mercedes-amg-gt-r-pro-nurburgring-video

Nemám ráda škatulky, které hází všechny do jednoho pytle. Však to jistě znáte: Mladí by neměli mluvit do politiky, ženy by měly mít děti, muž nikdy nepláče a musí se finančně postarat o rodinu, a také za volantem BMW nebo Audi nejčastěji sedávají mladí namachrovaní pitomci. Vypadá to ale, že podle nejnovější finské studie, je to poslední pravda. Finové tvrdí, že řidiči drahých a výkonných aut nejpravděpodobněji poruší během jízdy dopravní předpisy a budou ohrožovat ostatní. V drtivé většině jsou to pak muži.

Studii zveřejnil časopis Journal of International Psychology a jakkoliv je tento magazín velmi profesionální a vědecký, článek zde vyšel pod absolutně nevědeckým titulkem „Nejen kreténi řídí Mercedes“. 🙂

Průzkum ukázal, že nejspokojenějšími řidiči jsou majitelé japonských aut

Studii měl na povel profesor sociální psychologie Jan-Erik Lönnqvist, který v článku uvedl, že už si dávno všiml toho, že řidiči rychlých německých aut prémiových značek jezdí rychle. Průzkum, který provedl, ukázal, že takoví řidiči také nejčastěji jezdí na červenou, nepouští chodce na přechodech a bývají agresivní. Přemýšlel proto, jestli jsou to auta, která z řidičů dělají nebezpečné šílence, nebo jestli jsou to speciální typy lidí, kteří si taková auta vybírají.

Psychologie našla odpověď

Jan-Erik se proto spojil s helsinskou školou sociálních věd, díky které provedl onen průzkum. Celkem se jej účastnilo 1892 majitelů aut a experti zjišťovali, jaká mají auta, jaké jsou jejich zvyky, jaký mají majetek a osobnostní rysy. Na vyhodnocení byl použit takzvaný pětifaktorový model osobnosti, kterému se říká také Velká Pětka.

Mezi tuto pětici patří přívětivost, neurotismus (zvládání negativních emocí), extraverze (extrovert/introvert), svědomitost a otevřenost vůči zkušenostem. A výsledky byly zcela jasné. Muži, kteří jsou tvrdohlaví, sporní, více nesouhlasní a neustále zaneprázdnění inklinují k vlastnictví drahého auta – nejčastěji jde o Audi, BMW či Mercedes-Benz – mnohem více než jiní. Ti se složitější osobností jsou drahými auty prostě přitahováni. „Jsou to lidé, kteří se nejčastěji považují za nadřazené. Mají pocit, že jsou lepší než ostatní,“ řekl Lönnqvist. Dodal také, že chtějí ostatním svou nadřazenost dát vědět právě tím, jaké auto mají.

Neplatí to ale stoprocentně. Vědci zjistili, že je celá řada svědomitých, slušných, ale přesto ambiciózních a spolehlivých řidičů, kteří mají podobná auta také v oblibě. Ti ale nepotřebují sobě nebo ostatním něco dokazovat, jen mají rádi kvalitu a dbají také na bezpečnost.

Přečtěte si také:  Test Mercedes-Benz CLA 220 (2019)

Jak už jsme výše naznačili, mezi majiteli drahých a výkonných aut prémiových značek jsou často muži. Ti si v nich honí ego spíše než ženy, protože ženy nevidí auta stejným způsobem, jako muži. Jde pro ně častěji jen pro prostředek k přesunu z bodu A do B.