Dopravní nehoda s cizincem: když nerozumíte, volejte policii. Pozor dejte i na pojištění

Autor: Anina Russová - Zdroj: Česká kancelář pojistitelů - Foto: Policie ČR - 30. 3. 2022


Na českých silnicích je možné potkat auta takřka z celého světa. Nejčastěji jde o vozidla z Evropské unie, ale výjimkou nejsou ani vozidla z Kanady nebo USA. V současné době je pak na českých silnicích také větší počet aut z Ukrajiny. S tím jde také ruku v ruce možnost dopravní nehody. Pokud jde o auta z EU, jde řešení případného střetu prakticky stejné, jako při nehodě s autem z Česka. V případě aut z Ameriky nebo Kanady je potřeba si pohlídat, aby měla speciální připojištění. A v případě ukrajinských vozidel je potřeba spoléhat na Českou kancelář pojistitelů, která škodu uhradí.

Auto z EU

Pokud dojde k dopravní nehodě, při které je druhý řidič z jakékoliv země Evropské unie, je postup jejího řešení totožný s tím, kdy dojde k nehodě mezi našinci. Je nutné vyplnit euroformulář a pořídit důkladnou fotodokumentaci nehody. Pokud je škoda zjevně vyšší než 100 000 Kč, je potřeba volat policii. Stejně tak v případě, kdy je někdo zraněn nebo byla způsobena škoda třetí straně. Policii ale vždy volejte i ve chvíli, kdy si s druhým účastníkem nehody kvůli jazykové bariéře nerozumíte.

Důvodem, proč je nehoda s vozidlem z EU takto jednoduše řešitelná, je fakt, že v rámci unie je zaveden mezinárodní systém zelených karet. Každý řidič tak má ve své zelené kartě uvedenou svou pojišťovnu. Jediné, co je potřeba zjistit, je to, která tuzemská pojišťovna zastupuje v Česku tu zahraniční. S tím pomůže Česká kancelář pojistitelů (ČKP), která pro poškozeného zajistí kontakt na zastupující společnost zahraniční pojišťovny viníka. Tato společnost pak uhradí poškozenému škodu a později vyřídí vše s viníkovou pojišťovnou.

Emoce za volant nepatří. Agresivní řidiči způsobují podle statistik vážné dopravní nehody

USA/Kanada

Zaoceánských aut u nás nejezdí mnoho, ale čas od času je možné na ně narazit. Auta z Kanady nebo třeba USA jsou mimo výše zmíněný systém zelených karet. Jejich řidič tak musí s ČKP uzavřít takzvané hraniční pojištění. To zajistí zaplacení všech případných škod po nehodě. Pokud ovšem řidič takové připojištění sjednané nemá, nesmí jeho auto na silnice. Proto v těchto případech vždy volejte policii.

Ukrajina

Ukrajina také patří mezi státy, které nepatří do EU, a tedy ani do systému zelených karet. V tuto chvíli jsou ukrajinská auta tedy na silnicích nepojištěná, ale vzhledem k současné situaci se ČKP rozhodla, že případné škody způsobené při nehodách s ukrajinskými auty vezme na sebe.

V následujících šesti měsících budou škody hrazeny z fondu ČKP, který je na podobnou situaci dostatečně připravený. Během těchto šesti měsíců pak bude ČKP společně s Evropskou komisí a jednotlivými členskými státy hledat řešení, jak ukrajinská auta v EU pojistit. Česká kancelář pojistitelů poskytuje také hrazený odtah ukrajinských vozidel při poruše či nehodě.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru