BMW vzpomíná na čtvrtou generaci řady 5 (E39)

Autor: Pavel Srp - 27. 1. 2017


BMW se připravuje na novou, již sedmou generaci řady 5, a tak nám opět servíruje videa předchozích generací. V těch nám prozrazuje, v čem byly dobré, co dostaly nového a v čem vynikaly.

Přečtěte si také:  Ve Škoda muzeu je nová výstava. Ukazuje historický vývoj karoserií vozů Laurin & Klement a Škoda

První tři videa už jsme viděli, po dlouhé, třítýdenní pauze tu máme video další. Tentokrát nám automobilka představí čtvrtou generaci řady 5 s interním označením E39.

Čvrtá generace BMW řady 5 se začala prodávat v prosinci roku 1995, kombi tradičně označované jako Touring přišlo o dva roky později. V roce 2000 prodělalo auto facelift, jenž přinesl typické dva kružky v předních světlech, tzv. „Angel Eyes“, které se používá jako denní svícení dodnes.

Design byl oproti předchozí generaci modernější, ale stále velmi sportovní. Důležitý byl aerodynamický koeficient odporu vzduchu, který dosahoval skvělé hodnoty 0,27.

Podobně moderní to bylo také v interiéru. Ten byl nejen prostornější, ale nově nabízel mnohem více komfortních prvků, mezi které můžeme zařadit například multifunkční volant, vestavěný telefon nebo navigační systém.

Přečtěte si také:  Test BMW M850i xDrive Cabrio (2022)

Čtvrtá generace BMW řady 5 byla také prvním modelem, který přišel s hliníkovými díly podvozku. To ušetřilo značných 65 kg oproti generaci třetí (E34) a významně se to projevilo na jízdních vlastnostech. Lehčí hliníkové materiály používaly motory, například pro BMW tak typický řadový šestiválec byl mezigeneračně lehčí o 30 kg. V nabídce byly zážehové i vznětové motory od čtyř do osmi válců s výkony od 85 kW/115 koní do 210 kW/286 koní, respektive 294 kW/400 koní pro M5.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek