skoda-130-rs

ŠKODA se účastní již 20. ročníku veteránské rally AvD-Histo-Monte, v osmdesátičlenném startovním poli bude zastoupena pěticí vozidel. Náročná zimní soutěž dokonale prověří připravenost a odolnost účastníků i jejich vozů.

Napříč zimní Evropou se v polovině února vydá 80 týmů a během 20. ročníku veteránské rally AvD-Histo-Monte ujedou přes Německo, Švýcarsko, Francii a Monako téměř 1 800 kilometrů. Na startu v německé Mohuči nechybí ani pětice historických vozů ŠKODA, jejichž účast je dílem spolupráce ŠKODA Muzea a německého dovozce ŠKODA AUTO Deutschland.

„Zimní soutěže mají své nezaměnitelné kouzlo, ale zároveň jsou velmi náročné pro techniku a servis,“ říká koordinátor restaurátorské dílny ŠKODA Muzea Michal Velebný a dodává: „Trasa je opravdu dlouhá, tempo svižné a podmínky mohou být velmi proměnlivé. Vozy ŠKODA už v minulosti mnohokrát prokázaly svou odolnost a robustnost – teď je čeká další náročná zimní prověrka.“

Všech pět vozů ŠKODA má pohon zadních kol, nejstarším je černá ŠKODA Octavia 1200 TS z roku 1961. S pohotovostní hmotností jen lehce přes 900 kg dosahuje tento sedan rychlosti až 130 km/h. Dlouhá náročná trať je jako stvořená i pro model ŠKODA 1000 MB Rally. Exemplář původně z roku 1967 byl počátkem devadesátých let upraven pro dálkové soutěže – má modifikovaný čtyřválec o objemu 1,3 litru s výkonem 90 koní, díky kterému zvládne rychlost až 170 km/h. Vůz má sportovní sedačky se čtyřbodovými pásy, ochranný rám a další výbavu potřebnou k úspěšnému absolvování soutěže rallyového typu.

SKODA-1000-MB-Rallye

Na startu věhlasné soutěže nesmí chybět ani ikona mladoboleslavského motorsportu ŠKODA 130 RS, vyrobená v roce 1976. Tento legendární model v roce 1977 vyhrál Rally Monte Carlo ve skupině 2 a o téměř 40 let později pomůže divákům zavzpomínat na tyto chvíle neméně slavný jezdec za jeho volantem – Matthias Kahle, sedminásobný německý šampion v automobilových soutěžích. Na rally AvD-Histo-Monte již dvakrát v letech 2008 a 2009 celkově zvítězil.

Tehdy byla jeho vítězným vozem ŠKODA 110 R z roku 1978, která nebude na startu chybět ani při letošním ročníku. Koncepci motor vzadu-pohon zadních kol je věrná i ŠKODA 120 L z roku 1985, která zastupuje zejména mezi mladšími fanoušky stále oblíbenější skupinu youngtimerů.

Přečtěte si také:  20 let vlajkové lodi automobilky Škoda. Top Gear označil Superb v roce 2009 za „Luxusní auto roku“

Dvacáté AvD Histo-Monte startuje dnes, ve čtvrtek 18. února v 9:00 z německé Mohuče a do cíle v Monaku posádky dorazí v neděli 21. února odpoledne. Na programu ani letos nechybí vyhlášená zkouška na Col de Turini, jednom z nejmalebnějších horských průsmyků, kde se silnice vyšplhá až do 1607 m n.m.

SKODA-130-RS-motorsport-40-let-03