test-2020-mercedes-amg-gle-kupe-53-4matic- (18)

Francie instaluje hlukoměry s kamerami. Hlučným autům i motorkám budou automaticky posílat pokuty

Autor: Pavel Srp - Zdroj: carscoops.com - Foto: Pavel Srp - 30. 7. 2021


Na spalovacích motorech máme my, fanoušci aut, nejraději jejich zvuk. Speciálně těch velkých a opravdu výkonných, o kterých to budete vědět hned, jak je uslyšíte. Ale to se rozhodně nelíbí všem a třeba ve Francii mají nainstalované hlukoměry a kamery, které cílí právě na tato hlučná auta.

O zvuk velkých a silných motorů už jsme ale částečně přišli, protože dnešní auta se všemi těmi filtry ve výfukovém potrubí prostě nezní, částečným řešením jsou tak výfuky aftermarketových úpravců. A bude ještě hůř, protože elektromobilů, které jsou úplně tiché, neustále přibývá a přibývat bude.

Přečtěte si také:  Pojišťovna odmítla proplatit totální škodu na Subaru BRZ, protože na něm byl neoriginální výfuk

V Paříži hlukoměry instalovali už v roce 2019, ale dosud nesloužili k pokutování majitelů takových aut, ale jen k detekci a statistikám. Bylo ale otázkou času, kdy se to změní. Teď se podobná zařízení dostávají i do dalších měst, zavádějí je Nice, Bron a Lyon.

Je vaše auto hlučnější? Možná máte rozbitý výfuk. Poradíme, co by to podle zvuku mohlo být

Už teď se mluví o tom, že budou rozdávat pokuty, ale nebude to dříve než koncem roku 2022 nebo začátkem roku 2023. Nejdříve totiž musejí projít několika úředními kolečky, kalibracemi a finálním schvalováním, které by mělo být letos na podzim. Teprve pak je možné zahájit testování a až pak ostrý provoz.

Nejde o obyčejné zařízení, ale bude poměrně chytré. Půjde o kombinaci 360° kamery a čtyř samostatných mikrofonů, takže půjde jasně rozpoznat, odkud zvuk výfuku nebo motoru přichází. Pokud tedy zaznamená hlučnější auto, než je povoleno, systém přes kameru udělá fotku auta i registrační značky a automaticky vystaví pokutu.

Přečtěte si také:  Další naštvaný soused. Tentokrát násilím ztišil Ford Mustang GT

Pozor bude potřeba dávat na starší motocykly, ale i na některá auta – vůbec nemluvíme o těch s upravenými výfuky. Výrobci sice musejí dodržovat hlukové předpisy, ale díky vestavěným výfukovým klapkám je umějí naplnit, protože se zavřenými klapkami je auto tiché a limity splní, ale s otevřenými už ne. A to by mohl být problém, protože takový hluk by kamery mohly pokutovat. Na druhé straně pokud i s otevřeným výfukem pojedete klidně, kamera to nutně nemusí zaznamenat jako velký hluk a pokutu nepošle.

Ale Francie není jedinou zemí, která podobné hlukoměry využívá a bude využívat. Takové systémy totiž mají i ve Velké Británii nebo v Německu.

Štítky: , , , , ,

1 názor na “Francie instaluje hlukoměry s kamerami. Hlučným autům i motorkám budou automaticky posílat pokuty”

  1. Zatím je to tak, že darebáci mají motocykly, které řvou jako startující raketa a policisté nic neřeší. Když se ale důchodci propálí výfuk, tak ho hned děsí pokutou do 10000,-Kč!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek