test-ojetiny-2014-skoda-octavia-combi-rs-20-tdi-135-kw- (3)

Na trhu s ojetými auty končí prodejci. Často totiž nemají kvalitní auta nebo se nedokáží přizpůsobit

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: APPAA - Foto: Lukáš Fabián - 17. 4. 2023


Trh s ojetými automobily v České republice i nadále čelí vysoké inflaci a zdražování základních potřeb, což ovlivňuje jeho vývoj. Nicméně situace se zlepšuje oproti roku 2022, kdy došlo k poklesu poptávky po ojetých automobilech a prodalo se jich o 10 % méně než v roce 2021.

Loňský rok byl pro mnoho menších prodejců obtížný, což vedlo k ukončení činnosti asi 60 prodejců. Až 95 % zákazníků hledá ojetý vůz na internetu, a to buď na inzertních serverech nebo přímo na stránkách prodejců. Pro velkou část zákazníků je tak rozhodující nejen cena, ale i dostatečné množství informací o vozidlech a široká nabídka vozidel prodejce.  

Přečtěte si také:  Ojetá auta v roce 2022: Meziroční zdražení způsobila první polovina roku, první volbou zákazníků byla škodovka

V dnešní době je pro prodejce nezbytné nabídnout kvalitní služby včetně prověření původu ojetiny, servisní historie ojetého vozidla a další záruky, aby získali důvěru zákazníků. Nedostatek nabídky automobilů není jediným důvodem k ukončení jejich činnosti, ale je to často také neschopnost přizpůsobit se požadavkům zákazníků.

Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů (APPAA) potvrzuje, že zákazníci se stále více obrací na prodejce, kteří nabízejí nejen velký výběr vozidel, ale i další služby spojené s prodejem ojetin. Prodejci by tak měli věnovat pozornost kvalitě svých služeb a poskytovat pravdivé informace o vozidlech.

Přečtěte si také:  Autobazary vyprazdňují sklady a nabízejí obrovské slevy, obezřetnost je ale na místě

Je zcela jisté, že i nadále bude zájem o ojetá vozidla stále velký, zejména v souvislosti s očekávaným zdražováním nových vozidel. Mnoho lidí, ale i firem bude řešit svoji mobilitu právě nákupem ojetiny, které budou cenově dostupnější. U takových vozidel je potřeba dvakrát prověřit jejich skutečný stav a využít například možnost prověření vlastních mechanikem, což by pro solidního prodejce neměl být problém. „Poptávka po levnějších vozidlech bude pokračovat a může pro prodejce ojetých vozidel představovat příležitost. Příležitost, kdy pouze férovým a transparentním přístupem ke kupujícím se mohou udržet na trhu ojetin,“ uzavírá Petr Přikryl předseda APPAA.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *