rz-registracni-znacky-technicky-prukaz-depozit

Ministerstvo dopravy zpřístupňuje veřejnosti data z Registru vozidel i údaje o technických prohlídkách

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - Foto: Pavel Srp - 22. 12. 2021


Občané mají nyní nové možnosti, jak si elektronicky z pohodlí domova zjistit potřebné údaje. Ministerstvo dopravy spustilo projekt Datová kostka, kde si každý může vyhledat vybrané statistiky z Registru silničních vozidel. Dalšími novinkou je rozšíření údajů z technických prohlídek na stránce kontrolatachometru.cz. Již 2 měsíce si řidiči mohou vyhledat informace z Registru vozidel na Portálu občana.

Díky Datové kostce na adrese www.dataovozidlech.cz si každý může podle zadaných parametrů vyhledat vybrané statistiky a veřejně publikovatelná data z Registru silničních vozidel. Datová kostka poslouží hlavně lidem, kteří potřebují statistické přehledy o vozidlech. Využít ji mohou například studenti jako podklad pro své seminární či diplomové práce, motorističtí novináři či odborníci z automobilového průmyslu. Vyhledávat v ní samozřejmě mohou i zájemci o automobilismus z řad veřejnosti. Na výběr přitom mají ze dvou modulů „výdej dat“ a „statistické přehledy“. V prvním jmenovaném obdrží vybrané údaje z Registru silničních vozidel ve formátu CSV (Excel), který je vhodný pro další statistické zpracování dat. V tom druhém se naopak na základě zvolených parametrů zobrazí údaje o počtu vozidel v přehledné tabulce.

Přečtěte si také:  Ministerstvo dopravy přichystalo na rok 2022 řadu změn. Přečtěte si o nich

Další novinkou je rozšíření dostupných dat na webu kontrolatachometru.cz. Nejen řidiči zde nově mohou získat informace z technického protokolu STK, zejména pak nalezené závady při prohlídce na Stanici technické kontroly. Až doposud přitom byl zpřístupněn pouze stav ujetých km při prohlídce.

Na Ministerstvo dopravy přichází nový ministr. Martin Kupka slibuje, že výměna řidičáku nebo přepis auta půjde vyřešit z tepla domova

Již od října jsou informace z registru vozidel dostupné rovněž na Portálu občana, kde lidé okamžitě získají informaci o době vlastnictví nebo provozování daného vozidla. To tak může pomoci pro jednání s pojišťovnou nebo v případech, kdy si chce občan ověřit, zda byl dokončen proces převodu vozidla na jiného majitele. Kromě toho jsou k dispozici i desítky dalších údajů z registru vozidel jako například typ vozidla, objem motoru nebo povolené hmotnosti vozidla, a to vždy pouze za období, ve kterém občan daný vůz provozoval nebo vlastnil.

Novinky navazují na předchozí digitalizační projekty ministerstva dopravy. Od 1. června lze skrze Portál občana pomocí datové schránky plně elektronicky požádat o nový řidičský průkaz v případě vypršení platnosti (tzv. e-podání).

Přečtěte si také:  Na Ministerstvo dopravy přichází nový ministr. Martin Kupka slibuje, že výměna řidičáku nebo přepis auta půjde vyřešit z tepla domova

Stav bodového konta je jednoduše zjistitelný skrze Portál občana. Majitelé vozidel vlastnící datovou schránku jsou automaticky informování o končící platnosti pravidelné technické prohlídky. Od prosince 2020 si řidiči mohou koupit elektronickou dálniční známku, nejen z počítače, ale i přes mobil.

Štítky: , , , ,

20 názorů na “Ministerstvo dopravy zpřístupňuje veřejnosti data z Registru vozidel i údaje o technických prohlídkách”

 1. Na kontrola tachometru mam všechna auta bez závad, ikdyz druha stk byla měsíc po te první pravidelné a napsána jako opravna. Tady neco nehraje.Asi sotek

 2. Přátele , já koupil statickou tisícovku, po kompletní renovaci prošla legálně Stk placené povinné ručení plna moc od žijícího majitele a auto nejde prepsat pro zánik. Ombucman mi napsal ze zánik neexistuje a ze mám napsat na ministerstvo dopravy. Tak co s tím kdo mi vrátí peníze za Stk za povinne ručení? To už nikdo . Jsou to jen byrokratické kokotiny jak lidem znepříjemnit život . Nápisu na to ministerstvo a jsem upřímně zvědavý s čím přijdou .

 3. Mozna evidencka je dobra, ale pokud prodavam, prevadim auto na rod.prislusnika,uz je to vazne zlodejina. Ono tech nesmyslu je vice, bohuzel.

 4. Petr Majevský

  Evidenční prohlídky jsou na nic.STK je nutné,protože by jezdila auta ve zchátralém stavu.Je ale rozdíl mezi jednotlivými vozy.Vás vyhodí z STK kvůli drobnosti a jejich kontrolor mnohdy odjíždí vozidlem,co drží pohromadě silou vůle.Ale STK má platnou.Není to časté,ale stává se to.Technickou si hlídám a čas dodržuji.To by měl každý majitel vozidla mít v patrnosti sám od sebe.

 5. Volejte sláva a 3 dny se radujte, oni se do toho 21. století probudí! S tímto tempem za pár dekád třeba nebudeme jako ocasi muset na úřad se vším osobně…

 6. Roman Vršek

  Ještě by bylo dobré, propojit výpisy STK alespoň všech zemí EU. Na kontrolatachometru. cz jsou vidět km jen po dovozu do ČR. Minulost třeba z Německa tam není, to by jsme se asi divily

  1. Vy jste holky? Že by jste se divily? V Německu, STK není on-line a ani nikde jinde dostupná. Je to pouze jen na té konkrétní provozovně. nikde jinde a po 2 letech je to skartováno. Taky auto které včera prošlo v Německu ME+STK tak to samé vozidlo neprojde za 2 dny v ČR.

 7. Byl bych radši, kdyby ministerstvo dopravy zrušilo nesmyslnou evidenční kontrolu při prodeji vozidla. Jsem svéprávný člověk a zkontroluji si VIN sám, které se stejně kontroluje při každé pravidelné technické kontrole. Je to ztráta času a finanční újma.

   1. Je to jen tahaní dalších peněz z lidí totálním nesmyslem! Dva měsíce po technické a zase při převodu v rodině !!!! na evidenci znovu. Prohlídka úplně jen birokratický počin. to zase někdo vymyslel něco jako alibi že vykazuje práci.

  1. Tady jde o to, aby se neprodávaly neexistující auta, dvojčata atd. A aby se zabránilo pojišťovací podvodům. Nezapomeň, že jsme Češi a ty bys byl první, kdo to zneuzije a někoho ojebe

   1. Ty jsi zřejmě úředníček MD, který dělá lidem akorát pakárnu a příště o tom ojebávání mluv sám za sebe !

    1. Evidenční prohlídka rozhodně blbost není. Zloděj a podvodník totiž vyřízne VIN z bouračky a navaří ho na kradený auto, který pak prodává. Běžný občan to nemá šanci poznat. Těch, co si s sebou při koupi auta vezmou profíka, není tolik. A proto je tu Evidenční kontrola, kde vědí jakým způsobem se auta falšujou a vědí, kam se mají koukat. Pokud jste se s něčím podobným nesetkali, máte štěstí. Mnoho ostatních tolik štěstí nemělo

     1. :-)))) To by museli při evidenční kontrole to VIN kontrolovat pod RTG aby poznaly svár okolo. Nikdo na STK takto VIN nekontroluje ! Jde pouze o vizuální kontrolu a směšné focení. Nikde v Evropě to není a pokud to má být, tak dobrovolné !

  2. Tak tak. Každý má být podpisem odpovědný, navíc systém dvou VIN při STK snad taky nejde obejít. Takže je to jen, OOB otravování občana buzeracemi.
   Řečičky o dvojích autech jsou jen zástěrka pro rejžování peněz z našich kapes, může to tvrdit jen ten, komu z toho kape.

  3. Obírání lidí o peníze pronic zanic. Že to něco zajišťuje, může tvrdit jen ten, kdo je v tom zaháčkovanej. Jsou to jen prachy v trapu.

 8. Zkoušel jsem to a stejně to nejde a jestli mám technickou,to přece vím sám a nepotřebuje to vědět nikdo další.

 9. V podstatě na tomto webu musíte opsat celý TP, aby jste se dozvěděli, že máte třeba technickou. Nic nového.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *