Test BMW iX M60 | elektromobil (2022)

První evropská země zvažuje zákaz jízdy elektromobilem kvůli nedostatku elektřiny

Autor: Radim Plachý - Zdroj: focus.de - Foto: Pavel Srp - 5. 12. 2022


Elektromobilita je budoucnost, Evropská unie už nedovolí po roce 2035 prodávat žádné nové auto se spalovacím motorem. Jenže tahle budoucnost není zatím tak úplně nejrůžovější, protože na masové rozšíření elektromobilů nejsme zatím úplně připraveni. Mnohdy chybí potřebná infrastruktura pro nabíjení, ale také třeba i samotná elektřina, která je pro provoz elektromobilů naprosto nezbytná. I proto má první evropská země na stole návrh na možný zákaz jízdy elektromobily ve chvíli, kdy bude nedostatek elektrické energie.

Švýcarsko je sice evropskou zemí, ale je to takový „ostrovní stát“, protože není součástí EU. V této alpské zemi se hojně využívají vodní elektrárny, díky čemuž vyrábí svoji elektřinu opravdu „čistě“. Ovšem v zimě je výroba elektřiny ve vodních elektrárnách omezená, takž ji Švýcaři musejí importovat od Francie (v loňském roce přijali 5,7 TWh). Jenže to by mohl v letošní sezóně problém, protože Francouzi své jaderné elektrárny opravují a do Švýcarska nemůže jít ani mnoho elektřiny například ze sousedního Německa. Tam totiž využívají hodně větrné a solární elektrárny, u nichž není nikdy jisté, kolik energie se dokáže vyrobit.

Řešení se tak nabízí v omezování spotřeby elektřiny, přičemž jedním z návrhů je právě i omezení jízdy elektromobily, o čemž informoval například německý magazín Focus. Švýcaři totiž kvůli nedostatku své elektřiny i externích zdrojů začali počítat s tzv. „blackoutem“, kterému se samozřejmě chtějí za každou cenu vyhnout. Vznikl tedy návrh s názvem „Nařízení o omezení a zákazu používání elektrické energie“, které mohou nastat v rámci čtyř stupňů nedostatku elektrické energie.

Tento návrh řeší úsporu elektřiny komplexně, nezabírá se detaily ohledně teploty, na kterou můžete topit, nebo že můžete pustit myčku jen jednou za tři dny a podobně. Upravuje však používání elektrických zařízení v komerčním i soukromém sektoru. A v rámci toho je tu i doprava. Na dálnicích má být snížena maximální rychlost ze 120 km/h na 100 km/h, ale také, že: soukromé užívání elektromobilů je povoleno pouze pro absolutně nezbytné cesty například pro výkon povolání, na nákupy, návštěvu lékaře či účast na soudních jednáních“. Týkat by se to přitom mohlo až 110 tisíc automobilů a to i přesto, že jejich podíl na celkové spotřebě elektřiny je jen 0,4 %.

Zákaz jízdy elektromobily by se měl týkat ale až třetího a čtvrtého stupně nedostatku elektřiny, ale i tak by to mohlo mít negativní dopady na prodej elektromobilů, o jejichž rozšíření se Švýcarské úřady také snaží. Dodržování tohoto nařízení by měly samostatně kontrolovat jednotlivé kantony.

Štítky: , , ,

8 názorů na “První evropská země zvažuje zákaz jízdy elektromobilem kvůli nedostatku elektřiny”

  1. já nemám rád Švýcary. Je to nádherná země. Ale hrají si na nadřazené. At si dělají co chtějí a jezdí třeba na kole.

    1. ONI ASI VĚDÍ ŽE BEZ VEPŘE NEJDE UDĚLAT ZABIJAČKA A BEZ ELEKTŘINY NEJEZDI AUTA ??? ELEKTŘINU JE TŘEBA VYUŽÍT NA TEPELNÉ ČERPADLA !!

  2. Čezko má jasno stůj co stuj elektrika jen poslanecké limuzíny smí na naftu…Dělaj si z lidí srandu

    1. Nebudou. On totiž cíl věřících v konsenzus míry vlivu člověka na klima a ovlivnění klima pro člověka pozitivním způsobem, je obecně omezení jakýchkoliv aut.

  3. Asi soudruzi udělali někde chybu když chtěli mít všechny auta na elektriku a globalisti budou naštvaný že jim bortí plány.

    1. Máte pravdu… jeste bude Brusel rád využívat služeb spalovacích motorů. Je to všechno nesmysl, tlačit vše silou… politickou. Hslt je úředník nepoučitelný☹️

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru