Kia Niro přívěs

Jezdíte s přívěsným vozíkem? Nezapomeňte na jeho pojištění, ze zákona je povinné

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Kia - 15. 5. 2023


Každý motorista ví, že mu zákon u jeho dopravního prostředku ukládá mít sjednané povinné ručení. Faktem je, že někteří tuto povinnosti ignorují. Pak se ale vystavují riziku placení škody z vlastní kapsy a pokuty za neplacení povinného ručení. Je ale potřeba zdůraznit, že stejná povinnost platí pro všechny, kteří jezdí s přívěsnými vozíky. I na ty se totiž tato povinnost vztahuje.

Někteří motoristé si možná myslí, že toto povinné ručení není moc důležité. Mimochodem, platí i pro obytné vozy. I ty totiž mohou napáchat nepěkné škody, jako se tomu stalo před nedávnem při dopravní nehodě v Maršovicích. Od Fordu Ranger se odpojil obytný přívěs a poškodil tři zaparkovaná auta. Škoda byla vyčíslena na více než čtvrt milionu korun. Pokud by majitel neměl obytný vůz pojištěný, vše by musel hradit z vlastních zdrojů.

Ceny za pojištění přívěsných vozíků se liší, stejně, jako u aut. Zpravidla ale nebývá nijak vysoké, nejčastěji pár stovek ročně. Přičemž některé pojišťovny k tomuto povinnému ručení nabízí i asistenční služby. Do cen se pak propisuje jak stáří vozíku, tak také to, zda jde o přívěs do 750 kilogramů, nad tuto hmotnost nebo velký návěst na tahač.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Při neplacení povinného ručení je potřeba se připravit také na nutnost uhrazení příspěvku do garančního fondu nepojištěných vozidel ČKP. U vozíku do 750 kilogramů jde o čtyři koruny denně, nad 750 kilogramů o sedm korun denně a u přípojné vozidlo s nejvyšší povolenou hmotností nad 10 000 kg o 70 Kč denně.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru