nehoda-ford

Po nehodě s nepojištěným autem pomůže ČKP. Raději ale vždy volejte policii

Autor: Anina Russová - Zdroj: ČKP - Foto: Policie ČR - 28. 1. 2022


Ať už jde o malý městský ťukanec, nebo větší dopravní nehodu, velmi důležité je, aby všichni účastníci měli povinné ručení. Bez něj se totiž, především pro poškozeného, řeší poměrně složitě.

Už ze samotného názvu povinného ručení je jasné, že jde o platbu, kterou každý, kdo vlastní auto, musí platit. V Česku ale i přesto jezdí desetitisíce nepojištěných aut, která jsou nebezpečná jak pro své majitele, tak ale i pro ty, které potkají. Pokud totiž řidič způsobí nehodu s nepojištěným autem, musí vše uhradit ze své vlastní kapsy.  Jak v takovém případě postupovat?

Pokud dojde k dopravní nehodě a její viník u sebe nemá zelenou kartu a přizná se, že nemá ani pojištění, důrazně doporučujeme raději zavolat policii. I kdyby šlo jen o malý ťukanec a maximálně odřené nárazníky. Policii do telefonu řekněte, že dotyčný nemá zelenou kartu. Následný protokol, který policisté o nehodě vystaví, se bude hodit při jednání s Českou kanceláří pojistitelů.

Puma představila ve spolupráci s Ferrari nové sportovní boty

Stejně postupujte i v případě, že dotyčný tvrdí, že kartu sice nemá, ale pojištění zcela určitě ano. Krom toho si ale jeho historku můžete snadno ověřit na webu ČKP, a to podle registrační značky viníkova auta.

Kdo to tedy zaplatí?

Standardně škodu po nehodách platí pojišťovny viníka. A to právě z povinného ručení. Pokud jej dotyčný nemá sjednáno, nemusíte se jako poškozený bát. Škoda bude uhrazena z Garančního fondu ČKP. Je potřeba vše ale nahlásit, k čemuž postačí online formulář, do kterého se mimo jiné uvádí i jednací číslo z policejního protokolu.

Veškeré škody pak budou uhrazeny, byť to může trvat o něco déle než v případě jednání přímo s pojišťovnou viníka. Následně je ČKP bude po viníkovi vymáhat. Pamatujte, že kromě protokolu od policie je dobré ČKP přes jejich formulář poslat veškeré fotografie, videa a informace, které by mohla potřebovat. Zjednodušeně řečeno, čím víc toho ČKP poskytnete, tím rychleji bude vše vyřešeno.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru