2023-bmw_i7-zahajeni_vyroby_rady_7-Dingolfing- (2)

BMW zahajuje v továrně v Dingolfingu výrobu nové řady 7, včetně elektrického BMW i7

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW - 1. 7. 2022


Z výrobních linek továrny BMW Group v Dingolfingu dnes sjely první sériové kusy nového BMW řady 7. Dnešní den byl vlastně dvojitou premiérou, neboť nové vrcholné BMW se vyrábí nejen s hospodárnými spalovacími motory, ale také jako čistě elektrické BMW i7. Milan Nedeljković, člen představenstva BMW AG odpovědný za výrobu, uvedl: „Naše nové BMW řady 7 je prvním luxusním sedanem na světě, který zákazníkům nabízí možnost volby mezi třemi druhy pohonu. Ať už se jedná o čistě elektrický, spalovací nebo plug-in hybridní pohon, který dorazí zanedlouho, disponujeme flexibilními výrobními strukturami a vynikajícími integračními schopnostmi, které jsou zapotřebí k efektivní výrobě tak rozmanité řady pohonů.“

Investice přes 300 milionů eur do automobilového závodu v Dingolfingu

BMW Group investovala více než 300 milionů eur do přípravy továrny na výrobu nového BMW řady 7 v Dingolfingu. S důslednou snahou o realizaci vize o výrobě budoucnosti se největší evropská továrna BMW stále více mění na závod vyznávající principy BMW iFACTORY, spočívající v přístupu „Lean. Green. Digital.“. BMW Group současně ve výrobním prostředí při produkci BMW řady 7 poprvé zkouší systémy automatizované jízdy, díky nimž dále automatizuje montážní a výstupní logistické procesy.

BMW řady 7 využívá produktové a procesní moduly BMW iX

Nové BMW řady 7 využívá různé technologické moduly BMW iX, a to nejen v případě jednotlivých prvků výbavy, jako je palubní síť, uživatelské rozhraní či asistenční systémy, ale také z hlediska výrobních a kontrolních procesů při montáži, které se v případě BMW iX použily vůbec poprvé. Příkladem je přepracovaná montážní linka pohonů, její jednotlivé smyčky, zkušební zařízení pro asistenční systémy a nový proces dokončování, který je nyní od prvního nastartování automobilu až po jeho expedici celkově ještě efektivnější. BMW iX je v současné době jedním z nejúspěšnějších modelů vyráběných v závodě v Dingolfingu.

Nové BMW řady 7 se představuje. V Evropě (zatím) jen jako elektromobil, jinde ve světě i s benzinovým V8

Opětovné použití systémů a speciální proces dvoubarevného lakování

Původní vybavení karosárny bylo během odstávky výroby přestavěno na zařízení používané pro výrobu karoserie nového BMW řady 7. Tímto přizpůsobením a opětovným použitím systémů BMW Group ušetřila stovky milionů eur a spoustu zdrojů. Podlahové díly nového BMW řady 7 mají odlišný tvar a v závislosti na typu pohonu se částečně liší, přesto je všechny lze zcela flexibilně a v libovolné kombinaci vyrábět na jedné a téže hlavní výrobní lince. Procesy výroby navíc zefektivnila automatizace, například při montáži dveří, a také snížení počtu kombinací materiálů a nutných procesů lepení. V lakovně byl zaveden speciální proces pro exkluzivní dvoubarevné lakování nového BMW řady 7, který kombinuje techniky ze sériové výroby s ručním lakováním v podání specialistů z Dingolfingu.

Vlastní výroba komponentů elektrického pohonu

V Dingolfingu se rovněž vyrábějí komponenty elektrického pohonu modelu BMW i7, jmenovitě baterie a integrovaný elektrický pohon. Stejně jako pro BMW iX, BMW i4 a BMW iX3 vznikají v nedalekém kompetenčním centru BMW Group pro výrobu komponentů elektrického pohonu.

Kompetenční centrum nedávno spustilo dvě nové výrobní linky, které umožňují vyrábět dostatečné množství elektrických pohonů pro více než 500 tisíc elektromobilů ročně. Zvýšil se také počet zaměstnanců, a to z přibližně 600 na začátku roku 2020 na současných více než 2300.

„Proměna na BMW iFACTORY je v plném proudu“

„Automobily, jako je BMW řady 7, jsou díky svým průkopnickým technologiím katalyzátorem změn, a to i v našich výrobních závodech,“ zdůraznil Milan Nedeljković s tím, že jde o inovace nejen co se produktu týče, ale i jeho výroby. „Proměna továrny Dingolfing na BMW iFACTORY je v plném proudu,“ říká Christoph Schröder a dodává: „Stovky našich zaměstnanců pracují na tom, aby byl náš závod efektivnější, flexibilnější a udržitelnější, přičemž hlavním motorem pokroku jsou efektivní inovace a řešení digitalizace.“

Přístup BMW iFACTORY nazvaný „Lean. Green. Digital.“ je ve výrobních halách továrny Dingolfing již realitou.

BMW řady 7 je pilotním modelem automatizované jízdy uvnitř závodu

Výroba nového BMW řady 7 využívá digitální inovace s velkým potenciálem také pro montáž a logistiku v továrnách a distribučních centrech BMW Group; tento přístup se označuje jako automatizovaná jízda v továrně („automatisiertes Fahren im Werk“, AFW). V souladu se strategií digitalizace bude od července v Dingolfingu pilotně spuštěn projekt AFW, v jehož rámci bude nově vyrobené BMW řady 7 automaticky projíždět 170 metrů dlouhou trasu od prvního nastartování a počátečních zkoušek až po výstupní kontrolu. Stejným způsobem se budou automobily dostávat z konce montážní linky do nákladové zóny.

Projekt AFW byl vyvinut BMW Group a dvěma startupy, Seoul Robotics a Embotech, které poskytují software a technologie. Vedoucí projektu Sascha Andree vysvětluje: „Automatizovaná jízda v továrně se zásadně liší od autonomní jízdy na běžných silnicích. Využívá zcela jiný systém. Takže místo toho, aby automobil spoléhal na své vlastní senzory, využívá okolní infrastrukturu, která umožňuje rozpoznávání prostředí a plánování jeho pohybu.“ Trasa přes logistické haly továrny je vybavena senzory, které pomocí softwaru společnosti Seoul Robotics generují data pro lokalizaci vozidla a rozpoznávání prostředí. Další externí software pro plánování jízdy od společnosti Embotech pak řídí, brzdí, zrychluje a parkuje vozidla bez řidiče tím, že jim posílá příslušné příkazy.

Očekává se, že systém AFW bude testován do roku 2023 a bude se používat i pro výrobu ostatních modelů vyráběných v továrně Dingolfing.

Dingolfing – domov BMW řady 7 od roku 1977

Továrna Dingolfing v Dolním Bavorsku je domovem vlajkové lodi BMW řady 7 od roku 1977 a dnes odtud vyjíždí již sedmá generace. Jedná se o hlavní továrnu BMW Group na výrobu velkých modelů BMW, která má rozsáhlé znalosti s rozjezdem výroby a desítky let zkušeností s výrobou prémiových luxusních automobilů. Do dnešního dne v továrně Dingolfing vzniklo více než 11 milionů vozů BMW a v letošním roce je na programu další výrobní milník, kterým je dvoumilionté BMW řady 7.

Svezli jsme s dvěma největšími BMW. První kilometry za volanty řady 7 a X7

Továrna BMW Group Dingolfing – klíčová fakta

Továrna Dingolfing je jedním z více než 30 výrobních závodů BMW Group po celém světě a největším v Evropě. Každý den sjíždí z jejích výrobních linek bloku 02.40 přibližně 1600 vozů BMW řady 4, řady 5, řady 6, řady 7, řady 8 a zcela nového, čistě elektrického BMW iX. V roce 2021 činila roční produkce přibližně 245 tisíc kusů.

V současné době má přibližně 17 tisíc zaměstnanců. Učí se zde také přibližně 850 učňů pro 15 profesí, což z něj činí největší vzdělávací organizaci v rámci BMW Group.

Továrna v Dingolfingu vyrábí nejen automobily, ale také jejich komponenty, jako jsou například lisované díly a podvozky a hnací systémy. V bloku na výrobu komponentů 02.20 se nachází kompetenční centrum BMW Group pro výrobu elektrického pohonu, které dodává továrnám BMW po celém světě elektromotory a baterie pro plug-in hybridní i čistě elektrické modely. Probíhá zde neustálý vývoj a v současné době je tu zaměstnáno více než 2300 lidí.

Kromě toho továrna Dingolfing vyrábí struktury karoserie všech modelů Rolls-Royce. Sídlí zde také takzvané Dynamické centrum, rozsáhlé skladovací a přepravní prostory a centrum centrální poprodejní logistiky BMW Group, které zásobuje obchodní organizace BMW a MINI originálními díly a příslušenstvím.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru