Ferrari 308 GTS: těžko uvěřitelný swap motoru udělal z Ferrari elektromobil – foto + video

Autor: Jan Karlík - 1. 4. 2016


Ano, slova elektromobil a Ferrari v jednom nadpisu, čtete správně… Než však začnete rozbíjet displeje vašich notebooků zuřivým zaklapáváním a rozbíjet klávesnice tupými údery hlavou, něco si o elektrickém Ferrari přečtěte. Nemusí to být tak, jak se na první pohled zdá.

Celý projekt se zrodil v hlavě jednoho amerického nadšence, který měl v plánu postavit elektromobil disponující výkonem okolo 400 koní. Na takovou porci výkonu však potřebujete solidní šasi, které takový nápor zvládne. Ve chvíli, kdy se Ferrari 308 GTS z roku 1978 zbavoval jeho majitel za poměrně rozumných 10 000 $ (cca 240 000 Kč), začala celá tahle rovnice dávat smysl.

Původní a ve všech směrech originální Ferrari 308 GTS totiž zachvátil požár, který kompletně zničil motor a motorový prostor. Vzhledem k včasnému zákroku se však nerozšířil dál a interiér zůstal téměř nepoškozený. O schopnostech podvozku takového vozu asi není třeba dále diskutovat a máme základ pro supersport, který by podle dnešního názvosloví mohl nést jméno „Ferrari 308 GTE„.

Původní 308 GTS prošlo masivní přestavbou, při které se ty nejzajímavější věci udály u zadní nápravy. Místo původního třílitrového osmiválce o výkonu 252 koní se zde usadila trojice elektromotorů uspořádaná do V. Souhrný výkon těchto elektromotorů je 465 koní (342 kW) a točivý moment se ustálil na hodnotě 447 Nm. Dobrou zprávou je také samotné uložení těchto elektromotorů. Díky menší náročnosti na bastl kolem motoru se podařilo celou jednotku uložit níže, než původní osmiválec a znatelně tím snížit těžiště vozu.

K elektromotorům však bohužel musí přijít také baterie. Těch se do vozu nastěhovalo rovnou 48 (lithium-iontové), polovina z nich leží vzadu a ta druhá je umístěna pod přední kapotou. Důležitá pro dojezd je jejich kapacita, která činí 31,5 kWh. To propůjčuje prazvláštnímu elektromobilu dojezd až 160 km.

Další problém, který musí logicky napadnout každého milovníka aut, je nárůst hmotnosti. Vzhledem k dobře odvedené práci v oblasti odlehčování zbytku konstrukce se nárůst hmotnosti podařilo udržet na přijatelných 68 kilogramech.

Celkový způsob provedení se nám velice líbí. Ať už se budeme bavit o stylovém a vkusném zakomponování ovladačů do interiéru vozu nebo zachování původního vzhledu. Ryk osmiválce za vaší hlavou však bude neodmyslitelně chybět…

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru