BMW řady 5 (2023)

Známe plány BMW na dalších 15 let. Některé spalovací modely brzy skončí bez náhrady, ale přijdou ještě i manuální převodovky

Autor: Pavel Srp - Zdroj: Bimmer Post - Foto: BMW - 7. 6. 2023


Dnešní doba je v automobilovém světě velmi turbulentní a to, co platilo před pár lety, už dnes neplatí. Dokazuje to také BMW, jejíž plán na příštích téměř 15 let unikl na veřejnost. Některé spalovací modely skončí poměrně brzy bez náhrady, jiné zůstanou ještě docela dlouho. Zásadní je ale orientace na elektromobilitu.

Fórum Bimmer Post, které má zpravidla informace z blízkých zdrojů BMW, zveřejnilo velmi obsáhlý seznam toho, na co můžeme(ne)těšit u BMW v příštích přibližně 15 letech. Jasně z něj vyplývá orientace na elektromobilitu. V blízké době se ale můžeme těšit i na to, že některé modely ještě dostanou manuální převodovky. V příspěvku, který najdete zde, jsou shromážděny veškeré dostupné informace. Současně se v něm ale jasně hovoří o tom, že informace nelze 100% potvrdit ani vyvrátit.

Informace, jež se tu dočteme, se týkají prakticky všech modelů, které automobilka dnes nabízí – od řady 1 až po iX – anebo nabízet bude v budoucnosti. Může nás těšit, že spalovacími verzemi svých modelů BMW i nadále počítá, zpravidla se uvádí, že je bude vyrábět do roku 2030 a u spousty dnešních spalovacích modelů ještě přijde jejich nová generace (řada 1, řada 2 Gran Coupé, řada 2 Coupé, řada 3, řada 8, X2, X3, X4). U většiny modelů tak bude na výběr mezi spalovacími motory (nafta i benzin), ale i plug-in hybridy a elektromobily.

Změnou ovšem opět projde značení modelů, protože z benzinových verzí zmizí „i“, takže už nepůjde o BMW 330i, protože by se to mohlo plést s elektromobily. Stát se tak má od roku 2024 a motorizace se budou značit pouze čísly (118, 235, 330 a podobně). U některých současných motorizací navíc vzroste výkon, například pro BMW M4 Competition xDrive má výkon poskočit z 510 na 525 koní. BMW navíc nezanevřelo ani na naftové motory a například nová, aktuálně uváděná generace BMW řady 5 dostane od července 2024 třílitrový šestiválec 540d xDrive.

V případě BMW Z4, které nedávno prošlo modernizací, s námi vydrží do března 2026. Další generace už ovšem v plánu není. Dobrou zprávou ovšem je, že v březnu 2024 do nabídky přijde manuální převodovka. Bez náhrady teď v červnu končí i výroba BMW řady 6 GT, které se nástupce také nedočká.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru