Závodní Porsche 935 i s nákladním autem: na tuhle kombinaci rádi přihodíte

Autor: Jan Karlík - 9. 12. 2015


Řada aukčních síní nabízí úžasné možnosti, kde můžete uložit vaše peníze. Ale pokud vám, stejně jako mně, přijde, že většinu těch uměleckých děl by namalovalo i dítě ze školky, pak pokračujte ve čtení. V jedné aukci se totiž objevilo historické závodní Porsche a to rovnou v tandemu s nákladním vozem. Navíc to může být vážně dobrá investice. Historické vozy stále víc dokazují, že uložení peněz do kvalitních a raritních kousků má velký smysl. A dle našeho skromného názoru by tato kombinace mohla být jednou z nich.

Porsche 935 5

Pojďme začít s tím závodním vozem. Jde o Porsche „935“ z roku 1977. Uvozovky jsou v tomto případě zcela na místě. Původně se totiž jednalo o Porsche 930, které bylo přestavěné na závodní verzi 935. Bylo plánováno pro závodníka Norma Goldriche. V roce 2000 na voze proběhly úpravy, aby bylo konkurenceschopné v závodech veteránů. Byl například namontován rám karoserie pro větší bezpečnost a lepší torzní tuhost.

Také motor není tak úplně původní. Plochý třílitr byl převrtán na objem 3,2 litru a doplněn turbodmychadlem s pracovním tlakem 1,2 baru. Tahle malá úprava poslala maximální hodnotu výkonu až na 609 koní (448 kW)! Fascinující je také hodnota točivého momentu, rovných 800 Nm. Automobil používá pro přenos výkonu na zadní kola čtyřstupňový manuál. K tomu mu pomáhá také samosvorný diferenciál Quaife na zadní nápravě. Rozchod vozu byl upraven na 370 mm vzadu, vpředu je to 280 mm.

Druhou část tandemu tvoří dobový nákladní vůz Magirus z roku 1968. Značka Magirus aktuálně patří pod automobilku Iveco. Náklaďák je na první pohled designově velice dobře zpracovaný a navíc plně funkční včetně desetilitrového motoru Deutz. Je to ovšem trochu podvrh, v té doby byly pro tyto účely využívány vozy Mercedes-Benz. Pokud vás tahle kombinace zaujala, je potřeba si připravit nejméně 120 000 € (cca 3,5 miliónu korun). To je vyvolácí částka pro historický závodní set.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru