2024-bmw_rady_5

BMW řady 5 vstupuje do nové éry, ukáže se za pár měsíců. Na výběr bude nafta, benzin, plug-in hybrid i elektromobil

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW -  17. 3. 2023


Již za několik měsíců oslaví premiéru osmá generace BMW řady 5 Sedan. Nový model bude dynamičtější a komfortnější než kdy dříve, ale současně zaujme také novou interpretací své charakteristické sportovní elegance, BMW Operačním systémem 8.5 s BMW Prohnutým displejem, inovativními digitálními službami a poprvé také čistě elektrickým pohonem připraveným pro model BMW i5.

Flexibilní architektura nového BMW řady 5 Sedan umožňuje použití různých druhů pohonů: od čistě elektrického, přes plug-in hybridní až po vysoce účinné zážehové a vznětové motory se 48V mild hybridní technikou.

Přečtěte si také:  BMW M4 CSL je na okruhu Nürburgring rychlejší než nové Porsche 911 Turbo S

Na výroční konferenci BMW Group 2023 Oliver Zipse, předseda představenstva BMW AG, oznámil další podrobnosti o nové generaci BMW řady 5 a současně naznačil, že řada 5 Sedan bude k dispozici také jako čistě elektrický model BMW M Performance. „Čistě elektrické BMW i4 M50 ukazuje, jak BMW dokáže dokonalým způsobem propojit dynamickou výkonnost a elektrickou mobilitu,“ řekl Zipse. „V roce 2022 se jednalo o celosvětově nejprodávanější model BMW M na světě. Čistě elektrický model Performance od BMW M GmbH i proto bude součástí modelového portfolia nového BMW řady 5 Sedan.“

Oliver Zipse prozradil, že ke známé nabídce motorů nového BMW řady 5 Touring přibude rovněž nová varianta. „BMW řady 5 Touring je zejména v Evropě velmi oblíbené,“ poznamenal. „Od jara 2024 se bude dodávat také v čistě elektrické verzi, což nám v tomto segmentu dá zcela mimořádný prodejní argument.“

Nové BMW M5 Touring vznikne. Představeno by mělo být už letos

Příchodem BMW i5 Sedan do segmentu prémiových manažerských vozů vyšší střední třídy a následně v roce 2024 BMW i5 Touring bude BMW Group pokračovat v systematickém rozšiřování své nabídky čistě elektrických modelů.

BMW Group již nabízí čistě elektrické automobily a také jednostopé modely v naprosté většině tržních segmentů, které pokrývá prostřednictvím svých značek BMW, BMW Motorrad, MINI a Rolls-Royce. Zákazníci si tak mohou vybírat z bezkonkurenční nabídky vozů nabízejících prémiovou mobilitu s nulovými lokálními emisemi, a to od segmentu malých a kompaktních vozů až po modely střední velikosti a luxusní třídy.

Přečtěte si také:  Hyundai IONIQ 6 ujede na jedno nabití 614 kilometrů

Celosvětové uvedení nového BMW řady 5 Sedan na trh bude zahájeno v říjnu 2023.

50 let úspěchu BMW řady 5 v roce 2022

Díky harmonickému vyvážení mezi sportovní radostí z jízdy a komfortem při cestách na dlouhé vzdálenosti se BMW řady 5 Sedan stalo doslova celosvětovým hitem. Během 50 let a sedmi generací se řada 5 zásluhou této charakteristické kombinace vlastností, která je současně hluboce zakořeněna v samotném jádru značky, etablovala jako nejúspěšnější manažerský sedan vyšší střední třídy na světě. Od roku 1972 do začátku roku 2023 bylo vyrobeno více než deset milionů vozů BMW řady 5.

První generace sedanu BMW řady 5 přišla na trh v roce 1972. Její uvedení zároveň znamenalo zavedení nového systému značení jednotlivých modelů, který používal kombinaci tří číslic pro označení modelové řady a varianty motoru. Rok po padesátém výročí tohoto modelu je nejnovější generace připravena zaujmout své tradiční místo v nabídce sedanů značky mezi řadou 3, řadící se do střední třídy, a řadou 7 z luxusního segmentu.

Přečtěte si také:  Opely Astra GSe a Astra Sports Tourer GSe se ukazují. Jde o sportovněji naladěné plug-in hybridy

Nové BMW řady 5 Sedan se bude vyrábět výhradně v továrně BMW Group v Dingolfingu. Tento výrobní závod v Dolním Bavorsku je největší továrnou společnosti v Evropě. Produkce nového BMW řady 5 bude zahájena ve stejném roce, kdy si závod připomene 50 let výroby automobilů BMW. Vozy sjíždějí z výrobních linek v Dingolfingu od roku 1973, přičemž současné výrobní portfolio zahrnuje luxusní modely BMW řady 7 a 8 a čistě elektrické BMW iX. V továrně BMW Group v Dingolfingu se nachází také kompetenční centrum společnosti pro výrobu elektrických hnacích systémů, jehož úkolem bude kromě jiného vyrábět i elektromotory a vysokonapěťové baterie pro BMW i5 přímo v místě jeho produkce.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *