Test BMW iX M60 | elektromobil (2022)

Italský ministr dopravy má jasno. Zákaz spalovacích aut nemá logiku

Autor: Anina Russová - Zdroj: Bloomberg - Foto: Pavel Srp - 10. 12. 2022


Italové jsou označování za velmi horkokrevný národ a tamní ministr dopravy Matteo Salvini to jen potvrzuje. Velmi ostře se opřel do chystaného zákazu prodeje spalovacích aut a požádal své francouzské a německé kolegy, stejně, jako komisaře EU pro dopravu, aby zákaz přezkoumali.

Podle agentury Bloomberg řekl Salvini, že navrhovaný zákaz prodeje spalovacích aut nemá žádný ekonomický, ekologický a ani sociální smysl. Tvrdí také, že se jeho postoj ztotožňuje s prodejci a výrobci automobilů a také Evropské asociace automobilového průmyslu. Už v září pak italský ministr dopravy navrhoval, aby v Itálii o zákazu hlasovala také veřejnost. K tomu ale nedošlo.

Přečtěte si také:  První evropská země zvažuje zákaz jízdy elektromobilem kvůli nedostatku elektřiny

Zákaz prodeje nových spalovacích aut by měl být platný od roku 2035 a to na celém území EU. Takové je rozhodnutí unie, ale ukazuje se, že má trhliny. Italský ministr dopravy není jediný, který to nevidí jako dobrou cestu. I výrobci aut zmiňovali, že je to moc brzy a moc rychle. Podle nich by měla být spalovací auta stále k dispozici, byť v menší míře.

A na větší rozmach elektromobility začínají mít dopad i ceny elektrické energie. Celou Evropu sužuje energetická krize a vzhledem k tomu, jakých cen elektřina dosahuje, může se snadno stát, že provoz elektromobilu opravdu bude extrémně drahý.

Přečtěte si také:  Euro 7 je tady. Kromě emisí motoru chce snížit také emise z pneumatik a brzd

A někde možná i nemožný. Například Švýcarsko zvažuje omezení elektromobilů, tamní média dokonce mluví o možném zákazu. Alespoň pro letošní zimu, o které se mluví jako o energeticky nejnáročnější za posledních několik desítek let. Problém je v tom, že většina švýcarské energie pochází z vodních elektráren a ty v zimních měsících neprodukují tolik, kolik po zbytek roku. Švýcaři proto elektřinu dováží, nejčastěji z Francie či Německa, ale i tyto státy se v těchto dnech potýkají s nedostatkem. Nabíjení elektromobilů by tak mohlo až příliš zatížit elektrickou síť, která by pak nemusela stačit běžnému provozu. A podobné problémy by snadno mohly vyvstat ve všech státech EU, které se teď předhání v tom, jak lidem vysvětlit, že s elektřinou musí šetřit.

Štítky: , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


2 názory na “Italský ministr dopravy má jasno. Zákaz spalovacích aut nemá logiku”

  1. Souhlasím Elektromobil je neštěstí pro všechny. Neekologický nepoužitelný celkově drahý a v době kdy, elektrická energie prudce stoupá a je jí nedostatek je elektromobilita šílenstvím ne li ekonomickým hazardem.

  2. Je čas poslat zpět ty zelený blázny do školních lavic aby si zjistili něco o CO2 a nesváděli to na osobní auta a krávy, jakožto na chov veškerého dobytka ? Dejete jim jen půlku platu a oni se srovnají .!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek