test-mercedes-amg-gt-63-s-4matic-plus-4dverove-kupe- (12)

Automobilismus je ve světě, zdá se, nepřítelem číslo 1. Kromě stále přísnějších limitů emisí, se úřadům nelíbí vysoká hlučnost výfuků. Evropská unie zavádí omezení pro nová auta a některé evropské státy už mají i kamery, které hlučnost výfuků hlídají. Chystají se na to i ve Velké Británii.

Ve Velké Británii mají spoustu kamer, které automaticky kontrolují rychlost projížděných automobilů, nově ale dostanou také mikrofony se schopností měřit hlučnost. A protože kamery umějí rozpoznávat registrační značky, tak auta, která budou produkovat zvuk nad povolený limit, budou automaticky pokutována. Nejde jen o hluk při jízdě, ale i o vytáčení motoru na místě.

S informací přišel britský magazín Auto Express. Podle něj to oznámilo tamější Ministerstvo dopravy nedlouho poté, co mluvilo o tom, že chce vysokou hlučnost automobilové dopravy řešit. Tehdy se ale nezmínilo o tom, jak.

Mercedes-AMG bude muset ztišit své modely. Pro úřady jsou moc hlasité

Testování zatím proběhne jen na několika vybraných kamerách. Trvat bude sedm měsíců a po této době se budou vyhodnocovat výsledky. Kamery mají zachycovat nejen řidiče automobilů, ale i motorek. V testovacím režimu ale prý řidiči pokuty dostávat nebudou.

Síť kamer, které by mohly tuto novou funkci dostat, je ve Velké Británii opravdu bohatá, je jich tu na 8700. Kamery každoročně naskenují 10 miliard registračních značek a za posledních pět let odeslaly pokuty za 472 milionů liber, což je v přepočtu 14 237 880 000 korun.

Bydlení v hlučném prostředí totiž podle britského ministerstva dopravy zhoršuje zdraví a zvyšuje stres obyvatel, i proto se rozhodlo to řešit takto razantně. V současnosti mají Britové povolenou hlučnost na hranici 74 decibelů, což opravdu není mnoho. Do toho se už nemusí vejít nejedno sportovní auto. A s tím se nedávná slova BMW – viz článek níže – stávají opět o něco pravděpodobnější.

Už žádné hlučné výfuky a prskání! Budoucnost velí jen zvuky z reproduktorů