EDIT g11 | Porsche 911 (997)

EDIT g11 je upravené Porsche 997. Designem se přibližuje prvním 911

Autor: Pavel Srp - Zdroj a foto: EDIT Automotive - 16. 8. 2023


Pokud chcete nějaké opravdu speciální auto, které na silnici jen tak nepotkáte, budete si muset koupit něco z velmi limitované edice. V České republice vzniká velmi speciální Porsche 911.

Na základech 997

Jméno EDIT Automotive vám asi nic neřekne, ale pokud bychom řekli Petr Novague, už byste se možná chytili. A pokud přeci jen ne, pak připomeňme novodobé „erko“ HN R200, která bylo postaveno na základech Audi R8. A z dílny Petra Novague vyjíždí další zajímavá stavba, která tentokrát dostala název EDIT g11.

Ta stojí na základech šesté generace Porsche 911 s kódovým označením 997, které sjíždělo z výrobních linek mezi lety 2005 až 2013. Poháněly ji vzadu umístěné atmosférické šestiválce a přeplňované šestiválce, které standardně poháněly zadní kola, případně u některých verzí i všechna čtyři kola. A právě ze čtyřkolek (Carrera 4, Carrera 4S, GTS, 4 GTS), které mají širší karoserii, stavba vzniká.

Úplně nové

Auto bude kompletně zrenovováno po mechanické stránce a decentně upraveno po stránce vzhledu. U auta proběhne kompletní rozborka motoru, vyměněno bude problematické ložisko IMS, válce dostanou nové vložky a opotřebované díly budou vyměněny za nové. Podobné péče se dostane i zbytku pohonného ústrojí a i řazení manuální převodovky bude zkráceno.

Důkladné péče bude věnována také podvozku, kde budou prvotřídní nastavitelné tlumiče Öhlins. Nová jsou také kovaná kola, pod nimiž se ukrývají větší a výkonnější brzdy z Porsche 911 GT3 s třmeny Brembo. Na přání mohou být brzdy karbon-keramické a mezi zadními koly může být samosvorný diferenciál.

Základní tvary karoserie zůstanou u EDIT g11 zachovány bez výraznější změny, ale promění se přední i zadní nárazníky, světlomety a další detaily. Při úpravě designu hraje hlavní roli karbon, z něhož jsou všechny nové díly vyrobeny. Největší změny jsou v zadní části auta, odkud zmizely původní světlomety generace 997 a nahradil je černý pruh po vzoru prvních devět set jedenáctek. Mlhovka je pak umístěna centrálně v nárazníku, podobně jako to mají některé závoďáky.

Změny se dostanou i do interiéru, jenž bude nově přečalouněn, vyměněn bude volant a přepracována bude centrální konzola. Nebude samozřejmě chybět původní komfortní výbava jako klimatizace, vyhřívaná sedadla a podobně.

Každý bude originál

„Žádná dvě auta nebudou stejná,“ píše se na webu EDIT Automotive. Barvy a materiály budou záviset na každém jediném zájemci o toto auto. „Kreativita nezná meze,“ píše se dále na webu. Vzniknout by mělo 99 aut, přičemž každé z nich bude mít plaketku. Cena ovšem nebude úplně lidová. Na internetu se už jedno hotové auto objevilo a prodává se za 2,9 milionu korun.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru