2022-bmw_m760e-a-bmw_740d_xdrive-1

BMW řady 7 se představuje s novými motory. Objednat půjde s naftou i s benzinovými plug-in hybridy

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW - 29. 9. 2022


Číslo 7 nyní více než kdy jindy znamená spojení radosti z jízdy, cestovního komfortu na dlouhé vzdálenosti a průkopnických technologií. Jen několik měsíců po světové premiéře čistě elektrického BMW i7 se k nabídce pohonných systémů pro nové BMW řady 7 v listopadu 2022 přidají další nové možnosti. Dvě plug-in hybridní (PHEV) verze, včetně prvního M modelu v novém BMW řady 7, potěší a nadchnou zákazníky na mnoha trzích po celém světě kombinací výkonu zážehového řadového 6válce a dále zdokonaleného elektrického pohonu. Strategie elektrifikace má přínos také v dalším zlepšení hospodárnosti nového BMW 740d xDrive připraveného pro evropské trhy, jehož vznětový řadový 6válec je posílen nejmodernější 48V mild-hybridní technologií.

Rozšířená paleta dostupných poháněcích systémů otevírá širokou škálu zážitků z jízdní dynamiky, progresivního luxusu a příjemné atmosféry, kterým se žádný z konkurentů BMW řady 7 nemůže rovnat. To je výsledkem nově vyvinuté, flexibilní architektury řady 7 a výrazem globálně strukturované nabídky, která umožňuje přizpůsobení modelové řady pro každý konkrétní trh. BMW Group tímto způsobem zohledňuje specifické potřeby zákazníků, infrastrukturní prostředí a právní podmínky v různých regionech světa.

Plug-in hybridní novinka od BMW: kompaktní převodovka s předřazeným převodem poskytuje ještě intenzivnější elektrický výkon

Pohonné systémy obou plug-in hybridních modelů spojují zážehový řadový 6válec s technologií BMW TwinPower Turbo a elektromotor integrovaný do osmistupňové převodovky Steptronic. V obou verzích je výkon generovaný oběma pohonnými jednotkami přenášen na vozovku prostřednictvím inteligentního systému pohonu všech kol BMW xDrive.

2022-bmw_m760e-a-bmw_740d_xdrive-2

Elektromotor použitý v obou modelech pochází z nejnovější generace technologie BMW eDrive navržené pro plug-in hybridní modely. Synchronní elektromotor s výkonovou hmotností více než 5,0 kW/kg má v obou variantách PHEV jmenovitý výkon 145 kW/197 koní a jeho pásmo využitelných otáček bylo rozšířeno na maximálních 11 500 ot./min.

Součástí nově navržené elektrické části pohonu je také předřazený redukovaný převod, který zvyšuje točivý moment produkovaný elektromotorem až na maximum 450 Nm, jež vstupuje do převodovky na straně motoru. Tato inovace, kterou má BMW patentovanou a použilo ji jako první, umožňuje elektrické části pohonu integrované do skříně převodovky v kompaktní a lehké podobě generovat tak vysoký hnací točivý moment dostupný buď samostatně, nebo jako doplněk k výkonu spalovacího motoru, jehož by za normálních okolností bylo možné dosáhnout pouze pomocí mnohem většího a těžšího elektromotoru. Intenzivnější přenos hnací síly dosažený díky předřazenému převodu mezi rotorem elektromotoru a vstupním hřídelem převodovky je jednoznačně zřetelný jak při akceleraci z místa, tak při pružném zrychlení.

Premiéra BMW řady 7: první „performance“ model BMW M GmbH s plug-in hybridním pohonem

Pro nové BMW M760e xDrive je typická mimořádná výkonnost obohacená o další dávku sportovnosti a auru špičkové dynamiky. Jedná se o první vůz od BMW M GmbH z řady „performance“ s plug-in hybridním pohonem. Spalovacím motorem je v tomto případě zážehový řadový 6válec o objemu 3,0 litru s technologií M TwinPower Turbo, výkonem 280 kW/380 k a točivým momentem 520 Nm. Ve spolupráci s novým elektromotorem dosahuje celá soustava výkonu 420 kW/571 koní (s využitím funkce krátkodobého zvýšení výkonu) a točivého momentu 800 Nm.

Nové BMW M760e xDrive zrychlí z klidu na 100 km/h za 4,3 sekundy a pružné zrychlení z 80 na 120 km/h zvládne za pouhých 2,7 sekundy. BMW M760e xDrive tak kombinuje opojné dynamické schopnosti s lokálně bezemisní radostí z jízdy v městských oblastech i mimo ně. M specifické designové prvky, obložení interiéru a displeje na palubní desce dokonale ladí s atmosférou moderního luxusu sedanu.

V novém BMW 750e xDrive se nový elektrický pohon opět spojuje se zážehovým řadovým 6válcem o objemu 3,0 litru, který tentokrát dosahuje výkonu 230 kW/313 koní a točivého momentu 450 Nm. Při spolupráci obou zdrojů energie dosahuje celá soustava výkonu 360 kW/490 koní (s využitím funkce krátkodobého zvýšení výkonu) a točivého momentu 700 Nm. Díky tomu nové BMW 750e xDrive zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,8 sekundy a z 80 na 120 km/h akceleruje za pouhé 2,7 sekundy.

Elektromotory obou plug-in hybridních modelů získávají energii z lithium-iontové vysokonapěťové baterie umístěné v podlaze vozu, která je rovněž součástí páté generace technologie BMW eDrive. S kapacitou 18,7 kWh je množství využitelné energie v baterii o více než 50 % vyšší než u předchozí generace této technologie. Maximální nabíjecí výkon střídavým proudem je 7,4 kW. V kombinaci s účinností elektromotoru a inteligentním řízením toků energií včetně adaptivní rekuperace zajišťuje toto množství energie novému BMW M760e xDrive elektrický dojezd 77–85 km (předběžné hodnoty) v cyklu WLTP a novému BMW 750e xDrive dojezd 78–87 km (předběžné hodnoty) podle WLTP.

Vznětový řadový 6válec s nejmodernější 48V mild-hybridní technikou

Z neustálého zdokonalování probíhajícího pod hlavičkou přístupu BMW EfficientDynamics těží i nový vznětový motor určený pro BMW řady 7. V novém BMW 740d xDrive spolupracuje rozsáhle modernizovaný vznětový motor s nejnovější 48V mild-hybridní technikou tvořenou elektromotorem integrovaným do osmistupňové převodovky Steptronic. Výsledkem je maximální výkon 220 kW/300 koní (generovaný kombinací spalovacího motoru o výkonu až 210 kW/286 koní a integrovaného elektromotoru o výkonu až 13 kW/18 koní) a maximální točivý moment 670 Nm (spalovací motor 650 Nm a elektromotor až 200 Nm).

Vznětový řadový 6válec o objemu 3,0 litru pohánějící BMW 740d xDrive má nové ocelové písty, které jsou navržené pro vysoké tlaky ve spalovacích prostorách a současně obohacují zvukový projev motoru. Ve srovnání s předchozím motorem byla rovněž zvýšena účinnost procesu odlučování oleje. Nový systém přímého vstřikování common-rail nyní pracuje se vstřikovači s elektromagnetickými ventily, které zajišťují až 12 vstřiků na jeden zdvih s maximálním tlakem 2500 bar.

Nejnovější generace mild-hybridní techniky zajišťuje, že dodatečný výkon je k dispozici obzvláště rychle a současně je pro zvýšení celkové účinnosti k dispozici vysoká úroveň rekuperace. Elektromotor je spolu s výkonovou elektronikou integrován do skříně osmistupňové převodovky Steptronic, kde zároveň plní roli startéru. Rychlý nástup výkonu elektrifikovaného pohonného systému umožňuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,8 sekundy. K tomu je třeba dodat, že pečlivě sladěná souhra mezi spalovacím motorem a elektromotorem zvyšuje celkovou účinnost a současně i plynulost celkového projevu, takže jde bezpochyby o mimořádně vhodný pohon pro nové BMW řady 7.

Dostupnost a ceny

BMW 740d xDrive je možné objednávat již nyní a oba plug-in hybridní modely budou k objednání od 12. října 2022. Dodávky zákazníkům budou zahájeny na jaře 2023.

Štítky: , , , , , ,

1 názor na “BMW řady 7 se představuje s novými motory. Objednat půjde s naftou i s benzinovými plug-in hybridy”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru