2022-bmw_rady_7- (16)

Klasický otočný ovladač infotainmentu u BMW v některých modelech už nebude potřeba. Zmizí především z těch menších

Od Anina Russová | Zdroj: Auto Express - Foto: BMW - 24. 4. 2022 0

Ovládání infotainmentu je v drtivé většině aut dnes řešeno přes dotykové obrazovky, v dalších pomocí gest či hlasového ovládání. A některé modely k tomu všemu mají ještě ovladače, v případě BMW otočné. Ale právě o ten některá BMW přijdou. A má to poměrně jednoduchý a logický důvod.

Jen pro větší modely

Důvod toho, proč některé modely mnichovské automobilky už nebudou mít otočný ovladač infotainmentu, je především v ergonomii a prostoru. Zjednodušeně řečeno, ty modely, ve kterých je více místa a jsou tedy větší, si jej ponechají. Modely, které jsou menší, naopak nikoliv. Rozdíl je v tom, kolik místa je uvnitř. Znamená to tedy, že například nová řada 7 otočný ovladač má, protože by bylo poměrně složité, a ne úplně komfortní se snažit dosáhnout na obrazovku umístěnou na palubní desce.

Přečtěte si také:  Nové BMW řady 7 se představuje. V Evropě (zatím) jen jako elektromobil, jinde ve světě i s benzinovým V8

Ovšem například řada 2 Active Tourer už ovladač nemá, a to hlavně proto, že se z pozice řidiče dá na obrazovku lépe a pohodlněji dosáhnout. Stefan Fricke z BMW to pro magazín Auto Express vysvětlil následovně: „Je potřeba myslet na ergonomii a architekturu auta. Pokud obrazovka infotainmentu není dost blízko, nemá smysl ovladač odstraňovat. V řadě 2 Active Tourer je pak obrazovka dost blízko a je tedy pohodlné ji ovládat dotykem.“

První kilometry za volantem BMW 223i Active Tourer. Mezigenerační skok je tady vážně velký

V budoucnu tak menší modely o klasický otočný ovladač systému iDrive přijdou. Ovšem i jejich řidiči stále mohou požívat hlasové ovládání (to bohužel nefunguje v češtině), v některých modelech i gesta. A to je stále bezpečnější a jistě i pohodlnější než ovladače nebo dotykové obrazovky.