Každý den všichni vyrážíme na silnice s tím, že potřebujeme dojet z bodu A do B nebo se prostě jen chceme projet a vyvětrat hlavu. Nikdo z nás nevyjíždí s úmyslem někoho ohrozit nebo, nedej bože, zabít. Přesto se to děje. A často je na vině nepozornost. A přitom stačí tak málo. Věnovat se řízení a dávat pozor na cestu.

Stát společně s několika organizacemi neustále vynakládá velké množství i věřejných financí na různé kampaně, které nás řidiče nabádají k opatrnosti, bezpečné jízdě, k tomu nejezdit pod vlivem nebo s mobilem v ruce. Všechny ty miliony, které se do všech těch více či méně vydařených kampaní investují, mohl stát ušetřit. Jak? Tak, že by ukazoval fakta, a ne natočenou fikci s umělou krví a špatnými herci. Nic totiž neukáže následky nepozornosti řidičů tak, jako opravdová realita.

Takovou dost děsivou realitou je i video, které najdete výše. Nebojte, neuvidíte krev ani nic drastického. Přesto si myslíme, že s vámi těch několik málo minut záběrů pohne. Ve videu je zachycena zpověď rodiny, která v jedné jediné sekundě přišla o čtyři své členy. A to jen proto, že jeden řidič nákladního automobilu nesledoval silnici před sebou, ale svůj mobil, na kterém hledal oblíbenou písničku. Ano, i záběry z jeho kabiny v době nárazu uvidíte. A zatímco on zabil čtyři lidi, jemu samotnému se i díky mohutnosti nákladního auta vůbec nic nestalo. Ani škrábnutí neměl.

Taková videa by se měla pouštět ve školách, v autoškolách a klidně bychom je zařadili do reklamních bloků mezi večerními filmy. Tohle musí všichni řidiči vidět. Ne fikci, ale realitu, která nezahrnuje umělou krev, ale reálné zničené lidské životy!