Aktivisté bojující za ekologii se přilepili kolem Porsche v sídle Volkswagenu. Jde jim o snížení rychlosti na dálnicích a emise

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Aktivistická organizace Scientist Rebellion - 21. 10. 2022


V poslední době se šíří protesty proti současnému stavu planety, společnosti, a naopak podporující ekologii a střídmost. Všichni aktivisté tvrdí, že bojují za dobro, ale vybírají si pro to velmi zvláštní styl boje. Před nedávnem dvě ženy polily slavný obraz polévkou a přilepily se k rámu. V Česku se pak aktivisté lepí k zemi. A zdá se, že lepidlo je oblíbené všude po světě, protože jen před pár dny se skupiny nadšenců do ekologie přilepila k podlaze kolem vystaveného Porsche ve Volkswagen Autostadt.

Boj proti klimatické nouzi

Devítičlenná skupina patří do organizace aktivistů, která si říká Scientist Rebellion a Autostadt si vybrala proto, aby prý zvýšila povědomí o současné klimatické nouzi. Jen dodáme, že Autostadt je místo, kde si často zákazníci přebírají svá nová vozidla, kde se setkávají se zástupci automobilek a často se tam domlouvají třeba reklamní spolupráce. Porsche tam má vyhrazené své místo, kde jsou vystavené některé vozy, a právě tam se skupina přilepila k podlaze.

Podle aktivistů na podlaze by měl Volkswagen přispět ke zpomalení změny klimatu. Zdůrazňují, že to právě tento velký výrobce aut, který k těm změnám notně přispívá, a tak by měl začít dělat něco pro to, aby to zlepšil. Jeden z aktivistů se navíc rozhodl držet protestní hladovku, protože podle něj až 12 % emisí CO2 pochází právě z automobilového sektoru a chce tak poukázat na to, že se to musí změnit.

Dotyčný tvrdí, že už je potvrzena souvislost mezi emisemi a rostoucí teplotou, a proto je podle něj dekarbonizace nesmírně důležitá. Musí k ní navíc dojít co možná nejrychleji. Evropská unie má cíl nulových skleníkových plynů na rok 2050, ale to je podle něj příliš vzdálené na to, aby takové plány vůbec měly nějaký dopad. Aktivisté si tedy vybrali Porsche proto, aby odsoudili roli jak této automobilky, tak celého koncernu v nezastavení změn klimatu. Kromě sebe ale aktivisté polepili ještě několik vystavených vozů papíry potištěnými informacemi o změně klimatu.

Levná hromadná doprava a pomalejší dálnice

Kromě všech výše zmíněných problémů mají aktivisté i návrh na jejich částečné řešení. Podle nich by měla být s okamžitou platností plošně snížena rychlost na německých dálnicích, a to ideálně na 100 km/h. Zároveň požadují, aby Německo znovu zavedlo jízdné na veřejnou dopravu v jednotné výši 9 eur, tedy 221 Kč. Tato částka už byla v Německu jednou v platnosti, a to právě jak kvůli boji s klimatickými změnami, tak kvůli inflaci. V současné době jsou ale ceny veřejné dopravy na původní a mnohem vyšších cenách.

Jakkoliv by se vše výše popsané dalo vyložit jako vandalismus, navíc je otázkou, zda nebyly vystavené vozy nějak poškozeny, v Autostadtu se rozhodli, že celou situaci nebudou nijak hrotit. Zástupci koncernu aktivistům zajistili jídlo, nicméně po konci otevírací doby vypli topení a zhasli světla. Během noci je pak ochranka čas od času zkontrolovala. Jak dlouho bude parta aktivistů na podlaze u Porsche není jasné. Asi to bude o tom, kdo bude mít pevnější nervy.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru