vrak

Zadlužit se není nic těžkého, ovšem náročné je se z těch dluhů následně dostat. Aby dlužníci dostali možnost se z tíživé finanční situace dostat, byla do zákona zavedena novela s označením milostivé léto. Ta má za úkol pomoci z dluhových pastí především těm, kteří dluží některé ze státních institucí. Ovšem letos se do této akce zapojuje i řada soukromoprávních věřitelů. Mezi instituce, které se do milostivého léta zapojily nově patří i Česká kancelář pojistitelů (ČKP).

To zjednodušeně řečeno znamená, že ti, kteří mají velké dluhy z nezaplaceného povinného ručení, se svých dluhů mohou snadno zbavit. Neznamená to ale, že se jim úplně smažou. Sama ČKP popsala systém milostivého léta takto: „Milostivé léto je aktuální možnost zbavit se některých dluhů, které narostly kvůli sankcím a úrokům. Lidé mohou ukončit exekuce, které jim v minulosti vznikly na základě dluhu vůči státu a jeho organizacím (vůči veřejnoprávním subjektům). Stačí zaplatit pouze aktuální jistinu a poplatek exekutorovi.“

Přečtěte si také:  Pozor na staré nezaplacené pokuty za dopravní přestupky. Celníci je mohou vymáhat i 20 let zpětně

Akce je tedy určena těm, kteří mají u ČKP pohledávku za nepojištěné vozidlo. Týká se jen fyzických osob, těch, kteří nejsou aktuálně v insolvenci a těm, jejich dluh pochází z úhradové povinnosti a je exekučně vymáhán déle než 4 roky.

Pokud se to týká právě vás, pak je potřeba žádost o zapojení do této akce spolu s informacemi o svém dluhu poslat na mail milostiveleto@ckp.cz.

Další postup ČKP popisuje takto: „Následně Vám dáme vědět částku jistiny, která zbývá k úhradě včetně informací k platbě. Poté nám uhradíte v období 13.12.2021 – 13.3.2022 100 % nesplacené dlužné jistiny a poplatek 907,50 Kč za zastavení exekuce. Jakmile platbu uhradíte, tak nás o tom prosím informujte a my zajistíme zastavení exekuce.“

Přečtěte si také:  V posledním měsíci roku 2021 povinné ručení mírně zdražilo. Průměrná cena se zvedla na 6436 korun

Zjednodušeně řečeno tedy zaplatíte jen samotný dluh ČKP a poplatek za zastavení exekuce. Samotnou exekuci, a tedy poplatky exekutorovi už nebude nutné platit.

1 komentář

Přidat komentář