SUV vládnou světu! Jejich nabídka je opravdu bohatá, protože si můžete vybrat malá, městská, ale naopak i velká a pořádně ostrá. Trojice z těch nejostřejších právě stojí na startovní čáře sprintu, aby předvedla svou dynamiku. Bude nejrychlejší Alfa Romeo Stelvio QV, Jaguar F-Pace SVR či Mercedes-AMG G 63 4Matic?

Jde o auta, která se poměrně výrazně liší snad vším. Od vzhledu, přes filoziofii, až po pohonné jednotky. Všechna auta ale mají více než 500 koní, i když u Alfy Romeo je to nejtěsnější. Pojďme si je představit a vezmeme to podle abecedy.

Souboj SUV mimo silnici. Které bude nejrychlejší? Porsche, Mercedes-Benz nebo Range Rover?

Alfa Romeo Stelvio QV jsme měli – jako jediného zástupce z této trojice – před pár měsíci v testu, který si můžete přečíst zde. Pod jeho přední kapotou se ukrývá vidlicový, 2,9litrový šestiválec s dvojicí turbodmychadel, jehož výkon je 375 kW/510 koní a točivý moment 600 Nm. Zrychlit z 0 na 100 km/h, což je ve sprintu velmi důležitý údaj, dokáže za pouhých 3,8 sekundy.

Druhým neméně zajímavým modelem je Jaguar F-Pace SVR. Ten pohání pětilitrový motor V8 s 405kW/550 koňmi a 680 Nm. Britská šelma zrychlí z nuly na 100 km/h za 4,3 sekundy a maximální rychlost je stejná jako u Alfy Romeo, tedy 283 km/h.

A konečně Mercedes-AMG G 63 4Matic je největší a nejtěžší, zároveň ale nejvýkonnější. O jeho pohon se stará dvěma turby přeplňovaný čtyřlitrový motor V8 s výkonem 430 kW/585 koní a točivý moment vrcholí 850 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h? 4,5 sekundy.

A jak to dopadne? Vyhraje Alfa Romeo Stelvio QV přesně tak, jak napovídají technické údaje, ovšem navzdory tomu, že nemá tzv. „launch control“? Nebo si ho na chleba namaže Jaguar? A co když naopak překvapí Mercedes-AMG? Podívejte se.