test-mercedes-amg-e-63s-4matic- (48)

Chcete vědět, jaká auta vlastníte? Na Portálu občana lze nově najít informace o vlastněných a provozovaných vozidlech

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Ministerstvo dopravy - Foto: Pavel Srp - 25. 10. 2021


Na Portálu občana již jsou k dispozici i záznamy z Registru silničních vozidel. Nově jsou na jednom místě k dispozici informace o aktuálně i historicky vlastněných nebo provozovaných vozidlech. Službu spustilo Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Ministerstvem vnitra.

Přečtěte si také:  Ztratili jste technický průkaz? Řešení je jednoduché

„Proces digitalizace agend Ministerstva dopravy pokračuje a v Portálu občana nyní nově majitelé a provozovatelé aut v ČR najdou údaje, které by jinak hledali na zadních stranách jednotlivých velkých techničáků a jsou dostupné v registru vozidel. Do palety elektronických služeb se tak přidává další nabídka, které předcházelo třeba e-podání žádosti o výměnu řidičáku,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Hlavní přidanou hodnotou pro občany je, že okamžitě získají informaci o době vlastnictví nebo provozování daného vozidla. To tak může pomoci jako důkazní materiál například při sporech s pojišťovnou nebo v případech, kdy si chce občan ověřit, zda byl dokončen proces převodu vozidla na jiného majitele. Kromě toho jsou k dispozici i desítky dalších údajů z registru vozidel jako například typ vozidla, objem motoru nebo povolené hmotnosti vozidla, a to vždy pouze za období, ve kterém občan daný vůz provozoval nebo vlastnil.

Nová funkce je dostupná na Portálu občana, přihlásit se lze například prostřednictvím eObčanky, mobilního klíče eGovernmentu, prostřednictvím datové schránky nebo skrze bankovní identitu. Se svou elektronickou identitou už může přihlásit 3,7 mil. osob, datovou schránku fyzické osoby má 307 tis. uživatelů. Datovou schránku lze zřídit online přímo v Portálu občana.

Přečtěte si také:  Řidiči u sebe nebudou muset vozit řidičák a techničák. Stačit by měla jen občanka, časem nebude potřeba ani ta

Novinka navazuje na předchozí digitalizační projekty Ministerstva dopravy. Od 1. června lze skrze Portál občana pomocí datové schránky plně elektronicky požádat o nový řidičský průkaz v případě vypršení platnosti (tzv. e-podání). Při fyzických návštěvách úřadu již není nutné při žádosti o řidičský průkaz dokládat papírovou fotografii, ale je použita již digitalizovaná fotografie, případně je občan vyfocen na místě. Občan se může při žádosti o řidičský průkaz dostavit na kterýkoli úřad obce s rozšířenou působností, nikoli pouze v okruhu svého trvalého bydliště. Stav bodového konta je jednoduše zjistitelný skrze Portál občana. Majitelé vozidel vlastnící datovou schránku jsou automaticky informování o končící platnosti pravidelné technické prohlídky. On-line lze zjistit i stav najetých kilometrů vozidla, a to na adrese www.kontrolatachometru.cz.

Štítky: , , ,

22 názorů na “Chcete vědět, jaká auta vlastníte? Na Portálu občana lze nově najít informace o vlastněných a provozovaných vozidlech”

  1. Do Portálu občana se dá přihlásit několika způsoby. Konkrétrně přes eObčanku, mobilní klíč eGovernmentu, datovou schránku i bankovní identitu. Elektronickou identitu využívá v České republice 3,7 milionu lidí.

 1. A jak se budu prokazovat že nebudu muset mít do budoucna ani RP, techničák ani občanku tak mě zajímá jak to budou zjišťovat přes SPZ určitě ne.

  1. Hlavne lip pro nas, protoze snad konecne nekoho napadne tam ty lemry liny vyhazet a mit jich tam tak desetinu.

  2. Vemeno jsi sám, protože úřad všechny ty údaje má i bez toho, aniž by ses tam přihlašoval. Akorát se k nim nedostaneš ty sám :-)

 2. Každý, kdo projeví základní digitální gramotnost a přihlásí se na portál občana, bude mít bankovní identitu, dostane od příštího roku automaticky datovou schránku. A s tím jsou spojené určité povinnosti. Než budete psát, že píšu bludy, zjistěte si, že to tak je.

 3. To je super! Vědět kdo jaké auto vlastní! Možná by to chtělo digitalizovat i to, jaký má kdo doma nábytek, jaké obrazy, co má v ledničce, kolikrát jde na velkou a jak splachuje, nebo kolik spotřebuje papíru (z ekologického hlediska) na vytření, co a jak jí, jest-li doma nepomlouvá a nenadává na státní správu a jaký má názor na různé věci. Ne, vůbec mi to nepřijde divné a vůbec mi to nepřijde jako špehování Ujgurů v Číně. Máme přeci GDPR a družice Galileo má čistě ochranný charakter. S námi tady nikdo nemanipuluje, vše je k naší spokojenosti a pocitu bezpečí…..

  1. No, já se přihlásil a zjistil jsem, že v tom registru je jedno auto a jedna motorka, které už léta nevlastním.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *