test-2020-mercedes-amg-gt-53-4matic-ctyrdverove-kupe- (25)

Je vaše auto hlučnější? Možná máte rozbitý výfuk. Poradíme, co by to podle zvuku mohlo být

Od Pavel Srp | Foto: Pavel Srp - 24. 6. 2021


Zdá se vám, že vaše auto je hlučnější, než bývalo? Nemusí to být jen pocit, ale může jít o nějakou poruchu. Hlučnější projev nejčastěji způsobuje poškození výfukového potrubí. Máme pro vás pár tipů, čím by vyšší hlučnost auta od výfuku mohla být způsobena.

Celkově hlučnější zvuk

Pokud zní vaše auto i na volnoběh výrazně hlasitěji než dříve a zvuk nejde přímo od motoru, ale z prostoru pod autem, pak bude na vině netěsnost výfukového potrubí. Může to být rozpojením výfukového vedení, ale spíše půjde o prorezlé potrubí. Projevovat se to může i syčením nebo tzv. „prděním“.

V takovém případě je nevyhnutelná návštěva servisu, kde výfuk opraví anebo zcela vymění.

Pískání po přidání plynu

Občas se mohou ozývat pískající zvuky po přidání plynu. Na vině zpravidla bývají poškozené svody motoru, případně jejich těsnění. Po přidání plynu se totiž ve výfukovém potrubí zvýší tlak a vzduch uniká ven netěsností.

Tento problém ale může být poměrně vážný, protože pokud jsou poškozené svody, mohou se v krajním případě do kabiny dostávat i výfukové plyny.

Svět je naruby: Ford Mustang nabízí u čtyřválce hlučný režim výfuku, u V8 naopak tichý

Rána po přidání nebo ubrání plynu

Zní to sice děsivě, když se vám po přidání nebo ubrání plynu ozve od podvozku rána, ale není to zase tak špatná zpráva. Pokud jde zvuk opravdu od výfuku, pak bude na vině utržený držák nebo silentblok výfuku, který se neudrží na svém místě a kvůli setrvačnosti a zvýšení tlaku výfukových plynů se potrubí pohne. Protože nedrží na svém místě, narazí do karoserie, což způsobí onu ránu. Řešení je v takovém případě docela jednoduché, levné i rychlé.

Rachot a řinčení po přidání plynu

Ozývat se ale po přidání plynu mohou i zvuky, jako byste měli plný hrnec příborů a třásli s ním. V takovém případě by mohlo jít o poškozený katalyzátor nebo některý z tlumičů výfuku.

Cinkání na volnoběh

Pokud stojíte vedle nastartovaného auta a slyšíte cinkání, půjde s největší pravděpodobností o uvolněnou svorku, spojující jednotlivé části výfukového potrubí. To se mohlo stát správným nedotažením šroubů, případně už šrouby zrezly a odpadly.

Výfukové potrubí je důležitou součástí automobilů a jeho porucha může způsobit vážné škody. Kromě toho, že kvůli tomu mohou do interiéru prostupovat výfukové plyny, může také kus výfukového potrubí z auta upadnout. To může poškodit nejen vaše auto, ale i vozidla ostatních účastníků silničního provozu. A představte si, že by do upadlého výfuku najel třeba motorkář… 

Kvalita a těsnost výfukového potrubí navíc ovlivňuje nejen komfort jízdy, ale také spotřebu paliva, výkon motoru a podobně.