Nový Ford Transit Custom by mohl pomoci předcházet nehodám způsobeným otevřením dveří v nevhodný okamžik

Ford chce chránit cyklisty a další účastníky provozu. Bude pípat, abyste neotevřeli dveře

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Ford -  8. 12. 2023


Dodávky hrají v našich městech stále důležitější roli, mimo jiné kvůli rostoucímu počtu doručovaných zásilek. Pohyb po rušných městských silnicích však může být pro řidiče doručovacích služeb, kteří během vánočního období uskuteční až 200 rozvozů denně, náročný.

V městském prostředí často dochází k nehodám, když řidiči otevřou dveře svého vozu, aniž by si všimli, že se k nim blíží jízdní kolo, skútr nebo motocykl. Jen v Anglii, Walesu a Skotsku je tímto způsobem každoročně zraněno více než 500 osob. Předpokládá se, že mnoho dalších takových nehod zůstane nenahlášeno.

Ford nyní doufá, že zavedením inovativní technologie varování při otevření dveří přispěje ke zvýšení bezpečnosti provozu.

Technologií varování při otevření dveří může být vybaven nový Ford Transit Custom. Radar a vnější senzory pomáhají rozpoznat, kdy by otevření dveří mohlo způsobit kolizi s projíždějícím účastníkem provozu. V takovém případě se aktivují LED indikátory na zpětných zrcátkách a zobrazí se upozornění na přístrojovém štítu.

Aby nedocházelo ke zbytečným výstrahám, systém se aktivuje pouze tehdy, když se detekovaní účastníci provozu pohybují rychlostí vyšší než 7 km/h. V případě potřeby mohou řidič i spolujezdec funkci ručně zrušit.

Zcela nový Transit Custom je nejnovější verze celoevropsky nejprodávanějšího lehkého užitkového vozu v kategorii užitečného zatížení okolo jedné tuny. Varování při otevření dveří funguje na obou stranách vozidla. To může být užitečné v případech, kdy řidič nebo ostatní cestující vystupují dveřmi spolujezdce a na chodníku se mohou nacházet cyklisté nebo souběžně se silnicí vede cyklopruh.

Tato technologie je k dispozici rovněž ve zcela novém vícemístném Fordu Tourneo Custom, u kterého se ochrana vztahuje i na cestující vystupující posuvnými bočními dveřmi. Funkci varování při vystupování z vozu dostane také nový elektrický crossover Ford Explorer a v roce 2024 by se měla objevit i v dalších modelech značky Ford. Bezpečnostní prvky jako varování při vystupování bere při hodnocení bezpečnosti automobilů v úvahu i nezávislá organizace Euro NCAP.

„Dodávky jsou hybnou silou našich měst. Víme, že rozvážet stovky balíků denně může být pro řidiče doručovacích služeb těžké a náročné – zejména v tomto ročním období. Nabídkou systému varování při vystupování ve zcela novém Transitu Custom se snažíme zajistit vyšší bezpečnost nejen pro řidiče vozů Ford Pro, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu,“ řekl Hans Schep, generální ředitel Ford Pro Europe.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *