2024-skoda_superb-nova_generace

Čtvrtá generace Škody Superb se představila. Čistě spalovací motory zůstaly, ale plug-in hybrid taky

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Škoda - 3. 11. 2023


Ve čtvrté generaci vozu Škoda Superb se odrážejí silné stránky předchozího modelu. Nabízí ještě sofistikovanější design, více prostoru, pohodlí a nejmodernější technologie.

Více prostoru a pohodlí, šest úsporných pohonných jednotek a inovativní bezpečnostní systémy

Ve čtvrté generaci vozu Škoda Superb se odrážejí silné stránky předchozího modelu. Nabízí ještě sofistikovanější design, více prostoru, pohodlí a nejmodernější technologie. S novým modelem Superb budou mít zákazníci opět na výběr mezi karosářskými variantami kombi a liftback. Všech šest designů interiéru nabízí spoustu řešení s důrazem na udržitelnost, například textilie ze 100% ekologických materiálů. Inovativní multifunkční ovladače (Smart Dials) a nový koncept interiéru s volně stojící obrazovkou infotainmentu o úhlopříčce 13″ zároveň přispívají k ještě snadnějšímu ovládání. Interiér působí čistým a prostorným dojmem. Škoda Auto dále vylepšila své pohonné jednotky pro dosažení ještě větší účinnosti. V nabídce jsou tři benzinové motory s výkony v rozpětí od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k) a dva naftové motory s výkony 110 kW (150 k) a 142 kW (193 k). Portfolio doplňuje nový plug-in hybridní pohon, nabízený výhradně pro kombi, a také zcela nová mild-hybridní verze. Inovativní asistenční systémy, jako asistent při odbočování nebo asistence při průjezdu křižovatkou mají v modelu Superb premiéru.

„Již více než 20 let je Superb vlajkovou lodí portfolia vozů Škoda se spalovacími motory. Ve své čtvrté generaci jím bude i nadále a nabídne ještě sofistikovanější skulpturální design, mimořádnou prostornost i nejmodernější technologie. Další optimalizace pohonného ústrojí a vylepšená aerodynamika přispívají k ještě vyšší účinnosti. Plug-in hybridní pohonný systém jsme od základu přepracovali, takže nyní nabízí čistě elektrický dojezd více než 100 kilometrů. Zcela nový interiér je velice ergonomický a obsahuje vysoké množství udržitelných materiálů. V neposlední řadě musím připomenout, že se Superb bude i nadále nabízet ve verzích liftback i kombi, což dokonale odráží naši orientaci na zákazníka,“ říká Klaus Zellmer, předseda představenstva společnosti Škoda Auto.

Tradiční model portfolia Škoda se spalovacími motory posouvá své typické přednosti na vyšší úroveň

S novou čtvrtou generací modelu Superb automobilka Škoda Auto opět nově stanovuje standardy v oblasti designu, prostornosti, komfortu a bezpečnosti. Nová designová a aerodynamická opatření snížila spotřebu paliva a zároveň zvýšila výkon. Tři moderní benzinové motory TSI, včetně jednoho s mild-hybridní technologií, dva naftové a nová plug-in hybridní verze s čistě elektrickým dojezdem přes 100 km v režimu WLTP poskytují výkony od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k). Vrcholný benzinový a naftový motor se pojí s pohonem všech kol. Pohonné jednotky nového modelu Superb jsou vždy spojeny s automatickou převodovkou DSG. Řada nových a vylepšených asistenčních systémů dále poskytuje větší bezpečnost a komfort. Nová generace Matrix-LED předních světlometů s vyšší svítivostí a adaptivní podvozek DCC Plus mají v modelu Superb svou premiéru.

Nový a prostornější koncept interiéru, čistý design a intuitivní ovládání

Čtvrtá generace modelu Superb přináší nový design karoserie s dominantní maskou chladiče. Zcela nový koncept interiéru zahrnuje volně stojící obrazovku infotainmentu o úhlopříčce až 13″. Volič převodovky se přesunul na sloupek řízení, což umožnilo vytvořit čistou, přehlednou a mnohem prostornější středovou konzolou. Nový multifunkční panel s otočnými ovladači (Smart Dials) umožňuje rychlé a intuitivní nastavení mnoha funkcí vozu a infotainmentu. Další novinkou v modelu Superb je head-up displej. Při konfiguraci vozu lze nyní vybírat z tematicky sestavených paketů a samostatně volitelných výbavových prvků. Mezi novinky patří např. bezdrátové nabíjení telefonu o výkonu 15 W s chlazením, ale také ergonomická sedadla šetrná k zádům s deseti pneumaticky ovládanými masážními vaky. Elektricky ovládaný kryt zavazadlového prostoru verze kombi je jedním z několika nových Simply Clever prvků (celkem se jich ve voze nachází 28).

2024 Škoda Superb | nová generace

„Superb je již více než dvacet let ukázkou technologických a designových zkušeností značky Škoda. Díky charakteristickým přednostem, jako je praktičnost a prostornost, které jsou dnes spojovány s celým modelovým portfoliem naší značky, se Superb setkal s mimořádným ohlasem zákazníků po celém světě. Nová čtvrtá generace na tyto přednosti navazuje a posouvá je na vyšší úroveň, takže se stává dokonalým společníkem pro každodenní cestování. Tím, že čtvrtou generaci modelu Superb nabízíme jako liftback a kombi, máme jistotu, že dokonale uspokojíme individuální potřeby všech našich zákazníků,“ říká Martin Jahn, člen představenstva společnosti Škoda Auto odpovědný za oblast prodeje a marketingu.

Exteriér: Prvky nového designového jazyka Modern Solid, vylepšená aerodynamika a skulpturální design

Čtvrtá generace modelu Superb bude nabízena v karosářských verzích liftback a kombi. Obě verze se vyznačují skulpturálním, ještě propracovanějším designem a druhou generací Matrix-LED předních světlometů. Nová generace přichází s dominantní maskou chladiče, která je spolu s logem Škoda na kapotě a lištami předního nárazníku vyvedena v novém odstínu Dark Chrome. Díky řadě precizních úprav má zcela nový Superb vynikající aerodynamiku. Hodnota součinitele odporu vzduchu (cx) verze liftback 0,23 je o 10 % nižší než u předchůdce. Verze kombi má hodnotu součinitele odporu vzduchu (cx) 0,25, což představuje snížení o 15 %. Mírné zvětšení délky a výšky se dále pozitivně projevilo na prostornosti interiéru. Objem zavazadlového prostoru se u verze liftback zvětšil o 20 litrů na 645 litrů a u verze kombi o 30 litrů na 690 litrů. S uvedením na trh nabídne Škoda Auto model v šesti nových barvách.

„Superb tradičně utvářel designový jazyk značky Škoda a čtvrtá generace v tom bude pokračovat: vzhled charakterizují ostře řezané linie, jasně definované dynamické proporce a moderní skulpturální a krystalický styl. Podařilo se nám také výrazně zlepšit aerodynamiku obou karosářských verzí a zároveň nabídnout cestujícím ještě více prostoru,“ říká Oliver Stefani, šéfdesigner Škoda Auto.

Vylepšený design a lepší aerodynamika

Škoda Auto výrazně zlepšila aerodynamiku obou karosářských variant. Kromě zkoseného čelního skla dostaly optimálnější křivku linie střechy a vylepšený byl i spoiler pátých dveří, který je u verze kombi doplněn bočními finlety. Kromě toho Škoda Auto doladila řadu detailů. Patří mezi ně přepracovaná vnější zpětná zrcátka, A-sloupky s dešťovými deflektory a přední nárazník se vzduchovými kanály, stejně jako aerodynamicky optimalizovaná kola a pneumatiky. Díky tomu se aerodynamika verze liftback zlepšila o 10 % oproti předchůdci (hodnota součinitele odporu vzduchu klesla na 0,23) a aerodynamika verze kombi až o 15 % (hodnota součinitele odporu vzduchu klesla na 0,25), což přispělo ke snížení emisí i spotřeby paliva. Elektricky ovládaná aktivní žaluzie za přívodem vzduchu v předním nárazníku reguluje proudění podle potřeby chlazení motoru. Dalším aktivním, automaticky řízeným prvkem je systém chlazení předních brzd využívající proudění vzduchu zajišťované ventilátorem chladiče. Optimalizované deflektory před předními koly a modernizované kryty podvozku zlepšují proudění vzduchu pod vozem.

Nová osmihranná maska chladiče, nový odstín Dark Chrome a Matrix-LED přední světlomety

Příď zcela nového modelu Superb definuje nová osmihranná maska chladiče, inovované logo Škoda na kapotě a lišty na předním nárazníku. Všechny tyto prvky jsou vyvedeny v novém odstínu Dark Chrome, stejnou povrchovou úpravu má i nápis Škoda na pátých dveřích. Kromě toho může být Superb vybaven Matrix-LED předními světlomety druhé generace, pro výbavový stupeň Superb L&K jsou tato světla standardem. V každém světlometu jsou vedle sebe umístěny dva Bi-LED moduly, jeden pro potkávací a druhý pro dálková světla, mezi nimi se nachází krystalicky tvarované statické světlo pro přisvěcování do zatáček. Oba Bi-LED moduly obsahují celkem 36 jednotlivých světelných segmentů. Každý segment je ovládán nezávisle, aby neoslňoval protijedoucí vozidla při použití dálkových světel nebo aby nevytvářel příliš silný odraz na dopravních značkách. Ve srovnání s první generací Matrix-LED poskytují nové přední světlomety o 40 % větší svítivost. Pod Bi-LED moduly se nachází tenký LED pásek ve tvaru „L“, který svým vzhledem připomíná ledový kvádr a sdružuje funkce parkovacího světla, světla pro denní svícení a ukazatele směru. Mlhové světlo poskytuje dostatek světla za zhoršených povětrnostních podmínek. Výrazný vzhled Matrix-LED předních světlometů umocňuje nový modře zbarvený detail, který zdůrazňuje kontury světlometů a dodává jim na vizuální přitažlivosti. Základní světlomety mají dva LED moduly pro potkávací a dálková světla a pod nimi vodorovný pás LED diod sloužící jako parkovací světlo, světlo pro denní svícení a ukazatel směru.

Zadní světla jsou výrazně užší než u předchozí generace a jsou rovněž k dispozici ve dvou verzích. Vyšší verze, která je standardem pro výbavový stupeň L&K, nabízí oproti základnímu provedení zadních světel (standard pro výbavový stupeň Selection) animované ukazatele směru a animovanou funkci Coming/Leaving Home. Horní segment zadních světel ve tvaru písmene C zasahuje do pátých dveří. Celá horní část zadních světel je složena z nových krystalických prvků, které jsou prosvětleny.

Obě karosářské verze jsou nyní delší a vyšší

Zcela nová Škoda Superb ve verzích liftback i kombi je delší a vyšší než její předchůdci, přičemž rozvor náprav se nezměnil. Celkový objem zavazadlového prostoru verze kombi se sklopenými zadními sedadly činí úctyhodných 1920 litrů.

Rozměry* (ve srovnání s vozem Škoda Superb třetí generace)

RozměryŠkoda SuperbŠkoda Superb Combi
Délka [mm]4,912 (+43)4,902 (+40)
Šířka [mm]1,849 (–15)1,849 (–15)
Výška [mm]1,481 (+12)1,482 (+5)
Rozvor [mm]2,8412,841
Efektivní prostor pro hlavu na předních sedadlech [mm]1,049 (+11)1,049 (+7)
Efektivní prostor pro hlavu na zadních sedadlech [mm]986 (+6)1,008 (+8)
Objem zavazadlového prostoru [l]645 (+20)690 (+30)

* Předběžné údaje.

Šest nových barev karoserie a kola z lehké slitiny o průměru až 19″

Čtvrtá generace modelu Superb bude k dispozici v šesti metalických a dvou nemetalických barvách. Šest z těchto barev je zcela nových: Nemetalická barva bílá Purity a metalické odstíny stříbrná Pebble, černá Ebony, modrá Cobalt, červená Carmine a žlutá Ice Tea. Všechny varianty jsou standardně vybaveny koly z lehkých slitin, od stříbrných 17″ kol až po 19″ kola na přání.

Interiér: Čistý design, intuitivnější ovládání včetně nových multifunkčních ovladačů a ekologických materiálů

Škoda Superb čtvrté generace se vyznačuje novým konceptem interiéru se středovou konzolou, která má nový čistý vzhled a nyní poskytuje ještě více odkládacích prostor, protože volič převodovky byl přesunut na sloupek řízení. Zcela nový Superb nabízí nová ergonomická sedadla s deseti pneumaticky ovládanými masážními vaky. Na výběr je celkem šest designů interiéru. Nové multifunkční ovladače (Smart Dials) kombinují manuální a digitální ovládací prvky a umožňují tak rychlý a snadný přístup k mnoha funkcím. Superb je nyní vybaven volně stojící obrazovkou infotainmentu s úhlopříčkou až 13″. V modelu je poprvé k dispozici také head-up displej, který doplňuje 10″ virtuální kokpit. Škoda Auto klade zvláštní důraz na ekologii, proto jsou všechny textilie v novém modelu Superb vyrobeny ze 100 % z recyklovaných materiálů. Škoda Superb je samozřejmě vybavena různými Simply Clever prvky, jako je například elektricky ovládaný kryt zavazadlového prostoru pro karosářskou variantu kombi.
Virtuální kokpit a čisté tvary středové konzoly

Interiéru dominuje volně stojící obrazovka infotainmentu, která je u modelu Superb takto umístěna poprvé, a nová středová konzola s velmi čistým designem. Konzola poskytuje více odkládacích prostor než kdykoli předtím, protože volič převodovky se přesunul na sloupek řízení. Jumbo Box má nyní celkový objem 5,5 l. Ovládání dotykové obrazovky infotainmentu s úhlopříčkou 10″ nebo 13″ palců je snadné a pohodlné díky opěrce ruky. Standardní infotainment s centrálním dotykovým displejem o úhlopříčce 10″ nabízí příjem rádia DAB+ a ovládání gesty nebo hlasem. Infotainment s obrazovkou o úhlopříčce 13″ nabízí funkce navigace nebo online rádia. 10″ virtuální kokpit je součástí standardní výbavy. Head-up displej je pro model Superb k dispozici poprvé.

Multifunkční ovladače (Smart Dials) kombinují manuální a digitální ovládací prvky

Mezi obrazovkou infotainmentu a středovou konzolou je umístěn multifunkční panel s otočnými ovladači (Smart Dials), který chytře kombinuje manuální a digitální ovládací prvky. Ovládá se otáčením a stiskem multifunkčních ovladačů, přičemž každý z nich má v sobě zabudovaný digitální barevný displej o průměru 32 mm. Ovladače umožňují rychlý přístup k mnoha funkcím a jsou vyvedeny v odstínu Dark Chrome. Levým a pravým multifunkčním ovladačem (pro řidiče a spolujezdce) lze nastavit teplotu v interiéru, vyhřívání nebo ventilaci sedadel. Aktuální funkce každého multifunkčního ovladače se zobrazuje na displeji, funkci lze měnit jeho stisknutím. Řidič si může prostřednictvím prostředního multifunkčního ovladače nakonfigurovat ovládání až čtyř z následujících funkcí: hlasitost infotainmentu, intenzitu ventilace, směr proudění vzduchu, inteligentní klimatizaci, jízdní režimy a zvětšení či oddálení navigační mapy. Konfigurace středového multifunkčního ovladače se provádí prostřednictvím příslušné nabídky v infotainment systému. Jednotlivé funkce se přepínají dlouhým stisknutím. Čtyři klasická tlačítka mezi multifunkčními ovladači umožňují přímý přístup k funkcím ventilace čelního skla, vyhřívání zadního okna, recirkulace vzduchu a automatické klimatizace. V menu klimatizace se připravuje novinka nazvaná „Výhřevy“. Té se zákazníci dočkají v blízké budoucnosti. Funkce poskytuje rychlý přístup ke všem funkcím vyhřívání, tzn. vyhřívání sedadel, volantu, čelního skla a zadního okna prostřednictvím jediného virtuálního tlačítka. Detailnější nastavení klimatizace se provádí v nabídce klimatizace v infotainmentu. Nová generace modelu Superb je vybavena zcela novým bezdrátovým nabíjením mobilního telefonu, které umožňuje rychlé indukční nabíjení výkonem 15 W a zároveň mobilní zařízení chladí. Superb je standardně vybaven čtyřmi porty USB-C s výkonem 45 W – dvěma vpředu a dvěma vzadu. Další USB-C o výkonu 15 W lze nalézt u vnitřního zpětného zrcátka a je taktéž standardem. Porty s výkonem 45 wattů lze kromě nabíjení chytrých telefonů a tabletů využít i k napájení notebooků. Osm reproduktorů ve výplních dveří a jeden středový reproduktor v přístrojové desce dotvářejí příjemnou atmosféru v interiéru, na přání je k dispozici audiosystém Canton se 14 reproduktory, včetně dvou prostorových.

Šest designů interiéru a množství ekologických materiálů

Superb přináší šest variant interiéru s pečlivě sladěnými barvami a materiály, které reflektují moderní životní styl. Výbavový stupeň Selection nabízí výběr ze čtyř interiérů. Zákazníci značky Škoda si mohou zvolit ze spousty tematicky sestavených paketů a mnoha individuálních výbavových prvků.

Výbavový stupeňSelectionLaurin & Klement
Design interiéruLoftLoungeSuite černýSuite hnědýL&K ČernýL&K hnědý
Čalounění sedadelŠedá látkaSuediaČerná kůže / umělá kůžeHnědá kůže / umělá kůžeČerná kůže / umělá kůžeHnědá kůže / umělá kůže

Interiér je zaměřen na ekologii a využívá vysoce kvalitních materiálů. Všechny textilie ve zcela novém modelu Superb, včetně čalounění stropu, jsou vyrobeny ze 100 % z recyklovaných materiálů. Kůže v hnědém provedení interiérů Suite a L&K je vyčiněna s využitím odpadní vody ze zpracování oliv. Také charakteristický deštník a škrabka na led jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů. Všechny chromované prvky v interiéru byly nahrazeny novým odstínem Dark Chrome. Dvouramenný multifunkční volant má inovované logo Škoda. Všechny interiéry mají leskle černé průduchy vzduchu na přístrojové desce. Komfort řidiče dále zvyšuje opěrka kolen z boku středové konzoly ve stylu příslušného designu interiéru. Vnitřní zpětné zrcátko je bezrámečkové a má automatické stmívání.

Tři varianty sedadel a nové prvky Simply Clever

Čtvrtá generace modelu Superb nabízí tři různé konfigurace předních sedadel. Interiér Loft s látkovým čalouněním a Lounge s perforovaným mikrovláknem Suedia mají manuálně nastavitelnou délku sedáku, elektricky nastavitelný sklon opěradla, bederní opěrku s možností nastavení ve 4 směrech a masážní funkci se třemi vzduchovými vaky. Interiéry Suite jsou vybaveny vyhřívanými a ventilovanými ergonomickými sedadly s čalouněním z perforované kůže/umělé kůže a pamětí pro obě přední sedadla včetně funkce snadného nasedání. Jejich vylepšená masážní funkce využívá deset pneumaticky ovládaných vzduchových vaků a lze ji ovládat z nabídky infotainmentu nebo pomocí ovládacích prvků umístěných přímo na sedadlech. Jumbo Box pod dělenou sklopnou středovou loketní opěrkou obsahuje novou vyjímatelnou schránku na brýle a odkládací plochu s čističem obrazovky. Poprvé se v modelu Superb objevují odkládací kapsy na chytré telefony pro cestující vzadu a nová posuvná zadní středová loketní opěrka se dvěma integrovanými držáky na nápoje a držákem na tablet. Odkládací přihrádky ve výplních předních dveří nabízejí prostor pro předměty, jako je například deštník. Jedním z nových Simply Clever prvků je rovněž elektricky ovládaný kryt zavazadlového prostoru ve voze Superb Combi.

2024-skoda_superb-nova_generace-kufr

Seznam 28 Simply Clever prvků

 • Multifunkční ovladače (Smart Dials)
 • Držák parkovacího lístku
 • Škrabka na led z recyklovaných materiálů ve víčku palivové nádrže
 • Držák na tužky, držák mince a úchyt pro odnímatelnou schránku na sluneční brýle v přihrádce před spolujezdcem
 • Držák nápojů s Easy Open
 • Skládací háčky na tašky v zavazadlovém prostoru
 • Háčky na B sloupku
 • Ochrana proti natankování nesprávného paliva
 • Odjištění opěradla zadního sedadla ze zavazadlového prostoru
 • Čtyři upevňovací oka v zavazadlovém prostoru
 • Úložné prostory pro reflexní vestu ve všech dveřích
 • Ostřikovač zadní kamery
 • Držák na 1,5litrovou láhev v předních a zadních dveřích
 • Kapsy na mobilní telefon pro cestující vzadu
 • USB konektor u vnitřního zpětného zrcátka
 • Úložný prostor ve výplni dveří řidiče včetně deštníku z recyklovaných materiálů
 • Dva cargo elementy v zavazadlovém prostoru
 • Integrovaný trychtýř v uzávěru nádržky ostřikovače
 • Elektronická dětská pojistka
 • Multifunkční kapsa pod krytem zavazadlového prostoru pro verzi liftback
 • Elektricky ovládaný kryt zavazadlového prostoru pro verzi kombi
 • Multifunkční kapsa pod krytem zavazadlového prostoru, nově s dodatečnými háčky na tašku
 • Odpadkový koš ve výplni dveří
 • Paket pro spaní se speciálními opěrkami hlavy a přikrývkou
 • Držák tabletu na opěrce hlavy
 • Zadní loketní opěrka s integrovaným držákem na nápoje a tablet, nyní podélně nastavitelná

Stálé připojení k internetu umožňuje mnoho online funkcí

Stálé připojení modelu Superb k internetu umožňuje aktualizace infotainmentu „Over-the-Air“, plánování tras online a četné mobilní online služby Škoda Connect. Mezi ně patří proaktivní servis a vzdálený přístup. Ke speciálním funkcím plug-in hybridního modelu Superb Combi iV patří i služba vzdálené nabíjení, ovládaní klimatizace online a plánovač odjezdu. Později bude přidána funkce Plug & Charge. Součástí infotainmentu jsou také aplikace Počasí, Zprávy, Traffication, Kalendář, Nabídky a Pay to Park. Funkce navigace, adaptivní tempomat, dodatečná paleta barev a dodatečné funkce pro ambientní osvětlení a asistent dálkových světel lze pohodlně pořídit online v rámci funkcí na vyžádání.

Pohonné jednotky: Šest variant motorů, premiéra mild-hybridní technologie a vylepšený plug-in hybridní pohon

Škoda Auto nabízí pro zcela nový Superb šest všestranných, moderních a velmi úsporných pohonných jednotek s výkony od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k). Patří mezi ně benzinový motor 1,5 TSI s mild-hybridní technologií, která se u vlajkové lodi Škoda z portfolia modelů se spalovacími motory objevuje poprvé, a také nejnovější generace plug-in hybridního pohonu. Ten poskytuje systémový výkon 150 kW (204 k) a díky větší vysokonapěťové baterii umožňuje čistě elektrický dojezd více než 100 km v režimu WLTP. Nabídku pohonných jednotek doplňují dva benzinové motory 2,0 TSI a dva naftové motory 2,0 TDI, přičemž u vrcholných verzí je standardem pohon všech kol. Všechny varianty se dodávají s automatickou převodovkou DSG. Na přání dodávaná nová generace adaptivního podvozku DCC Plus nabízí rychlejší reakce a širší škálu nastavení odpružení od luxusního komfortu až po výrazné dynamické vlastnosti.

„Zcela nový Superb je díky široké nabídce nejmodernějších pohonných jednotek efektivnější než kdykoli předtím v historii modelové řady. Nová generace plug-in hybridního pohonu zajišťuje dojezd na čistě elektrický pohon přes 100 km. Kromě toho je nyní Superb poprvé k dispozici s mild-hybridní technologií. Ideální jízdní vlastnosti a komfortní jízdu za všech okolností pak garantuje nový systém DCC Plus, který zároveň poskytuje vynikající dynamiku a sportovní jízdní vlastnosti, kdykoli si to zákazník přeje,“ říká Johannes Neft, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast Technického vývoje.

Plug-in hybridní pohon s novým motorem 1,5 TSI a větší vysokonapěťovou baterií

Nová generace plug-in hybridního pohonu, jehož základem je motor 1,5 TSI o výkonu 110 kW (150 k) z nejnovější řady motorů EA211 evo2, je k dispozici výhradně pro model Superb Combi a poskytuje systémový výkon 150 kW (204 k). Výkon je přenášen na přední kola prostřednictvím šestistupňové automatické převodovky DSG. Nová vysokonapěťová baterie s celkovou brutto kapacitou 25,7 kWh je přibližně dvakrát větší než její předchůdce a umožňuje dojezd na čistě elektrický pohon více než 100 km v režimu WLTP. Díky maximálnímu nabíjecímu výkonu 11 kW v domácích wallboxech a nabíjecích místech střídavého proudu lze baterii dobít z 0 % na 100 % za 2,5 hodiny. Nabíjení na veřejných rychlonabíjecích stanicích stejnosměrného proudu je ještě rychlejší. Díky maximálnímu nabíjecímu výkonu 50 kW může trvat nabití baterie z 10 % na 80 % pouhých 25 minut. Energie se obnovuje také při brzdění. Infotainment modelu Superb Combi iV je vybaven speciálními funkcemi pro přesnou lokalizaci nabíjecích stanic; v budoucnu bude podporovat také funkci Plug & Charge.

2024-skoda_superb-nova_generace-plug-in-hybrid

Základní motor s mild-hybridní technologií, automatická převodovka DSG jako standard pro všechny pohonné jednotky

Novým základním motorem pro model Superb je zážehový motor 1,5 TSI o výkonu 110 kW (150 k), rovněž z nejnovější řady motorů EA211 evo2, s mild-hybridní technologií. Poprvé je ve voze Škoda Superb použit 48V řemenem poháněný startér-generátor a 48V lithium-iontová baterie. Energie získaná při rekuperaci, která částečně nahrazuje brzdění, může pomoci spalovacímu motoru elektrickým boostem nebo umožnit modelu Superb plachtit se zcela vypnutým motorem. Čtvrtá generace modelu Superb je k dispozici s dalšími dvěma benzinovými motory a dvěma naftovými motory. Stejně jako 1,5 TSI jsou všechny spojeny se sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG. Dva benzinové agregáty 2,0 TSI mají výkon 150 kW (204 k) a ve vrcholném modelu 195 kW (265 k). Dva naftové motory 2,0 TDI mají výkon 110 kW (150 k) a 142 kW (193 k). Poslední jmenovaný a vrcholný benzinový motor jsou standardně dodávány s pohonem všech kol. Všechny motory splňují poslední emisní normu Euro 6D.

Přehled pohonných jednotek

 PohonMaximální výkonPřevodovka
[kW][k]
Benzinové motory
1,5 TSI mHEV4×21101507stupňová DSG
2,0 TSI4×21502047stupňová DSG
2,0 TSI4×41952657stupňová DSG
Naftové motory
2,0 TDI4×21101507stupňová DSG
2,0 TDI4×41421937stupňová DSG
Plug-in hybrid (výhradně pro kombi)
1,5 TSI PHEV4×21502046stupňová DSG

Vynikající syntéza komfortní a sportovní jízdy s adaptivním podvozkem DCC Plus

Zcela nový Superb je na přání k dispozici s novým adaptivním podvozkem DCC Plus, který je u modelu Superb L&K součástí standardní výbavy. Tato nová verze využívá dva nezávisle řízené ventily k oddělení odskokové a kompresní části odpružení. Dříve byly obě funkce řízeny jedním ventilem. Nová generace umožňuje rychlejší nastavení tlumení a širší rozsah tlumicích charakteristik. Řidič i cestující si rozdílu všimnou v podobě rychlejších reakcí, lepší jízdní dynamiky a vyššího jízdního komfortu. Při vhodném nastavení DCC Plus zůstává karoserie vozu vyrovnanější a méně náchylná k vibracím a vertikálním pohybům, zejména při jízdě po špatném povrchu vozovky, dlažebních kostkách a dalších nerovnostech.

Bezpečnost: Maximální ochrana díky až deseti airbagům a vylepšeným i novým asistenčním systémům

V oblasti bezpečnosti nabídne Superb čtvrté generace vylepšené inteligentní asistenční systémy, které jsou pro tento model novinkou. Jedná se například o asistent pro odbočování a antikolizní asistent. Další systémy, které byly k dispozici již v předchozí generaci, jako asistovaná jízda, asistent změny jízdního pruhu a Front Assist, byly výrazně vylepšeny. V případě nehody se o bezpečnost posádky postará proaktivní ochrana cestujících a až deset airbagů. Díky přísným testům a nejnovějším technologiím poskytne zcela nový Superb svým cestujícím tu nejlepší možnou bezpečnost.

Premiéru v modelu Superb mají nové inteligentní asistenční systémy

Superb čtvrté generace je vybaven řadou nových a inteligentních asistenčních systémů, z nichž některé jsou v této modelové řadě k dispozici poprvé. Patří mezi ně asistent pro odbočování, asistence při průjezdu křižovatkou, antikolizní asistent a varování při vystupování z vozu. V blízké budoucnosti přibude také nouzové brzdění s detekcí chodce vzadu. Nejnovější generace asistenta při odbočování reaguje varováním a případně automatickým brzděním, pokud se při odbočování vlevo blíží vozidlo jedoucí v protisměru. Antikolizní asistent podporuje řidiče aktivním zvyšováním momentu řízení při náhlých vyhýbacích manévrech, pokud řidič zatočí příliš pozdě nebo nedostatečně prudce, aby zabránil kolizi. Systém ESC automaticky zasahuje, aby zabránil přetáčivému nebo nedotáčivému smyku. Antikolizní asistent funguje při rychlostech od 30 do 150 km/h, lze jej vypnout v nabídce infotainmentu, ale nelze jej trvale deaktivovat. Asistence při průjezdu křižovatkou využívá radarové senzory a přední kameru k varování před chodci, vozidly nebo cyklisty projíždějícími křižovatkou. V případě potřeby asistent vydá vizuální a akustické varování a poté automaticky zabrzdí. Varování při vystupování z vozu poskytuje vizuální upozornění ve vnějším zpětném zrcátku a také výstražný zvukový signál při otevření dveří, pokud se zezadu blíží jiný účastník silničního provozu. Systém má dosah 35 metrů a pokrývá úhel 120 stupňů.

2024-skoda_superb-nova_generace-14

Pohodlné a bezpečné parkování díky automatickému parkování

Nové automatické parkování dokáže samočinně zaparkovat Superb na parkovacích místech s kolmým a paralelním stáním. Nyní kromě řízení ovládá také rychlost vozidla a automaticky zastaví, pokud systém zjistí překážku. V zadní části vozu se o to stará nový systém nouzového brzdění s detekcí chodce vzadu, který bude pro model Superb dostupný v blízké budoucnosti. Zatímco předchozí systém se při analýze okolí vozidla spoléhal výhradně na senzory v zadní části vozidla, nový systém přidává obraz z vylepšené zadní parkovací kamery pro ještě lepší detekci chodců a dětí.

Vylepšené funkce asistované jízdy, asistenta změny jízdního pruhu a systému Front Assist

Vylepšená asistovaná jízda nabízí ve virtuálním kokpitu lepší vizualizaci ostatních vozů v blízkosti. Paket asistované jízdy zahrnuje například adaptivní vedení v jízdním pruhu a prediktivní tempomat. Ten ve spolupráci s navigací předvídá zatáčky, křižovatky a kruhové objezdy. Asistent při jízdě v koloně kombinuje funkce adaptivního tempomatu a adaptivního vedení v jízdním pruhu. Umožňuje automatické rozjíždění, brzdění a řízení v dopravní zácpě při rychlosti do 60 km/h tím, že sleduje pohyb okolních vozidel. S nejnovější verzí asistenta změny jízdního pruhu se díky výkonnějším radarovým senzorům umístěným v rozích pod nárazníkem zvyšuje dosah detekce vozidel přijíždějících zezadu ze 70 na 90 metrů, což zvyšuje bezpečnost například na dálnicích. Systém Front Assist je nyní vybaven také prediktivní ochranou cyklistů. Nové rozpoznání únavy a pozornosti řidiče, které sleduje chování řidiče a vyhodnocuje míru jeho možné únavy, nahrazuje předchozí asistent rozpoznání únavy řidiče. Zatímco asistent pro rozpoznání únavy vyhodnocoval především údaje z elektromechanického posilovače řízení, nová verze přistupuje k informacím z různých řídicích systémů vozidla, včetně udržování jízdního pruhu. Nový systém detekuje odchylky od normálního chování řízení při rychlostech nad 70 km/h. Průběžně vyhodnocuje chování řidiče a vyvozuje závěry o jeho způsobilosti pokračovat v jízdě. Pokud systém zjistí, že je řidič unavený, aktivuje akustické a vizuální varování ve virtuálním kokpitu.

Cestující chrání proaktivní ochrana cestujících, nouzový asistent a až deset airbagů

Proaktivní ochrana cestujících v případě potřeby automaticky přivírá otevřená okna, popř. i panoramatickou střechu. Aktivuje rovněž výstražná světla a utáhne přední bezpečnostní pásy, jakmile senzory zaznamenají nouzové nebo panické brzdění nebo hrozící kolizi zepředu, z boku nebo zezadu. V případě nehody chrání cestující ve voze Superb až deset airbagů. Součástí standardní výbavy je airbag řidiče a spolujezdce, kolenní airbag řidiče, boční airbagy vpředu, hlavové airbagy a poprvé v této modelové řadě také středový airbag mezi řidičem a spolujezdcem. Boční airbagy pro druhou řadu sedadel jsou k dispozici v rámci volitelné výbavy. Nouzový asistent snižuje riziko nehody v případě, že řidič již není schopen ovládat vozidlo, například z důvodu zdravotní indispozice. Pokud taková situace nastane, systém převezme řízení v jízdním pruhu, zapne výstražná světla a jemným přibrzďováním vůz zastaví. Poté systém nejnovější generace automaticky odemkne dveře, zapne vnitřní osvětlení a několik sekund po zastavení vozidla kontaktuje prostřednictvím eCall asistenci.

Superb L&K: Vrcholný model s exkluzivními funkcemi a jedinečnými designovými prvky

Vlajková loď portfolia modelů se spalovacími motory Škoda Superb vstupuje do své čtvrté generace a verze L&K je opět vrcholem nabídky. Designové prvky karoserie v odstínu Dark Chrome a specifický design interiéru L&K s kombinací kůže a umělé kůže v černém nebo hnědém provedení dodávají vozu exkluzivní nádech. Ke standardní výbavě patří Matrix-LED přední světlomety, adaptivní podvozek DCC Plus a progresivní řízení. Ergonomická sedadla nabízejí vyhřívání, ventilaci a masážní funkci s deseti vzduchovými vaky pro maximální pohodlí. Vynikající zvuk zajišťuje audiosystém Canton se 14 reproduktory. Superb L&K je k dispozici ve verzi liftback a kombi a lze jej objednat se všemi pohonnými jednotkami.

Dark Chrome dodává vozu punc exkluzivity a nechybí bohatá standardní výbava

Superb L&K se vyznačuje propracovanými designovými prvky karoserie a bohatou standardní výbavou. Tento výbavový stupeň, jehož název připomíná zakladatele společnosti Václava Laurina a Václava Klementa, lze kombinovat s jakoukoli z dostupných pohonných jednotek a vyznačuje se četnými designovými prvky v odstínu Dark Chrome. Patří mezi ně rámeček masky chladiče, lišty na předním nárazníku a zadním difuzoru a nápis Škoda na zádi. Střešní ližiny verze kombi mají exkluzivní eloxovanou stříbrnou povrchovou úpravu. Součástí rozsáhlé standardní výbavy jsou 18″ leštěná antracitová kola z lehké slitiny a plaketa s nápisem L&K na předních blatnících. Do standardu také patří Matrix-LED přední světlomety, Top LED zadní světla a elektricky ovládané páté dveře s virtuálním pedálem. Systém DCC Plus a progresivní řízení umožňují jak sportovní, tak mimořádně komfortní jízdu.

Design interiéru L&K s kombinací kůže a umělé kůže v černém nebo hnědém provedení

Superb L&K nabízí ve standardní výbavě specifický design interiéru s kombinací perforované černé kůže a umělé kůže. Na přání je k dispozici kombinace kůže a umělé kůže v hnědé barvě. Všechny použité kůže jsou vyčiněny ekologickým způsobem. Opěrky hlavy zdobí nápis Laurin & Klement. Ergonomická sedadla jsou vyhřívaná a ventilovaná. Jsou také vybavena pamětí sedadel včetně funkce snadného nasedání a masážní funkcí s deseti pneumaticky ovládanými vzduchovými vaky. Přístrojová deska a výplně dveří jsou vybaveny specifickým dekorativním obložením, které doplňují lišty v odstínu Dark Chrome a ambientní osvětlení. Výplně dveří a kolenní opěrky jsou potaženy umělou kůží v barvě odpovídající barvě čalounění sedadel, stejně jako horní část přístrojové desky s dvojitým prošíváním v šedé nebo hnědé barvě. Standardem je také posuvná zadní středová loketní opěrka a audiosystém Canton se 14 reproduktory.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru