výfuk zplodiny

Do centra Frankfurtu se po novém roce se starým dieselem nedostanete

Autor: Anina Russová - 8. 9. 2018


To, že některá evropská města omezují stará dieselová auta, jistě víte. Pokud ne, zopakujeme, že je to z důvodu emisí a špatného ovzduší ve velkých městech. Právě zákazem vjezdu vysoko emisních automobilů si jednotlivá města chtějí od „nedýchatelna“ pomoci. Otázkou ale je, jak moc takový zákaz bude fungovat a jestli vůbec k něčemu bude. Mnoho studií totiž už prokázalo, že městské emise vytvářejí spíše továrny nebo rodinné domy, které topí tuhými palivy. Ale sáhnout na dopravu a automobilismus je snadné, rychlé a (populisticky) viditelné řešení.

Nejjasnější obrysy tento zákaz zatím dostal ve Frankfurtu. Na tamější soud se obrátila ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe, která je už dlouho s neustálým překračováním maximálních povolených emisí v ulicích nespokojena. A soud jí dal zapravdu! Zákaz pro staré diesely bude platit pro většinu hlavních tahů a centrum města.

Ale není to jen Frankfurt, který takto bojuje za lepší dýchání svých obyvatel. Podobné stížnosti obyvatel i ekologických organizací řešily soudy také v Hamburku, kde se zákaz vjezdu týká zatím jen několika málo ulic, ale podle německých médií bude zákaz brzy rozšířen. O zákazu ale vážně uvažují i další velká německá města (jako například Stuttgart), která jen čekala, kdo se k takovému kroku odváží jako první.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek