Pojďme se v povánočním čase podívat do minulosti. Do doby, kdy závody v rallye byly mnohem adrenalinovější zábavou, kdy řidiči krotili závodní speciály s několika destíkami koní, a později mnohaset koňová zběsilá a nebezpečná monstra skupiny B. Do doby, kdy diváci stáli všude podél tratí, uhýbali závodním strojům těsně před jejich průjezdem a čistá stopa byla takřka sprostým slovem. Styl jízdy byl rozevlátý, odvaha jezdců neskutečná a auta bez zbytečné elektroniky. Tehdy to bylo jen o umu a citu jezdce.

Devadesáti minutový dokument pochází od kameramana Helmuta Deimela, k jehož přípravě ho vedly ho vedly čtyři faktory: změna tisíciletí, vlastní padesáté narozeniny, prudký vývoj samotné disciplíny a vzrůstající popularita automobilových soutěží. Pomohl tomu i velký úspěch knih známého fotografa Reinharda Kleina.

Záběry pocházejí z jeho bohatého archivu mezi lety 1971 – 1992, kdy nechyběl takřka na žádné velké světové soutěži. Do filmu však zapracoval i bohaté archivy automobilek i další záběry z archivů dostupných v Anglii, Švédsku, Itálii, Francii, Německu, ale i v Rakousku, jde zejména o starší záběry z 50. a 60. let minulého století. Dokument je sestříhán také s důrazem na dobovou hudbu.

Příprava celého dokumentu trvala dlouhý rok a půl. Dalších 120 dní zabralo stříhání a sestavování scén.

Na dokumentu je jasně vidět, jak se historie závodů rallye proměnila. Nejen za léta, kterým se dokument věnuje, ale až do dnešní doby.

Ve filmu se objeví téměř všechny hvězdy doby, o které se mluví, a to jak ty lidské, tak i ty čtyřkolové. Máte-li hodinu a půl času, určitě se pohodlně usaďte, připravte si pop corn, limonádu s colovou příchutí a pohodlně se usaďte.