Řidiči u sebe nebudou muset vozit řidičák a techničák. Stačit by měla jen občanka, časem nebude potřeba ani ta

Autor: Anina Russová - Zdroj: Česká pirátská strana - Foto: MDČR - 10. 3. 2021


V minulých dnech prošel třetím čtením poslanecké sněmovny takzvaný digitalizační balíček, tedy zákon, který má za cíl větší digitalizaci státní správy. Jedna z částí tohoto balíčku se týká i řidičů, protože navrhuje, aby řidiči u sebe už dále nemuseli vozit řidičský průkaz. Zákon ještě musí projít schválením Senátu, přičemž jeho platnost by měla být od roku 2025.

Návrh na to, abychom s sebou nemuseli vozit řidičáky a techničáky, pochází od Pirátů. Podle nich bude bohatě stačit, když s sebou budeme mít jen občanku. Platit to ovšem bude jen pro cestování po České republice. Pro cesty do zahraničí už bude nutné mít řidičák u sebe. Tento návrh ale ještě jistě projde další úpravou, protože zákon už dnes nenařizuje nosit u sebe občanský průkaz.

Pirátský poslanec Ondřej Profant nám k tomu řekl: „Usilujeme i o to, aby řidiči u sebe nemuseli mít ani řidičák, ale ani techničák. Víme, že není potřeba s sebou nosit občanský průkaz a chceme, abychom se dostali do fáze, kdy si policista při kontrole veškeré údaje o řidiči či vozidle zjistí sám z databáze.“

Podle pirátského poslance by proto do budoucna měla být propojena databáze občanů a centrální evidence řidičů. Nový zákon by ale neznamenal, že by řidiči vůbec nemuseli fyzicky vlastnit průkaz. Potřeba by byl především pro cesty do zahraničí. Je ale možné, že ti, kteří do zahraničí jezdit nebudou, jej také nebudou potřebovat. Jestli tomu tak bude nebo ne ale určí další schvalování nebo úpravy zákona.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru