Komentář: Nehoda na pražském okruhu znovu ukázala, že řidiči neumí používat hlavu

Autor: Anina Russová - 20. 11. 2019


V pondělí dopoledne se na pražském okruhu stala vážná nehoda tří nákladních aut. Pokud pomineme obrovské škody na majetku, kdy jeden z kamionů převážel nová auta koncernu TPCA a částečně shořel, vyžádala si nehoda také oběti na zdraví a jednu bohužel i na životě. Jeden z řidičů nehodu nepřežil, další byl s vážnými zraněními transportován do nemocnice. Okruh byl na několik hodin zavřený a v širokém okolí zcela zkolabovala doprava.

První vyšetřování ukazuje, že za nehodou stála nepozornost řidičů nákladních aut, což je bohužel jejich častý nešvar. Policie se na něj sice čas od času zaměřuje, dokonce řidiče kamionů kontroluje ze speciálního autobusu, ale jak vidno, je to málo.

Co mě ale zvedlo ze židle, je video, které na facebook sdílelo Ředitelství silnic a dálnic. Ukazuje začátek zásahu hasičů a záchranářů a také chování některých řidičů. Jedno z hasičských aut totiž stálo v protisměru a hasiči z něj bojovali s požárem přes svodidla. Myslela jsem si, že každého normálního člověka napadne, že kolem takto stojícího hasičského auta by přece nikdo neprojel. Každý si jistě bude držet zdravý odstup, využije k jízdě odstavný pruh a rozhodně kolem nepoletí rychlostí blesku. Chyba lávky.

Je to neuvěřitelné, ale našla celá řada pitomců, kteří nejen, že jeli opravdu přímo kolem zasahujících hasičů, ale navíc většina brzdila až přímo u nich! Vůbec jim nedošlo, že mohli některého ze zasahujících hasičů srazit. Ti nemají čas sledovat, jestli kolem nich někdo projíždí. Opravdu spoléhají na to, že si řidiči dají pozor a věnují se záchraně životů a majetku.

Na facebooku se pak objevila řada komentářů, která upozorňovala na to, že záchranné jednotky měly problém se k místu nehody také vůbec dostat. Někteří řidiči totiž využili vytvořenou bezpečnostní uličku k tomu, aby se sami dostali z kolony.

Už dlouho si všímám, že to na našich silnicích začíná vypadat podobně jako v Rusku. Řidičák dostane prakticky každý a není to nic složitého. Řidiči nesledují provoz, často neumí reagovat na nenadálé situace, jsou agresivní a mívají problémy se základními pravidly silničního provozu.

Trochu si kopnu do vlastních řad, ale co vídám, největší problém s pravidly a sledováním provozu mají slečny a ženy. Kamarádka mi to jednou vysvětlila tak, že je pro ní problém sledovat vše najednou a ještě řešit řazení, správné řízení a nedej bože ještě vnímat dítě na zadních sedadlech. A bohužel zdaleka není jediná, která to tak vidí…

Tací řidiči a řidičky nejsou ale nebezpeční jen sobě, ale bohužel i okolí. Přesně jako ta spousta šílenců, kteří nerespektovali zasahující hasiče a ohrozili nejen sebe, ale i je. Zbytečně. Hloupě. Nebuďme hloupí a mysleme i na ty, kteří jezdí kolem nás.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek