BMW X1 xDrive23i

BMW chystá na podzim novinky. Přidá do nabídky například nové spalovací i elektrické motorizace

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW - Tisková zpráva - 28. 9. 2022


Jen několik týdnů po uvedení nového BMW X1 na trh se v listopadu 2022 poprvé objeví na silnicích také čistě elektrická varianta tohoto kompaktního modelu Sports Activity Vehicle (SAV). Společně s BMW iX1 xDrive30 budou na trh uvedeny také dvě plug-in hybridní verze a dvě další varianty nového BMW X1 s konvenčním pohonem spalovacím motorem.

S dalšími motory a novou volitelnou výbavou zvyšuje BMW na podzim 2022 také hospodárnost a atraktivitu mnoha dalších modelových řad. Patří mezi ně nové základní motory a pohonné jednotky pro čistě elektrické BMW i4 a BMW řady 2 Active Tourer, paket Innovation pro BMW řady 1 a BMW řady 2 Gran Coupé, stejně jako inovace v oblasti digitalizace pro zvýšení radosti z jízdy, komfortu a bezpečnosti.

BMW X1 a BMW iX1: důsledná elektrifikace a nová rozmanitost

BMW iX1 xDrive30 je prvním elektrickým modelem značky s pohonem všech kol v prémiovém kompaktním segmentu. BMW Group tímto vozem důsledně pokračuje ve své modelové ofenzivě na poli čistě elektrické mobility a zatraktivňuje lokálně bezemisní radost z jízdy pro širokou cílovou skupinu. Dvě pohonné jednotky e-drive na přední a zadní nápravě společně produkují v rámci krátkodobého navýšení výkon 230 kW/313 koní. Točivý moment generovaný celým systémem činí 494 Nm. Nové BMW iX1 xDrive30 zrychlí z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy. Jeho dojezd podle cyklu WLTP se pohybuje mezi 396 a 440 kilometry.

Přečtěte si také:  Elektrický MINI Cooper SE Cabrio se ukazuje. Zatím jen jako studie

Důsledná elektrifikace portfolia pohonů přináší dva plug-in hybridní modely BMW X1 xDrive30e a BMW X1 xDrive25e a dvě nové varianty spalovacího motoru se 48voltovou mild-hybridní technologií. Každý z těchto plug-in hybridních systémů se skládá z elektromotoru pohánějícího zadní kola a tříválcového zážehového motoru určeného pro pohon předních kol prostřednictvím dvouspojkové sedmistupňové převodovky Steptronic. Pátá generace lithium-iontové vysokonapěťové baterie umístěné naplocho v podlaze s využitelnou kapacitou 14,2 kWh umožňuje dojezd na elektřinu 76 až 88 kilometrů podle WLTP pro BMW X1 xDrive30e a 77 až 92 kilometrů podle WLTP pro BMW X1 xDrive25e.

Pohonný systém nového BMW X1 xDrive30e generuje výkon až 240 kW/326 koní (spalovací motor o výkonu až 110 kW/150 koní a elektromotor o výkonu až 130 kW/177 koní). Výkonnější z obou plug-in hybridních modelů zvládne sprint z klidu na 100 km/h za 5,6 sekundy. Plug-in hybridní systém nového BMW X1 xDrive25e s maximálním výkonem až 180 kW/245 koní (spalovacím motor o výkonu až 100 kW/136 koní a elektromotor o výkonu až 80 kW/109 koní) zrychlí z 0 na 100 km/h za 6,8 sekundy.

BMW představuje nové BMW X1 a poprvé i elektrické BMW iX1

Díky elektrifikaci mají spalovací motory nového BMW X1 sDrive20i a nového BMW X1 xDrive20d vyšší úroveň účinnosti a mimořádně sportovní průběh výkonu. Jejich 48voltová mild-hybridní technologie se skládá z elektromotoru integrovaného do 7stupňové dvouspojkové převodovky Steptronic, který funguje jako startér-generátor a dokáže pomoci spalovacímu motoru. V BMW X1 sDrive20i je kombinován se zážehovým tříválcem. Výsledkem je maximální výkon 125 kW/170 koní (společně generovaný spalovacím motorem o výkonu až 115 kW/156 koní a elektromotorem o výkonu až 14 kW/19 koní) a maximální točivý moment 280 Nm (240 Nm plus 55 Nm), který vůz rozjede z klidu na 100 km/h za 8,3 sekundy. Čtyřválcový vznětový motor vybavený mild-hybridní technikou poskytuje BMW X1 xDrive20d maximální výkon 120 kW/163 koní (spalovacím motor 110 kW/150 koní plus elektromotor 14 kW/19 koní) a maximální točivý moment 400 Nm (360 Nm plus 55 Nm) umožňující zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,6 s.

BMW i4 eDrive35: nový základní motor pro čistě elektrické Gran Coupé

Rodina modelů BMW i4 se v listopadu 2022 rozroste o dalšího člena. BMW i4 eDrive35 bude novým základním modelem čistě elektrického Gran Coupé v prémiovém segmentu střední třídy. Třetí modelová varianta je stejně jako ostatní vybavena technologií BMW eDrive páté generace. Vysoce integrovaná pohonná jednotka s výkonem 210 kW/286 koní a maximálním točivým momentem 400 Nm pohání kola zadní nápravy a umožňuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,0 s.

Přečtěte si také:  Test Ford Explorer ST-Line 3.0 V6 EcoBoost Hybrid AWD (2022)

Dojezd BMW i4 eDrive35 v cyklu WLTP činí až 483 kilometrů. Jeho bohatá standardní výbava zahrnuje kromě jiného nejnovější generaci BMW iDrive využívající BMW Operační systém 8, jehož součástí je BMW Prohnutý displej a BMW Live Cockpit Plus s navigačním systémem BMW Maps.

BMW 216i Active Tourer: nový základní motor pro kompaktní všestranný vůz

Na podzim 2022 obohatí modelovou řadu BMW řady 2 Active Tourer nový základní motor. Nové BMW 216i Active Tourer nabídne mimořádně hospodárný způsob, jak zažít radost z jízdy a všestrannost kompaktního univerzálního vozu. Je poháněno 1,5litrovým tříválcovým zážehovým motorem, který dosahuje maximálního výkonu 90 kW/122 koní a maximálního točivého momentu 230 Nm. Výkon motoru je přenášen na přední kola prostřednictvím standardně dodávané 7stupňové dvouspojkové převodovky Steptronic. Nové BMW 216i Active Tourer zrychlí z 0 na 100 km/h za 10,3 sekundy.

Druhá generace BMW řady 2 Active Tourer se představuje. Na český trh dorazí v únoru

Paket Innovation pro BMW řady 1 a BMW řady 2 Gran Coupé, nový volič převodovky pro BMW iX3

Pro usnadnění individualizace vozu BMW sdružuje atraktivní příplatkovou výbavu do paketů navržených přímo pro konkrétní modely. Od listopadu 2022 bude pro BMW řady 1 a BMW řady 2 Gran Coupé k dispozici paket Innovation, jehož obsah zvýší radost z jízdy, komfort i bezpečnost.

Součástí nového paketu Innovation je komfortní přístupový systém včetně digitálního klíče a uvítacího představení, paket vnitřních a vnějších zpětných zrcátek, jakož i automatická klimatizace s dvouzónovým ovládáním a elektricky nastavitelná sedadla včetně paměťové funkce na straně řidiče. Adaptivní LED světlomety a asistent dálkových světel zajišťují účinnější osvětlení vozovky. Součástí paketu Innovation je také BMW Head-Up Displej a rozšířené připojení telefonů s bezdrátovým nabíjením.

V interiéru BMW iX3 došlo k významným designovým úpravám. Čistě elektrické Sports Activity Vehicle prémiové střední třídy bude od ledna 2023 vybaveno přepracovaným voličem převodovky na středové konzole. Jde o zmenšené provedení v moderním designu BMW.

BMW M Laptimer nyní jako aplikace pro vozidla – měření času i pro modely s BMW Operačním systémem 7

Díky aplikaci BMW M Laptimer je výkon měřitelný. Její funkce jsou nyní k dispozici v Evropě, USA a Kanadě také jako aplikace určená pro mnoho současných modelů BMW a BMW M. Palubní aplikace BMW M Laptimer dokáže zaznamenávat časy na kolo během jízdy na závodním okruhu, zobrazuje celkovou dobu a délku jízdy, počet kol, čas nejrychlejšího kola a nejvyšší dosaženou rychlost. Systém rozpozná start a cíl kola pomocí opakujících se souřadnic GPS. Délka měřeného kola může být od jednoho do 37 kilometrů.

Přečtěte si také:  První jízda: Renault Megane E-tech 100% elektrický překvapil komfortem a spotřebou

BMW M Laptimer je k dispozici jako aplikace pro všechny modely vybavené BMW Operačním systémem 7 a volitelným paketem Connected Professional. V modelech řad BMW M3/M4 je aplikace M Laptimer součástí volitelné výbavy M Drive Professional. V těchto modelech je po aktivaci měření času k dispozici widget v přístrojovém panelu, který zobrazuje aktuální a nejlepší čas kola. Kromě toho se na BMW Head-Up Displeji zobrazuje jak čas aktuálního kola, tak rozdíl oproti dosud nejrychlejšímu kolu v průběhu záznamu.

Inovace týkající se Digitálního klíče a Digitálního klíče Plus

Volitelné BMW Digitální klíče a Digitální klíče Plus lze nyní sdílet napříč platformami mezi uživateli zařízení se systémy iOS a Android, například prostřednictvím e-mailu nebo zpráv. Dosud byl Digitální klíč Plus k dispozici pouze pro Apple iPhone, který využívá zabezpečenou ultraširokopásmovou rádiovou technologii (UWB) k automatickému odemykání BMW iX a BMW řady 2 Active Tourer – vozy se odemknou při přiblížení k nim a uzamknou při vzdálení. Zařízení přitom stačí mít v kapse. Od prosince 2022 bude tento pohodlný způsob přístupu možný také u zařízení se systémem Android, která budou vybavena odpovídajícím čipem UWB a budou mít povolenou funkci Digitální klíč Plus (zpočátku Google Pixel Pro).

Digitální klíč Plus využívající technologii UWB umožňuje rovněž další funkce prostřednictvím aplikace My BMW, a to u vozů s datem výroby od listopadu 2022 (je vyžadován Apple iPhone s operačním systémem iOS 16). Doplňkové funkce se v aplikaci My BMW zobrazí po přiblížení k vozu na vzdálenost přibližně šesti metrů. Patří mezi ně funkce komfortního otevírání/zavírání, známé z dlouhého stisku tlačítka na fyzickém klíči při otevírání/zavírání, a také ovládání výšky podvozku u vozů se vzduchovým odpružením. V BMW řady 7 lze prostřednictvím aplikace My BMW v dosahu technologie UWB ovládat i volitelné automatické dveře. U vozů vybavených BMW Operačním systémem 8 a Parkovacím asistentem Professional je možné dálkové ovládání parkování obsluhovat také prostřednictvím aplikace My BMW.

Aplikace My BMW má opět nové funkce a obsah

Průběžná kontrola tlaku v pneumatikách s upozorněním v aplikaci My BMW, nový režim Digital Art v BMW řady 7, BMW iX, BMW řady 2 Active Tourer a BMW X1

Systém digitální diagnostiky pneumatik, který je součástí standardní výbavy mnoha současných modelů BMW, bude od listopadu 2022 obsahovat další funkci. V budoucnu bude nepřetržitě monitorovat tlak v pneumatikách. Pokud bude například u zaparkovaného vozidla zaregistrována ztráta tlaku, zákazník obdrží upozornění prostřednictvím aplikace My BMW. Průběžné monitorování tlaku v pneumatikách je k dispozici u modelů BMW řady 1, BMW řady 2 Coupé, BMW řady 2 Gran Coupé, BMW řady 3, BMW řady 4, BMW řady 7 a BMW X7.

V modelech BMW řady 7, BMW iX, BMW řady 2 Active Tourer a BMW X1 bude od listopadu 2022 v rámci režimů My Modes dostupný také jedinečný umělecký zážitek – poprvé bude k dispozici nový režim Digital Art. Na displejích se ve vozech po jeho aktivaci zobrazí exkluzivní digitální dílo „Quantum Garden“ od čínské multimediální umělkyně Cao Fei.

Přečtěte si také:  Novou generaci BMW M2 automobilka intenzivně testuje na Salzburgringu. Představí ji v říjnu

Nové funkce aplikace My BMW

S nejnovější aktualizací byla rozšířena nabídka funkcí aplikace My BMW. Aplikace nyní obsahuje funkci, která zákazníkům zobrazí trasu k jejich vozidlu na jejich telefonu. V budoucnu bude možné v aplikaci My BMW také vyhledávat kontakty uložené v chytrém telefonu, vyvolávat hodnocení a fotografie tzv. bodů zájmu a platit parkovné na různých místech. Od podzimu 2022 bude aplikace My BMW poskytovat uživatelům modelů s elektrifikovaným pohonem specifické informace v případě změn v oblasti nabíjení. V budoucnu bude možné všechny funkce speciálně určené pro elektromobilitu snadněji nalézt prostřednictvím jednoho odkazu na kartě vozidla.

Nová funkce „Moje trasy“ poskytuje zákazníkovi v aplikaci My BMW údaje o cestách. Jsou zde například uvedeny informace o ujeté vzdálenosti, průměrné rychlosti, spotřebě paliva a emisích CO2. Řidiči modelů s elektrifikovaným pohonem jsou rovněž informováni o tom, jakou část trasy ujeli čistě na elektřinu. Došlo také k aktualizaci uživatelského rozhraní na kartě vozidla. Pokud je klimatizace vozidla aktivována pomocí aplikace My BMW, je to vidět na obrázku vozu.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek