Dnešní hot-hatche dosahují takových výkonů, které před několika desítkami let neměly ani supersporty. Jejich rychlost je úchvatná, každodenní použitelnost mnohdy překvapivá a náklady na provoz relativně rozumné. Který z dnešních nejvýkonnějších hot-hatchů současnosti je ale nejrychlejší? Na to se můžeme podívat v přiloženém videu.

Na startovní čáru se postaví Audi RS 3, Mercedes-AMG A 45, Honda Civic Type R, Volkswagen Golf R a Ford Focus RS. Kromě Hondy mají auta pohon všech kol, Honda Civic Type R má ale pouze pohon předních kol doplněný o samosvorný diferenciál. Pojďme si ale jednotlivé závodníky představit a vezměme to od toho nejvýkonnějšího.

Největší porci výkonu (a vlastně i největší motor) nabízí Audi RS 3, kterou pohání turbem přeplňovaný pětiválec s objemem 2,5 litru. Z jeho útrob dostali inženýři 400 koní a 480 Nm točivého momentu. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne za 4.1 sekundy a maximální rychlost je omezena na obligátních 250 km/h, na přání je však možné omezovač posunout až na280 km/h.

Hned v závěsu za Audi je Mercedes-AMG A 45, který má ale o jeden válec a půl litru objemu méně. Pohání ho přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec s výkonem 381 koní a točivým momentem 475 Nm. O moc pomalejší ale není, zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne za 4.2 sekundy a maximální rychlost je omezena na 250 km/h.

Zbylí tři soupeři už trochu zaostávají. Pod kapotami mají sice také přeplňované dvoulitrové čtyřválce, ale jejich výkony jsou nižší. Nejvýkonnější z nich je Ford Focus RS s 350 koňmi, následován Hondou Civic Type R s 320 koníky a Volkswagenem Golf R s 310 koňmi.

Tak co? Koho tipujete na vítěze? A trefili jste se?