celni-sprava-policie

Zabavování registračních značek funguje. Jen za leden řidiči na starých dluzích už zaplatili 20 milionů

Od Anina Russová | Zdroj a foto: Celní správa - 24. 1. 2022


Spousta řidičů si na silnicích dává pozor hlavně na policii, a to ať už tu státní, tak i tu městskou. Je ale dobré vědět, že i pracovníci Celní správy mají pravomoci, které jim umožňují řidiče zastavit, zkontrolovat, poslat na kontrolní vážení, a dokonce mu mohou zabavit registrační značky.

Vážení i kontrola pokut

Celní správa má řadu povinností a pravomocí. Může kontrolovat náklad, doklady k němu, ale i doklady samotných řidičů. Mimo kontroly může vyžadovat, aby bylo auto podrobeno kontrolnímu vážení. A jak to dle zpráv z posledních měsíců vypadá, takové kontroly náklaďáků jsou hodně potřeba, protože některé jezdí přetížené i o více než 10 tun.

Přečtěte si také:  Celníci zabavili prvním řidičům registrační značky za nezaplacené pokuty. Novou pravomoc si pochvalují

Celníci také mohou kontrolovat dálniční známky, ostatně, pravidelně to také dělají a mohou řidiče či jeho posádku požádat o předložení dokladů.

Zákon také říká, že celník smí použít donucovacího prostředku k zabránění odjezdu vozidla. Od Nového roku si ale řidiči musejí zvykat na nový způsob. Od 1. ledna 2022 totiž mohou policisté i celníci zabavit registrační značky. A to hlavně ve chvíli, kdy má řidič auta starší nezaplacenou pokutu.

Ministerstvo dopravy přichystalo na rok 2022 řadu změn. Přečtěte si o nich

Spolupráce s policií

Protože jde stále o novinku, spolupracují u jejího uplatňování celníci často i s policisty. Jedna taková velká akce obou složek proběhla ve středu 19. ledna 2022 na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Síly zde spojily hlídky Celního úřadu pro Kraj Vysočina a Speciálního oddělení dohledu Policie ČR. A měly plné ruce práce.

Jen během této jediné akce společně odhalily 13 dlužníků, kteří neměli uhrazené pokuty za dopravní přestupky. Řidiči na místě pokuty zaplatili, celkem šlo o 28 140 Kč. Nejvyšší na místě vybraná pokuta činila pět tisíc korun, nejnižší pět stovek.

Ačkoliv možnost zabavit registrační značky platí teprve od začátku ledna, vybrala Celní správa za dlužné pokuty už 20,1 milionu korun a zabavila sedm párů registračních značek. Pět už jich vrátila zpět. Jen na Vysočině pak řidiči za dlužné pokuty zaplatili 107 840 Kč.

Přečtěte si také:  Zveřejnit fotku s cizí registrační značkou může být hodně problematické. Značka je totiž osobní údaj

Pokud snad máte tušení, že byste mohli mít neuhrazenou starší pokutu, ale nejste si jisti, pak stačí navštívit web Celní správy, kde jde vše snadno zjisti. Najdete jej zde.