audi_rs3_sportback-tankovani-cerpaci_stanice

EU už má v plánu uměle zdražovat palivo, chce tím dále podporovat elektromobilitu

Autor: Radim Plachý - Zdroj: echo24.cz, novinky.cz - Foto: Pavel Srp - 29. 4. 2023


Evropská unie chce na silnicích stále více elektromobilů. Dělá pro to strašně moc věcí, přičemž tou nejnovější je zdražení fosilních paliv. Jejich cena by měla v příštích čtyřech letech vzrůst několik korun za litr.

Zdražení paliv je součástí změny systému obchodování s emisními povolenkami (ETS), který minulý týden definitivně schválili europoslanci (413 poslanců bylo pro, 167 bylo proti). Systém ETS II má totiž zpoplatnit emise, které vzniknou kvůli pohonným hmotám v silniční dopravě, ale také emise, jež plynou z užívání budov. Distributoři paliv si tak budou muset nakupovat emisní povolenky ve výši, která bude odpovídat objemu prodaného paliva. Týkat se to bude nejen spalovacích hmot, ale právě i paliv na topení a vytápění budov.

Přečtěte si také:  Rakouští vědci chtějí snížit maximálku na dálnici na 100 km/h a ve městech na 30 km/h

Důvodem je, jak asi tušíte, další omezování spotřeby paliva pohonných hmot a ostatních paliv, čímž pádem by se měly snižovat vypouštěné škodlivé emise do ovzduší. K tomu, aby nové emisní povolenky vstoupily v platnost, musí je ještě finálně schválit všechny členské země. Do praxe pak mají povolenky přijít v roce 2027. Má to EU přiblížit k plánovanému snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 %.

EU kvůli snížení emisí chystá zvýhodnění pro cyklisty. Má se tak stát na úkor automobilové dopravy

Europoslanci neschválili zcela původní návrh, ale zapracovali do něj několik drobných úprav. Tou nejvýznamnější je zastropování ceny za tunu CO2, protože obchodování s emisními povolenkami bude fungovat tak, že čím větší je poptávka, tím vyšší bude cena. U paliv byl, aby nedošlo ke skokovému zdražování, stanoven limit na 45 eur za tunu CO2. To by znamenalo zdražení benzinu o asi 2,50 Kč za litr, v případě nafty o 2,80 Kč za litr. Týkat se to bude ale i LPG, jehož cena by narostla o 1,60 Kč za litr.

Přečtěte si také:  V České republice tankujeme levně. V sousedních zemích jsou pohonné hmoty i o 8 Kč dražší

Toto zdražení paliv by se ale mělo obratem vrátit k obyvatelům a malým podnikatelům jako podpora „zelené“ dopravy. Ovšem pro nízkopříjmové domácnosti to nemusí znamenat nic, protože ty ani tak nemusejí na nákup elektromobilu dosáhnout. Zůstanou tak u starých ojetin za pár desítek tisíc korun, přičemž tankováním fosilních paliv budou přispívat právě těm ostatním na nákup lokálně emisně čistějšího auta. 

Štítky: , , , , , , ,

38 názorů na “EU už má v plánu uměle zdražovat palivo, chce tím dále podporovat elektromobilitu”

 1. Ani když budeme bezemisní do bezvědomí to žádný smysluplný vliv na oteplování planety mít nebude. Zbytek světa si bude užívat a Evropa se ekonomicky zlikviduje.
  Jeden test rakety v Americe vyprodukuje víc emisí, než stačíme v celé Evropě za měsíc ušetřit. Ať všichni zelení jdou vystavit emisní povolenky sopkám po celém světě a nebo lépe je zacpat svými těly….

  1. No co nacpali jsme se do EU tak tet budem TVRDĚ platit za cokoli . A budou nás držet zkrátka jako ty ovce . Platit a držet hubu.

 2. Doufejme,že do roku 2035 bude Čtvrtá říše minulostí, bruselští pacienti v psychiatrických klinikàch a ke slovu opět přijde zdravý rozum.

 3. Tady jde jen o to sebrat lidem právo na osobní mobilitu. Pod pláštíkem ochrany klimatu prostě vytlačit chudší vrstvy obyvatel z evropských silnic a dálnic a uvázat je na jedno místo aby nezacláněli bohatým s jejich drahými limuzínami a sporťáky a kamionové dopravě pro převoz zboží nadnárodních korporací. Nadnárodní korporace si už léta Bruselu stěžují, že přeplněné evropské silnice a dálnice je připravují o miliardy, k vůli dopravním zácpám a častým nehodám. Nic jiného za tím nehledejte. Politici lidem pravý důvod omezování jejich práv nikdy nesdělují. Vždycky jdou na lidi oklikou a salámovou metodou. Dnes je záminkou pro omezování práv lidem ekologie a záchrana planety. Lidi bohužel na to slyší a nechavájí se politiky opít rohlíkem.

 4. V současné politické a hospodářské situaci to zdražení, další daň, je nasírací rozbuškou ve společnosti. Další trumf darovaný extrémismu.
  Existuje velký podíl lidí, co si nové auto nikdy nekoupili, protože prostě na něj nemají a jejich rodiny jsou na automobilu existenčně závislí. Jedná se hlavně o lidi z venkova.
  Tato daň přispěje k tomu, že si už tuplem na nové auto neušetří. Myšlenka hloupá, kontraproduktivní.

  1. Budete jíst náhražkový jogurt Švábík s extra velikými, křupavými kousky švábů :-)
   (Kulhánek, Stroncium) Napsáno dávno před tím než to EU začala prosazovat.
   Za pár let tu budeme mít jezení hmyzu povinné i se sociálním kreditem a regulací za co můžete svoje peníze utratit.

 5. EU nás těma nesmysly přivede do bídy a budou z nás žebráci, to se Německu a Francii a celému Bruselu hodí.

 6. zdenda lhotan

  Jestliže se zdraží ropa pujdou nahoru ceny leku, jestliže bedeme mít na poli solarka nabo větrníky ,které jak tu někdo uvaděl se ani nezaplatí a tady na Božím Daru JEDEN UŽ JE NEFUNKČNÍ A NIKDO HO NEROZEBÍRA ,zustane po nas jen spoušt a lide budou jíst rostliné maso které ted už vyrabí nějaka země ,a buh ví jaké jine potraviny které se budou jen tvářit jako potraviny ,za ekologii se ukrýva zase to jak vyplenit co nejvíce lidstvo ,stejný případ jako C……

 7. Všem ekomagorům jako Jan a Giomek: Procesor a celý počítač nebo mobil jsou to nejsložitější co člověk vyrábí a při jejich výrobě se spotřebovává nejvíc energie a uvolňuje nejvíc CO2 na jednotku, takže pokud chcete Zero Carbon tak koukejte zahodit všechno včetně oblečení a jít zkypřovat klackem hlínu k zasazení brambor ať máte co jíst. Žádná motyka protože při výrobě motyky se uvolňuje CO? Přece CO2 :-)

  Pokud píšete sem jste prostě jenom banda hypokrytů.

 8. Ne „uměle zdražovat“ ale promítnout do spotřební daně externality – celospolečenské náklady nadužívané individuální dopravy. V 21. století potřebujeme dopravu především hromadnou (ve městech a na dlouhé vzdálenosti), na krátké cesty v rozptýlené zástavbě je už dnes výhodnější elektromobil nabíjený z fotovoltaiky. Když nějaký jednoválec musí nutně vysedávat denně v benzínové kraksně, tak ať alespoň přispěje do veřejných rozpočtů.

  1. V jednadvacátém století především nepotřebujeme žít jako ve století osmnáctém. Schíza elektrošílenců je neúnosná a pokud tedy chtějí elektrošity v ulicích, musí oni sami přispět na jejich nákup pro ty, kteří na to mít nebudou.
   Jsem zvědavý, kam se bude chodit pro vodu na pití, až tohle elektrošílenství přeroste v něco nezastavitelného.
   Všude samý větrník, pole se solárem, hnus nejvyššího kalibru.
   Kolik stojí vybudovat jeden větrník? Hlavně, kolik to stojí energie, přírodních surovin, které se musí vytěžit? Všechny větrníky světa ještě „nezaplatily“ výrobu toho prvního z hlediska čisté energie.
   Elektrošílenství je nesmysl, vědci a technologický boom z hlediska paliv je budoucnost.

   1. Uz bylo nacase, FVE jsem resil svepomoci za zlomek ceny, stejne jako dum, pred kterym mi ale jezdi turbodehtove nemecke sajzy, ktere patri do sberu, nebo jejich vyfuk do kabiny. Mam I-pace a Outlander PHEV (zadny predrazena nemecka bida), nikoho hlukem ani emisema neobtezuji, trasy planuji, jelikoz nejsem ekogauner. Proc musite obtezovat ostatni smradem a hlukem i Vy ?
    Auto je luxus, ne samozrejmost pro nemecke prostituty a montotroky, pro ktere je MHD.

  2. Ty seš teda chytrák..tak až se ta tvá el.mrdka nebude nabíjet z fosilních paliv a nebo jádra tak tu něco napiš!!

  3. A ti ostatní co jsou z vesnic,ti by asi podle Vás měli chodit pěšky, když nám zde jede autobus pouze 2x denně a to jen některé dny.opravdu bych chtěl aby se měřilo jedním metrem,zrušil bych i hromadné dopravy ve městech na stejný poměr jako je na vesnicích a pak by mně zajímal Váš názor po cca dvou letech….

  4. Tak to bych chtěl vidět, kolik těch baterek máš, aby jsi nabil ten tvůj elektrošmejd, když máš auto v práci a večer, jaksi ta tvoje fotovoltaika nefunguje. Než něco napíšeš, použij to co máš v hlavě, pokud tam vůbec něco je.

 9. To zas nez prijde k nam,to bude nejmene rok trvat. Uz z toho skoro nespim jak stoupaji oceany kvuli globalniho oteplovani. Benzin musi stat nejmene 300/litr, vcera bylo pozde

  1. Až bude benzín stát 300kč litr tak se hysterko ani nenažereš.A mnoho jiných věcí které jste zvyklí užívat. Trochu rozumu.

  2. Žvaníte o holubu na streše který se ještě navíc nenarodil.Žádná elektroauta eko nejsou.Ty auta jezdí na uhlí!Potažmo na nèco , čeho je málo.Pokud by stála 1 kw 1 korunu , pak bychom se měli zamyslet jestli z toho nevyrábět baterky , vodík a tep.čerpadla.Pokud ale stojí 7 kč pak je to ekonomická sebevražda a nebezpečná ideologie ktetá by měla být trestná stejně jako fašismus nebo komunismus.Ani plyn nepotrebujeme pokud by elektrina stála 1 kc.Tak v první ředě se starejte o eko výrobu , která tuto cenu dá!, pak dlouho nic a až pak cím lidé zbytečně topí a spalují , když je tu tak levná altetnativa .

 10. Pokud by to takovým tempem mělo pokračovat ze strany EU, tak raději pryč z tama.
  Tomu říkají svoboda?????????????? To je omezování a hlavně DIKTOVÁNÍ co má a nemá občan EU dělat. To jsou pitomé nápady europoslanců.

  1. Je nás na světě 8 miliard, bez omezování to nejde – s miliardou aut už se prostě na Zemi nevejdeme. Svobodu si můžete užívat v Somálsku, tam žádná vláda není.

    1. Evrope prelidnena neni, ale emise ma vysoko, hlavne ti z Deutscheisse, proto si od nich nic nekupuji (i jejich auta – ta predrazena bida je vhodna stejne jen pro omezence), nejsem nemecky prostitut anik praskacksy kolaborant. Nicmeme zkaza lidstva je levicova chatra, ta se chce mit dobre na ukor ostatnich. Kdejaky loser dnes pali drahocennou ropu a zela zbytecne.

     1. Emise celé EU jsou celosvětově jen cca 8% takže v podstatě naprosto zanedbatelné a jejich snížení, za cenu nesmyslného zbídačení cele Evropy nemá prakticky žádný význam. Případný pokles bez problému vyrovná pár nových neekologických průmyslových provozů v Asii nebo Africe :-(

 11. Tak myslet si, že těm gaunerům a neschopným chlupáčkům v EU parlamentu jde o ekologii muže jen čtenář Forum24. Nic jiného než sprostá zlodějna od zločinecké bandy! Kde si myslíte, že by vzali na ty půjčky co nadělala EU s posvěcením našich politických chudáku? No vymyslel se boj za ekologii a jde se okrádat!

 12. Čim dřiv z EU odejdeme tim lip pro nás..pokud nás tam nynější vláda bude nadále držet ..poznáme to

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *