řidičský průkaz

Kvůli koronavirové pandemii byl v České republice na jaře a pak i na podzim vyhlášen nouzový stav. V rámci toho byly prodlouženy platnosti některých dokladů. Poslední prodloužené lhůty měly končit v březnu, ale u řidičských průkazů a profesních průkazů se budou nadále prodlužovat. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo dopravy.

Přečtěte si také:  Ani šéf dopravní policie Zlý zatím neví, jak vymáhat nově povinný odstup od cyklistů. Slíbil ale, že cyklisty bude policie chránit

Platnost řidičských průkazů a průkazů profesní způsobilosti bude automaticky prodloužena o dalších 10 měsíců, přičemž se toto opatření bude týkat všech členských států Evropské unie.

Toto nařízení se vztahuje na průkazy, kterým skončila platnost v době od loňského září až do června letošního roku. Úřady mají na průkazy hledět jako na platné až do 10 měsíců od data konce platnosti. To znamená, že pokud by vám platnost řidičského průkazu skončila dnes, používat jej budete moci až do 14. října 2021.

Ministerstvo dopravy k tomu na svém webu uvádí: „Evropský parlament schválil prodloužení platnosti řidičských průkazů nebo průkazů profesní způsobilosti, které propadly nebo propadnou v období od 1. 9. 2020 do 30. 6. 2021 (tzv. Omnibus II). Platnost je prodloužena o 10 měsíců a bude platná v celé Evropské unii. Nařízení mohou občané využívat od 6. března 2021.“

Neznamená to ovšem, že byste si o nový řidičský průkaz nebo profesní průkaz nemohli požádat. Pokud budete chtít průkazy vyměnit v původní platnosti, úřady vám vyhoví. Důvodem nového prodloužení je fakt, že EU nechce, aby se nyní na úřadech tvořily zbytečně fronty.

Přečtěte si také:  Řidičům, včetně těch budoucích, se uleví. Mezi okresy bez omezení a do autoškol i k závěrečným zkouškám

„Prodloužení platnosti se týká řidičských průkazů, průkazů profesní způsobilosti řidiče, harmonizovaného kódu 95 (profesní způsobilost) a lhůty pro dokončení pravidelného školení držitelů osvědčení profesní způsobilosti (poslední 3 pro řidiče-profesionály) o dalších 10 měsíců,“ uvádí web ministerstva dopravy.