CUPRA Formentor si odnáší nejvyšší 5hvězdičkové hodnocení z přísnějších testů bezpečnosti Euro NCAP

Autor: Tisková zpráva - Zdroj: CUPRA - Foto: Euro NCAP - 3. 3. 2021


Jedná se o první test vozidla značky CUPRA organizací Euro NCAP, který se stal milníkem samostatné značky CUPRA i z toho důvodu, že letošní testy Euro NCAP probíhaly za přísnějších podmínek než dosud, a dosažení nejvyššího hodnocení tak bylo náročnější.

„CUPRA zažívá jako samostatná značka silný růst a první bezpečnostní testy Euro NCAP jsou pro ni velkým krokem do další fáze jejího vývoje,“ řekl Dr. Werner Tietz, člen představenstva odpovědný za výzkum a vývoj značek CUPRA a SEAT. „Je to milník, jehož dosažení bylo náročné, protože metodika testů organizace Euro NCAP se významně změnila, ale CUPRA Formentor je automobilem, který je připravený na každou situaci.“

Nové a přísné testy

Vozy CUPRA Formentor čekala řada zpřísněných testů včetně nové čelní nárazové zkoušky, při níž dochází ke kolizi jedoucího vozu do pohybující se bariéry. Tento nový test nahradil nárazový test do deformovatelné bariéry s mírným přesazením. Jeho účelem je ještě přesnější hodnocení ochrany cestujících a schopnosti přední části vozu pohlcovat nárazovou energii při tomto druhu kolize.

Organizace Euro NCAP aktualizovala také boční nárazové testy. Mezi změny patří zvýšení rychlosti a hmotnosti bariéry při bočním nárazu na straně řidiče. Dalším zpřísněním požadavků je zavedení testu ochrany cestujících při bočním nárazu na straně spolujezdce. V tomto případě se sleduje také možný kontakt těl řidiče a spolujezdce vpředu. Dosažení maximálního pětihvězdičkového hodnocení je tak ještě náročnější než dosud.

Bezpečnostní organizace Euro NCAP se kromě zpřísnění nárazových testů v oblasti pasivní bezpečnost zaměřuje nyní ještě intenzivněji také na asistenční systémy a technologie pro prevenci nehod. Hodnocení asistenčních systémů zahrnuje mimo jiné funkce pro rozpoznávání únavy a nepozornosti řidiče. Funkce systému AEB ještě důkladněji prověřují nové testy například při couvání nebo odbočování na křižovatce.

CUPRA se stala nezávislou značkou společnosti SEAT, prvním modelem je Ateca

Bezpečnost je jasnou prioritou

CUPRA Formentor umožňuje díky souboru vyspělých bezpečnostních a komfortních technologií ještě bezpečnější jízdu v každodenním provozu a také splňuje přísné požadavky testů Euro NCAP.

Pomyslný ochranný polštář kolem vozidla a jeho cestujících vytvářejí vzájemně spolupracující systémy, mezi něž patří funkce autonomního nouzového brzdění AEB (Autonomous Emergency Braking), asistent pro změnu jízdního pruhu (Side Assist), asistent pro couvání z parkovacího místa (Exit Assist), asistent pro rozpoznávání dopravních značek TSR (Traffic Sign Recognition), asistent pro jízdu v dopravní koloně TJA (Traffic Jam Assist), asistent pro ovládání světlometů (Light Assist) a přednárazový asistent PCA (Pre-Crash Assist).

Bezpečnostní výbava zahrnuje kromě sedmi airbagů včetně sériově dodávaného centrálního bočního airbagu pro cestující vpředu, rovněž asistenční systém Front Assist s detekcí vozidel, chodců a cyklistů, asistenční funkci pro podporu řízení při vyhýbacích manévrech (Emergency Steering Assist), asistenta pro průjezd křižovatkou (Junction Assist), asistenta pro jízdu v jízdním pruhu (Lane Assist) a systém nouzového volání e-Call. CUPRA Formentor je tak jedním z nejbezpečnějších vozů na současném trhu, což potvrzují i výsledky přísných testů podle nové metodiky Euro NCAP.

Systém Front Assist zahrnuje kromě detekce vozidel, chodců a cyklistů také asistenční funkci pro podporu řízení při vyhýbacích manévrech (Emergency Steering Assist) a asistenta pro průjezd křižovatkou (Junction Assist). Pokud se řidič snaží vyhnout překážce, systém Front Assist vyhýbací manévr podpoří cílenými zásahy do řízení a brzdové soustavy, aby se vozidlo pohybovalo po optimální trajektorii, která zabrání kolizi s překážkou.

CUPRA Formentor stanovuje nová měřítka

Model CUPRA Formentor dosáhl vynikajících výsledků ve všech oblastech a za ochranu dospělých cestujících obdržel 93 %, za ochranu dětí 88 %, za ochranu velmi zranitelných účastníků silničního provozu 68 % a za bezpečnostní asistenční systémy 80 %.

CUPRA Formentor je prvním vozem značky, který byl podroben bezpečnostním testům Euro NCAP. Organizace každé dva roky aktualizuje metodiku svých testů, které jsou po loňských změnách ještě přísnější a důkladnější než dosud.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru