excelentní dynamické schopnosti obou těchto vysokovýkonných modelů. 

Podvozek a zvuk ještě více propojené se světem motorsportu

Dokonalým příkladem toho, jak díly M Performance Parts obvykle nezlepšují pouze vzhled, ale také výkonnost, představuje M Performance titanový tlumič výfuku. Lehký výfukový systém s aktivní klapkou byl speciálně vyvinut pro M modely a vznikl na základě zkušeností získaných při účasti v automobilových závodech. Váží o přibližně 5 kilogramů méně než standardní komponent a zajišťuje ještě sportovnější jízdní projev díky zlepšenému odvodu výfukových plynů. Mimořádně emotivní zvuk, který je podobný tomu, jaký je slyšet v automobilových závodech, byl naladěn na míru jednotlivým jízdním režimům. Čtveřice titanových, keramikou potažených koncovek výfuku zajišťuje nezaměnitelně výrazný vzhled.

Také M Performance sportovní podvozek, který byl laděn na mnoha různých závodních okruzích, je přímo spojen s motorsportem. Podvozek tvořený integrovanými pružicími a tlumicími jednotkami (coilover) umožňuje snížit světlou výšku v rozmezí 5 až 20 mm (doporučené snížení je –10 mm oproti standardnímu M modelu). Bez změny nastavení tlumení těží řidič z nižšího těžiště, menšího naklánění karoserie a vyšších rychlostí v zatáčkách. Kromě zlepšené dynamiky ale snížení podvozku přináší také ještě sportovnější vzhled.

Přímo od BMW Motorsport odvozené M Performance sportovní brzdové destičky zajistí kratší brzdné dráhy, lepší zpětnou vazbu a zlepšenou odolnost vůči vysokým teplotám. Řidiči, kteří často chtějí objevovat vysokovýkonný potenciál jejich BMW M3 Sedan nebo M4 Coupé na závodních okruzích, budou ve srovnání se standardní konfigurací nadšeni z pocitu z řízení při intenzivním brzdění před zatáčkou.

Karbon jako hi-tech materiál dále přiostří vzhled

Pro karbon, který je právem považován za high-tech materiál, je typické, že při mimořádné pevnosti a tvrdosti je současně také extrémně lehký. Uhlíkovými vlákny zesílené plasty jsou s nelakovanou odkrytou mřížkovanou strukturou používané v mnoha oblastech motorsportu. Právě to je důvod, proč M Performance komponenty pro exteriér vyrobené z tohoto materiálu vytvářejí tak intenzivní atmosféru světa automobilových závodů a současně účinně zvýrazňují sportovní výraz BMW M3 Sedan a BMW M4 Coupé. Mimořádně působivý vzhled vytvářejí například karbonové M Performance doplňky v přední části, mezi něž patří třeba splitter, lišty a další aerodynamické plošky. Při pohledu z boku zaujmou karbonové M Performance ozdobné prvky na bočních vzduchových průduších a také karbonové M Performance nástavce prahů, které automobil opticky prodlužují. Tečkou za dokonale sportovním vzhledem jsou karbonové M Performance odtrhové plošky na spodní hraně zadního nárazníku a výrazný karbonový M Performance zadní spoiler na víku zavazadlového prostoru.

Skutečným vrcholem karbonových M Performance dílů je zadní difuzor kombinovaný s M Performance titanovým výfukovým systémem a modulem M Performance titanových koncovek výfuku s keramickým povrchem v matně černém provedení. Standardní výfukový systém BMW M3 Sedan a BMW M4 Coupé lze taktéž individualizovat, a to prostřednictvím M Performance koncovek výfuku z karbonu a titanu. Vysokovýkonné modely lze dále přizpůsobit vlastnímu vkusu fóliemi M Performance Motorsport. Sada samolepicích fólií pro každou stranu vozu má na míru navržený tvar a zaujme trojicí typických BMW M barev: modrou, červenou a fialovou.

Kovaná kola s kombinovanými pneumatikami a průměrem až 21 palců

Již při uvedení do prodeje nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé bude nabídka dílů M Performance Parts obsahovat dvojici kompletních sad letních kol. Výchozím provedením budou kovaná kola M Performance Y-spoke 963M v matné šedé barvě Frozen Gunmetal Grey s nápisy M Performance a kombinovanými pneumatikami s průměrem 19 palců pro přední a 20 palců pro zadní nápravu. Jejich unikátní a nepřehlédnutelný design se vyznačuje mimořádně vysokou pevností, nízkou hmotností a současně omezeným odporem vzduchu ve vysokých rychlostech. Specialitou nabídky kol pro letní období jsou kovaná kola BMW M Performance Cross-spoke 1000M v matně zlaté barvě Gold Bronze nebo matně černé barvě Jet Black a s nápisy M Performance. Tato kola jsou k dispozici výhradně v rámci programu M Performance Parts v rozměrech 20 palců pro přední a 21 palců pro zadní nápravu.

Dokonalá trakce pro zimní období: sněhové řetězy pro 19 “  sadu kol

Součástí nabídky M Performance Parts je také kompletní sada zimních 19“ kol Double-spoke 829M vhodných pro použití sněhových řetězů. Kola lakovaná matně černou barvou jsou navržena pro zimní podmínky a vyznačují se snadným čištění. Pro uložení a pohodlné převážení sad kol doporučujeme použít M Performance obaly na kola. Obaly jsou navržené pro kola s průměrem od 17 do 22 palců, chrání je před špínou a pomocí jednoznačného označení zajistí jejich snadnou identifikaci. Kromě toho jejich výrazný M Performance design přinese do garáže majitele velkou dávku atmosféry automobilových závodů.

Karbon a Alcantara přinášejí ducha motorsportu do interiéru

Zákazníci současně mohou sportovní a zároveň komfortní interiér jejich BMW M3 Sedan a BMW M4 Coupé dále vizuálně i funkčně vylepšit pomocí světem motorsportu inspirovaných dílů z široké nabídky BMW M Performance Parts. Duch automobilových závodů se objeví okamžitě po otevření dveří prostřednictvím M Performance krytů prahů s karbonovými vsadkami a barevným nápisem M Performance. S nimi dokonale ladí M Performance přední a zadní koberce, jež se vyznačují nápisem M Performance, vlajkou s M barvami a lemy se vzhledem kůže doplněnými dekorativním kontrastním prošíváním. K propojení exteriéru a interiéru nových vysokovýkonných modelů přispívá také karbonové obložení. Zaujme fascinující kombinací otevřených pórů matného karbonu a elegantní Alcantary. Tyto díly jsou ručně vyráběny náročným procesem, takže každý z nich je originálem. Alcantarové M Performance opěrky pro kolena na středové konzole představují další součást nabídky příslušenství pro interiér.

Pro M Performance Pro volant je typické hojné použití materiálu Alcantara, který je nejen pro svoji přilnavost velmi využívaný ve světě automobilových závodů. Alcantara je proto použita v místech úchopu volantu, doplněných výrazným tvarováním pro položení palců. Tímto řešením se dosáhlo maximálního gripu a přímé zpětné vazby od řízení. Dalším prvkem odvozeným z motorsportu je modrý středicí proužek na 12 hodinách, stejně jako ručně provedené obšití stehem M s typickými M barvami. Kromě tohoto volantu mohou standardní kožený volant nahradit také M Performance volanty s nápisem M Performance a obložením v provedení karbon/Alcantara nebo karbon/kůže. M Performance volant lze dále doplnit M Performance karbonovými řadicími páčkami s povrchem s otevřenými póry, jež nahradí standardní chromované díly.

Sada M Performance diapozitivů pro BMW LED dveřní projektory upoutá pohled při každém nastupování a vystupování. Po otevření dveří se na zem vedle vozu promítne logo BMW M nebo jiný M Performance motiv. Při odemykání a zamykání vozu si řidič může přístup M Performance připomenout vizuálně i hapticky kvalitním alcantarovým obalem na klíček doplněným karbonovou vsadkou. Klíčenka je pevně spojena s klíčkem šestihranným šroubem ve světle modré barvě M Light Blue, který umožní klíč jednoduše otočením schovat do klíčenky, kde je účinně chráněn před poškrábáním.

M Performance plachta pro vnitřní použití ochrání vůz před ušpiněním a poškrábáním v době, kdy je zaparkován v garáži. Plachta dodávaná v praktické tašce je vyrobena z elastického a prodyšného polyesteru s měkkou podšívkou a lze ji prát v pračce. Plachta má tvar vyrobený přímo na míru karoserie a vyznačuje se různými designovými prvky daného vozu, jako je například dvojitá maska chladiče ve tvaru ledvinek, ale také barevným logem M a nápisy M Performance.

Cena a uvedení na trh

Nové BMW M3 Sedan a BMW M4 Coupé, včetně odvozených verzí Competition,vstoupí na trh vbřeznu 2021. Již nyní je lze objednávat. Jejich ceny jsou následující:

  • BMW M3 Sedan (353 kW/480 koní): 2 233 400 Kč
  • BMW M3 Competition Sedan (375 kW/510 koní): 2 340 000 Kč
  • BMW M4 Coupé (353 kW/480 koní): 2 273 700 Kč
  • BMW M4Competition Coupé (375 kW/510 koní): 2 380 300 Kč
Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru