rizeni-mobilni-telefon-big

Mobilní telefon za jízdy? Řidiči nejen telefonují, ale i fotí selfie, upravují je a zveřejňují na sociálních sítích

Autor: Tisková zpráva - 7. 3. 2018


Telefonovat za volantem sice smíme, ale držet při tom v ruce a nebo jiným způsobem telefon už ne. A na to, že bychom při řízení třeba fotili „selfie“, umisťovali je na sociální sítě a ještě přidávali vtipné komentáře, zákonodárci už vůbec nepomysleli.

Současný zákon o silničním provozu také platí už od roku 2006. O rok dříve, kdy byl přijat, byly na trhu památné telefony s tlačítky a jednoduchými monochromatickými displeji.

Možná i proto, tedy s vědomím beztrestnosti, odpovědělo v průzkumu, který nechal zpracovat projekt Poúrazová péče, 55 % dotázaných, že svůj mobilní telefon při řízení auta používá i k něčemu jinému, než k telefonování.

„Selfie“ za volantem

Jako navigaci jej využívá 93 % těch, kdo za jízdy nejen telefonují. Dalších 49 % řidičů si z mobilu pouští hudbu, 31 % odpovídá formou SMS na zmeškané hovory, 27 % fotí okolí. A výjimkou není ani surfování na internetu nebo vyřizováni e-mailů. Tyto aktivity za volantem přiznalo v průzkumu shodně 18 % dotázaných.

„Někteří také přiznali, že za jízdy fotí selfie,“ říká garant projektu, paralympijský medailista a čerstvý mistr světa v plavání Jan Povýšil. Upřesňuje, že takových odpovědí bylo sedm procent. Pokud nejsou dotyční s výsledkem spokojeni, 24 % z nich focení i několikrát opakuje.

Do telefonu si takovou zdařilou fotku uloží 64 % dotázaných z této skupiny. Dalších šest procent je ale nedočkavějších a okamžitě, tedy ještě za jízdy, ji vystaví na sociální sítě. „Někteří ji předtím ještě upraví filtrem, aby výsledek skutečně odpovídal jejich představám,“ dodává Povýšil s tím, že jsou to naštěstí jen tři procenta této části vzorku českých motoristů.

SMS píše za jízdy každý pátý řidič

I další údaje z průzkumu stojí za povšimnutí. Textové zprávy – ať už tradičně jako SMS, nebo pomocí jiných mobilních aplikací – píše za jízdy 22 % všech dotázaných. Jedno nebo dvě slova obvykle zvládne vyťukat 46 % respondentů. Na několik vět si ale troufá 23 % řidičů, 31 % stíhá napsat „kolik potřebují“.

Používání mobilních aplikací jednoznačně považuje za nebezpečné 50 % řidičů, 23 % odpovědělo na tuto otázku „spíše ano“.

Co považují motoristé za nejvíce nebezpečné:

  • Prohlížení internetových stránek 69 %
  • Focení nebo natáčení videa 66 %
  • Psaní zpráv 57 %
  • Vytahování telefonu ze zavazadla (tašky/kabelky apod.) 41 %
  • Vyhledávání a vybírání hudby v aplikaci 39 %

Zdroj: průzkum projektu Poúrazová péče

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru